Americanii au batut Canada cu 5-3 in turneul de hochei

23 Februarie 2010
566 Vizualizari | 0 Comentarii
Hochei Canada SUA
SUA a batut Canada, tara gazda si marea favorita la aurul olimpic, cu 5-3, intr-o partida din grupa A a turneului masculin de hochei pe gheata, in fata a peste 19.000 de spectatori prezenti in Canada Hockey Place din Vancouver. Nici nu se asezasera bine pe gheata canadienii si tabela deja arata 1-0 pentru Statele Unite, Brian Rafalski invingandu-l pe Martin Brodeur cu un sut de la distanta. Trecusera doar 41 de secunde de la inceputul partidei. Eric Staal a egalat pentru Canada, opt minute mai tarziu, insa bucuria gazdelor a durat doar 22 de secunde, pentru ca Rafalski a introdus din nou pucul in poarta lui Brodeur, tot in urma unui sut de la distanta. Dany Heatley a aruncat tribunele in aer in minutul 3 si 32 de secunde al partii secunde, cand a marcat din apropierea portii si a egalat la doi. Cand mai erau 3 minute si 14 secunde din repriza a doua, Brodeur a avut o interventie neinspirata si Chris Drury i-a adus din nou in avantaj pe oaspeti, scor 3-2. Profitand de pana de idei a canadienilor, americanii si-au majorat diferenta in minutul 7 si 9 secunde al actului al treilea, Jamie Langenbrunner deviind in poarta un sut expediat de Rafalski, omul partidei. Sidney Crosby a readus speranta in tabara canadiana cu un gol inscris cu 3 minute si 9 secunde inainte de finalul jocului, insa ultimul cuvant l-au avut tot americanii, Ryan Kesler marcand pentru 5-3 cu 45 de secunde inainte de final. In urma acestui rezultat, SUA s-a calificat in sferturile de finala, castigand grupa A cu maximum de puncte. Canada in schimb va trebui sa mai joace o partida pentru a accede in sferturile de finala, cel mai probabil cu Germania.