Adusi cu picioarele pe pamant

31 Martie 2008
1431 Vizualizari | 1 Comentarii
• Politehnica a pierdut partida de la Targu Jiu cu Pandurii, dupa ce a jucat aproape intreg meciul in inferioritate numerica dupa eliminarea lui Ionut Bilba inca din minutul 7 • Dupa eliminarea lui Bilba, care nu a reusit sa suplineasca lipsa lui Cristea, suspendat dupa partida cu liderul CFR Cluj, iesenii au fost dominati la toate capitolele, doar bara impiedicand ca scorul sa nu capete proportii • Poli ramane pe locul 11 al clasamentului la doar sase puncte de zona retrogradarii, urmatoarea partida a iesenilor fiind cea de acasa cu Unirea Urziceni, echipa care se lupta pentru accederea in Cupa UEFA

Iesenii s-au deplasat cu sperante mari la Targu Jiu pentru meciul cu Pandurii, dar au inceput slab partida si in primele zece minute gorjenii lui Neagoe au reusit sa puna in real pericol poarta lui Branet. Meciul a inceput cum nu se poate mai prost pentru Politehnica, care a ramas inca din minutul 7 fara singurul atacant veritabil de pe teren, Bilba, care a reusit performanta sa fie eliminat dupa ce i-a aplicat un cot in figura lui Daniel Orac. Bilba, care a reusit sa prinda un loc de titular deoarece Cristea a fost suspendat pentru aceasta partida, si-a lasat echipa in inferioritate dupa nici zece minute. Meciul a continuat cu dominarea jucatorilor de la Pandurii care au presat poarta ieseana, iar in minutul 14 Stromajer s-a ales cu un cartonas galben pentru simulare dupa ce a ramas singur cu Branet si a preferat sa cada in careu in locul unui sut direct spre poarta. Dupa eliminarea lui Bilba, iesenii nu s-au apropiat periculos de poarta lui Mingote, singura ocazie mai importanta fiind un sut din lovitura libera din apropierea careului al lui Sfarlea peste poarta. Iesirea lui Ilie si introducerea de catre Ionut Popa a lui Buta in avanposturi a revitalizat atacurile Politehnicii, iesenii reusind sa se apropie periculos de poarta pandurilor in doua randuri. Buta a scapat singur cu Mingote, dar ajuns in careul gazdelor, s-a precipitat si a pasat inapoi, de unde un coechipier a sutat direct in bratele portarului portughez. Gorjenii au reusit sa marcheze al doilea gol prin Piturca, in finalul primei reprize, gol anulat insa pentru offsaid.

Dominare totala

Repriza a doua a inceput tot cu dominarea jucatorilor de la Pandurii, dar acelasi Alexandru Piturca nu a reusit sa-l invinga pe Branet in urma unei actiuni din interiorul careului. Cea mai mare ocazie a Pandurilor a venit in minutul 57, dupa ce tot Alexandru Piturca a sutat in bara. Gorjenii au continuat sa domine partida, dar fara succes pe tabela de marcaj, in ciuda faptului ca au evoluat cu un om mai mult pe teren. Presiunea jucatorilor de la Pandurii a dat roade in cele din urma in minutul 75, cand au reusit sa deschida scorul dupa un sut din interiorul careului al nou intratului Arieta. Jucatorul de 30 de ani care a trecut prin Anglia si Italia a mai pus in pericol in doua randuri poarta lui Branet in minutele 78 si 80, accentuand dominarea celor din Targu Jiu. Finalul partidei l-a gasit pe arbitrul partidei, Draganescu, revenind in urma unei decizii de a da penalty la o cadere in careu a lui Alexandru Piturca.

Pandurii Targu Jiu
- Poli Iasi 1-0 (0-0) Marcatori: Arieta (`75) Stadion: Municipal Vreme: frumoasa Spectatori: 6000 Gazon: cu denivelari Formatii: Pandurii Targu Jiu: Pedro Mingote - Djakpa (`46 Cardoso), Alin Rus, Chibulcutean, Popete - Ilie Iordache, Vancea (`54 Adrian Popescu), Orac - Alexandru Piturca, Stromajer (`66 Arieta) . Antrenor: Eugen Neagoe Poli Iasi: Branet - Homei, Onut, Cristian Munteanu, Andrej Pecnik - Dominik Bernsjak, Adrian Ilie (`17 Buta), Milea (`86 Radu Ciobanu), Naidin (`71 Palimaru), Sfarlea - Ionut Bilba. Antrenor: Ionut Popa. Jucatorul meciului: Arieta Arbitri: Mugurel Draganescu - 6, Miclos Nagy - 7, Sorin Caia - 7. Cartonase galbene: Stromajer (`14), Popete (`41), / Sfarlea (`44), Onut (`77), Munteanu (`87) Cartonase rosii: - Observatori: Alexandru Boc, Gheorghe Moise