Antrenorul Ionut Popa a scapat de blestemul Sunda

15 Mai 2006
1433 Vizualizari | 0 Comentarii
•Politehnica Iasi - Jiul Petrosani 2-0 (1-0), in etapa a XXVII-a a Diviziei A de fotbal •Iesenii au inceput prost meciul, dar si-au revenit in repriza a doua si au obtinut un succes care le confera prima sansa la ocuparea locului zece in clasamentul final al Diviziei A •Cele doua goluri au fost marcate de Cernoch ('27) si de Rednic ('50), dar coautor la ambele reusite a fost atacantul Ionut Bilba, cel mai bun jucator al partidei •Acesta este primul succes al antrenorului Ionut Popa in fata rivalului sau, Aurel Sunda, in istoria confruntarilor dintre cei doi tehnicieni •Etapa viitoare, Politehnica va intalni in deplasare formatia FC Vaslui

Caseta tehnica a partidei:

Politehnica Iasi - Jiul Petrosani 2-0 (1-0)
Marcatori: Cernoch ('27), Rednic ('50)
Stadion: Emil Alexandrescu
Vreme: frumoasa
Spectatori: 5.000
Gazon: bun
Formatii: Politehnica Iasi: Branet - Onut, Radu Ciobanu, Bernard, Bordeanu - Onofras ('46 Arhire), Iurisniti, Dianu ('46 Mitruc), Rednic - Cernoch ('80 Tincu). Antrenor: Ionut Popa.
Jiul Petrosani: Miron - Ilin ('61 Draghici), Mihart ('80 Militaru), Dinu, Kalai ('55 Ionut Voicu), Paclesan, Mircea Voicu, Mircea Gheorghe, Drida, Dulcea, Dragan. Antrenor: Aurel Sunda.
Jucatorul meciului: Ionut Bilba
Arbitri: Alexandru Tudor - 6, Florin Stanescu - 7, Radu Iulian - 6.
Cartonase galbene: Drida
Observatori: Victor Ciocan, Constantin Gheorghe

Sfarsit fericit de saptamana pentru fotbalistii Politehnicii. Dupa sapte zile in care sefii din Copou au alergat contra-cronometru dupa bani pentru a obtine licenta, Onut si compania au avut aseara misiunea infernala de a se detasa de toate aceste probleme pentru a obtine o victorie in partida cu Jiul. In plus, dincolo de cele trei puncte puse in joc, antrenorul Ionut Popa trebuia sa scape odata si de blestemul lui Aurel Sunda, tehnician in fata caruia acesta nu a castigat niciodata. Aseara insa s-au spart toate ghinioanele si Poli a obtinut o victorie cu scorul de 2-0, iar Ionut Popa a reusit in sfarsit sa-si invinga inamicul. Meciul a inceput insa cum nu se poate mai prost pentru jucatorii din Copou, care au parut afectati de cele intamplate in saptamana premergatoare partidei, dar si de caldura de afara. In aceste conditii, Jiul a avut prima ocazie a meciului, in minutul 8, cand Voicu, singur in suprafata de pedeapsa, a sutat mult peste poarta. Sase minute mai tarziu, este randul lui Mircea Gheorghe sa trimita cu capul peste poarta din pozitie buna, pentru ca in minutul 18 acelasi Mircea Voicu sa rateze o ocazie uriasa. Dupa o gafa a lui Bernard, foarte nesigur in partida de ieri, jucatorul lui Aurel Sunda a facut ce a vrut cu defensiva ieseana, l-a driblat si pe portarul Cristian Branet, iesit in intampinare, dar Onut a salvat incredibil de pe linia portii. Dupa acest asalt al oaspetilor, formatia din Copou a ripostat in minutul 27, cand Cenoch a deschis scorul, trimitand cu capul in poarta, o centrare perfecta, marca Ionut Bilba. Desi ar fi trebuit sa se descatuseze dupa acest gol, fotbalistii lui Popa au jucat la fel de confuz si puteau fi egalati in minutul 35, cand Claudiu Dragan s-a trezit singur in fata portii iesene, la 10 metri de buturile gazdelor, dar Branet a avut un reflex de senzatie, astfel ca la pauza Poli a intrat cu un avantaj de un gol, 1-0.

