• 17-05-2012 ATENTIE: IMAGINI SOCANTE! Un boxer cu capul tare a avut nevoie de 300 DE COPCI! Un om normal ar fi murit pe loc!
• 17-05-2012 Jorge, intretinut de o afacerista putred de bogata
• 17-05-2012 Buna sau rea? Cum te prefera, in functie de zodia lui
• 17-05-2012 Accident cu patru masini pe DN1
• 17-05-2012 Mihai Razvan Ungureanu: Parteneriatul meu cu PDL continua, iar ultimul cuvant va fi peste ani
• 17-05-2012 Adrian Haiduc socheaza din nou. Vezi din ce mai face bijuterii!
• 17-05-2012 Cursuri printre utilaje la Universitatea "Cuza" - FOTO, VIDEO
• 17-05-2012 Ministrul interimar al Educatiei, greseli gramaticale de neiertat in conferinta de presa
• 17-05-2012 Elevul care si-a lovit mortal colegul de clasa risca sa ramana repetent
• 17-05-2012 Premierul a lansat aplicatia "vPonta", destinata utilizatorilor de iPhone si iPad
Newsletter
Citeste GRATIS Editia tiparita BUNA ZIUA IASI in format PDF
Video Divertisment
Babuta Barfitoare
Video Monden
Muzica populara
Curs valutar
  • EUR : 4.4463 RON ( +0.0052)
  • USD : 3.4987 RON ( +0.0411)
Convertor valutar


 

Meteo

Temperatura : 15 ° C

Viteza vantului : 8.05 km/h, NNE
Soarele rasare la : 5:29 am
Soarele apune la : 8:40 pm
Umiditate :88 %
Vizibilitate : 9.99 km

Horoscop Loto

Extragere 14-05-2012

6/49

  • 17
  • 3
  • 26
  • 21
  • 29
  • 34

5/40

  • 10
  • 11
  • 35
  • 26
  • 5
  • 19

Noroc

6682087

60% dintre romani cred ca situatia lor financiara s-a înrautatit fata de începutul lui 2009

 

Romanii considera situatia lor financiara din acest an si perspectivele actuale mai putin bune decat la începutul lui 2009, procentul celor care spun ca o duc mai rau din punct de vedere financiar ajungand, în februarie, la aproape 60%, reiese dintr-un studiu realizat de GfK Romania.
"Anul 2009 a fost unul dintre cei mai pesimisti ani pentru romani, iar anul 2010 nu se anunta mult mai încurajator: romanii îsi considera situatia financiara si perspectivele actuale mai putin bune decat la începutul lui 2009 (..). In februarie 2009, aproape jumatate dintre romani considerau ca situatia financiara a familiei lor era mai rea decat acum un an", se arata în studiul. Reducerea veniturilor a fost resimtita puternic de-a lungul întregului an 2009, considerata una dintre cele mai pesimiste perioade pentru opinia publica din Romania. "Exista si o mica parte a populatiei ale carei venituri s-au îmbunatatit comparativ cu un an în urma, dar aceasta a scazut de la 13% în februarie 2009 la 7% în februarie 2010", conform studiului GfK consultat de Mediafax. Pentru 2010, 40% dintre romani cred ca venitul lor va ramane acelasi, în vreme ce 40% spun ca se asteapta ca acesta sa scada. Numai doi din 10 romani sunt convinsi ca situatia lor financiara se va îmbunatati în acest an. Numarul optimistilor a ramas relativ constant de la începutul crizei economice, atingand valori usor mai ridicate în vara anului 2009. Studiul arata ca un indiciu asupra bunastarii populatiei unei tari este predilectia catre economisire si încrederea în stabilitatea locului de munca.
"Aproximativ trei sferturi dintre romani cred ca nu este momentul potrivit pentru a economisi, iar 84% nu se asteapta sa puna bani deoparte în 2010. Responsabila pentru aceasta atitudine ar putea fi, printre altele, evolutia preturilor", se mai arata în studiul citat. Astfel, 72% dintre romani cred ca preturile au fost mai ridicate în februarie 2010 fata de aceeasi perioada a anului anterior, iar trei sferturi din populatie estimeaza ca preturile se vor mari pe parcursul acestui an cel putin în acelasi ritm ca pana acum. De asemenea, neîncrederea în stabilitatea locului de munca a ramas la fel de ridicata ca si în 2009, noua din 10 romani apreciind ca somajul va creste în decursul acestui an.

Distribuie
Bookmark

Video Stiri

Va rugam sa comentati la obiect, legat de continutul prezentat in material. Orice deviere in afara subiectului, folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoana autorului (autorilor) materialului, afisarea de anunturi publicitare, precum si jigniri, trivialitati, injurii aduse celorlalti cititori care au scris un comentariu se vor sanctiona prin cenzurarea partiala a comentariului sau stergerea integrala. Site-ul www.bzi.ro nu raspunde pentru opiniile postate in rubrica de comentarii, responsabilitatea formularii acestora revine integral autorului comentariului.
Comentarii (0) | Adauga comentariu
Adauga comentariu

Mica publicitate

Vezi toate anunturile | Adauga gratuit anuntul tau