A mai ramas un singur roman, la Open Romania

23 Septembrie 2010
574 Vizualizari | 0 Comentarii
Adrian Ungur
Dupa trei victorii consecutive obtinute intr-un interval de doar patru zile, doua la Cupa Davis si una la turneul ATP 250 de la Bucuresti, Adrian Ungur a cedat, ieri, in fata germanului Bjorn Phau, scor 6-2, 6-4, ratand astfel calificarea in sferturile de finala ale turneului dotat cu premii totale in valoare de 370 de mii Euro. Jucatorul pitestean in varsta de 25 ani a acuzat oboseala acumulata in ultima perioada, pierzand aproape fara drept de apel in fata unui adversar care a trimis inapoi toate mingile. Phau s-a impus dupa doar o ora si un sfert de joc, urmand a-l intalni in sferturile de finala pe argentinianul Juan Ignacio Chela. Al patrulea favorit a intrat, ieri, in concurs, invingandu-l intr-o maniera categorica pe Simon Greul (Germania), cu 6-1, 6-0. Meciul dintre Ungur si Phau a inceput bine pentru jucatorul roman, acesta reusind sa castige pe serviciul adversarului in chiar primul game disputat. Phau a facut imediat rebreak-ul, pentru a se distanta decisiv la 5-2. Ungur si-a mai cedat o data serviciul si implicit primul set, cu 6-2. In pauza dintre seturi Ungur a acuzat o accidentare la bratul drept, solicitand cateva minute de ingrijiri medicale. Reluarea meciului nu a adus nici o schimbare, punctele adunandu-se intr-o directie si greselile nefortate in cealalta directie. Condus cu un set si 5-2 in actul al doilea, Ungur a avut o tresarire de orgoliu, reusind un break care l-a adus la un singur joc in spatele lui Phau. Game-ul pe propriul serviciu care ar fi trebuit sa aduca egalarea la cinci s-a dovedit fata pentru Ungur, care a trimis cu dreapta in fileu si astfel meciul a luat sfarsit. Singurul jucator roman ramas pe tabloul principal de simplu este Victor Crivoi, care il va intalni pe italianul Potito Starace intr-un meci programat astazi.

Page time :0.1650 (s) | 22 queries | Mysql time :0.019243 (s)