Adio primavara! Inapoi in mocirla!

6 Noiembrie 2009
688 Vizualizari | 0 Comentarii
Adio primavara Inapoi in mocirla
• Intr-o atmosfera superba creata de cei 30 de mii suporteri turci din tribune, Steaua a fost invinsa cu 3-1 de Fenerbahce si are sanse foarte mici sa mai prinda primavara europeana • Singurul gol al Stelei a fost marcat de grecul Kapetanos

Turcii au mai predat o lectie de fotbal Romaniei. Steaua si Dinamo, cele mai mari cluburi din Romania, au primit 6 goluri de la Fenerbahce si Galatasaray intr-o singura seara. Pe terenul lui Fener, stelistii lui Mihai Stoichita au inceput curajos meciul, dorind sa razbune esecul suferit pe teren propriu, cand turcii s-au impus la limita, cu noroc. Prima mare ocazie de gol a venit, conform aspectului jocului, la poarta lui Volkan Demirel, care a scapat cu fata curata la un sut din voleu trimis de Kapetanos putin peste poarta dupa o pasa foarte buna de la Szekely. Prima faza ofensiva mai inchegata a gazdelor a adus si deschiderea scorului, in urma unei actiuni personale a lui Santos in marginea careului stelist, la doar un sfert de ora de la startul meciului. Acesta a depasit un adversar, l-a faultat pe Bicfalvi, nefiind sanctionat de arbitru, si, ramas singur la 16 metri, l-a invins pe Zapata cu un sut in forta. Dupa 10 minute de joc echilibrat, Fenerbahce putea majora diferenta, insa Zapata s-a opus mai intai sutului trimis de Topuz, pentru ca mai apoi Ghionea sa respinga cu capul din centrul careului un sut puternic al lui Emre. Replica Stelei a venit dupa alte 10 minute de joc bun al elevilor lui Stoichita. Petre Marin l-a gasit excelent cu o pasa in diagonala pe Nicolita la 7 metri de poarta adversa, insa sutul acestuia din prima a trimis mingea peste transversala. Ce n-a reusit Nicolita din fata portii, a reusit Kapetanos doua minute mai tarziu, cand Nicolita a centrat cu precizie, iar atacantul grec a impins cu dreptul mingea in plasa, aducand egalarea pe tabela. Purtati pe sus de incurajarile entuziastilor suporteri, turcii au intrat mai motivati in repriza secunda si, dupa doar sase minute de la reluare, au preluat iar conducerea. De aceasta data Bilica, fost jucator al lui U Cluj, s-a aflat la finalizare, lovitura acestuia de cap dupa o centrare din faza fixa lasandu-l fara replica pe Zapata. Fenerbahce a mai impins o data mingea in poarta Stelei. Alex a luat o faza pe cont propriu in minutul 67, a patruns intr-o cursa de peste 30 de metri, in care l-a lasat cu usurinta in urma pe Bicfalvi, si cu un sut pe jos cu stangul a marcat pentru 3-1. Tentativele disperate ale stelistilor de a reveni pe tabela spre finalul meciului n-au avut sorti de izbanda, actiunile lui Surdu, Nicolita sau Dayro Moreno ramanand fara urmari. Astfel, Steaua a pierdut la Istanbul, cu scorul de 3-1, in timp ce in celalalt meci al grupei, Twente a invins pe Seriff Tiraspol cu scorul de 2-1 (golul victoriei fiind inscris in minutul 88).