Mutari inspirate

La pauza insa, antrenorul Ionut Popa a facut doua mutari castigatoare, inlocuindu-i pe inexistentii Dianu si Onofras, cu Mitruc si Arhire. Mutarile tehnicianului din Copou au revigorat jocul gazdelor, astfel ca la doar cinci minute de la reluare, Poli si-a majorat avantajul pe tabela de marcaj. In minutul 50, Bilba a insistat la o minge in careul advers, a cazut, iar arbitrul Alexandru Tudor a dictat, destul de usor, lovitura de la unsprezece metri. Rednic a executat din nou impecabil, asa cum o facuse si in Regie etapa trecuta, iar publicul din tribune incepuse deja fiesta. La acest scor, iesenii s-au descatusat si au facut spectacol in fata unei echipe care a parut depasita de miza acestui joc. Pana la final, gazdele au mai ratat cateva ocazii foarte mari de a majora scorul, dar Cernoch, Arhire, in doua randuri, sau Tincu nu au reusit sa-l mai invinga pe Miron. In plus, in minutele de prelungire, iesenii au avut doua bare, prin Tincu si Arhire, ultimul la capatul unei actiuni superbe purtata de Valeriu Bordeanu pe partea stanga. Practic, fundasul lateral al Politehnicii a driblat tot ce i-a iesit in cale, a trecut si de portarul Miron si a scos la sut pentru Arhire, care insa a trimis in bara de la marginea careului. Astfel, Politehnica si-a mai trecut in cont trei puncte, care-i da sperante la ocuparea locului 9 la finalul acestei editii de campionat, pozitie pentru care iesenii mai au de recuperat doua puncte fata de Gloria Bistrita. Etapa viitoare, programata vineri, 19 mai, Politehnica va intalni in deplasare formatia FC Vaslui. Interesant este ca la finalul meciului cu Jiul sefii Politehnicii au anuntat fotbalistii ieseni au primit din partea unui sponsor local, care a dorit sa-si pastreze anonimatul, o suplimentare a primei de joc cu 100 milioane lei (10 mii RON).

Declaratii la finalul partidei

Ionut Popa, antrenor Politehnica Iasi: "Am inceput foarte prost jocul, poate din cauza caldurii, si daca oaspetii conduceau cu 3-0 la pauza nu trebuia sa se mire nimeni. In schimb, am scapat cu bine din prima repriza, am reusit sa si marcam si dupa pauza am evoluat mult mai bine. Practic, repriza a doua ne-a apartinut si am reusit chiar sa facem si spectacol in finalul partidei, la barele lui Tincu si Arhire. Imi pare rau de Jiul si sper sa ramana in prima divizie, pentru ca au un patron care iubeste la nebunie fotbalul si care pune mult suflet in tot ceea ce face. Arhire a facut un meci foarte bun, a alergat, a driblat, a facut spectacol si eu il consider in continuare un jucator de baza la Poli. Cu Aurel Sunda am vorbit inainte de meci, atat cat pot vorbi doi antrenori, care mai sunt si banateni".

Aurel Sunda, antrenor Jiul Petrosani: "Noi abia am reusit sa adunam cativa jucatori pe care sa-i putem trece pe foaia de joc. Am foarte multi indisponibili, unii au clauze contractuale peste care nu putem trece si astfel mi-a fost foarte greu sa incropesc o echipa. Totusi, chiar si asa am avut cateva ocazii uriase in prima repriza si daca reuseam sa inscriem altfel s-ar fi scris istoria partidei. Cand ratezi insa din trei metri cu toata poarta in fata nu mai poti emite pretentii la puncte. Cred ca daca atacantii mei erau pe linia portii, si-ar fi scos-o singuri din ate. Sunt foarte suparat pe ei, dar nu am ce face. Cu Ionut Popa nu am nimic, dar nu am vrut sa vin la conferinta pentru ca nici el nu a fost in tur, cand am castigat cu Otelul la Iasi"

Gheorghe Nichita, primarul municipiului Iasi: "Nu vreau sa jignesc pe nimeni, dar multi oameni din tribuna oficiala nu vin sa sustina echipa, ci sa carcoteasca si sa caute fisuri. Ma bucur ca am castigat si cred ca trebuie sa-i multumim intai de toate lui Branet ca a dat incredere coechipierilor. Daca primeam gol in prima repriza, cine stie ce se mai putea intampla. Si Arhire mi-a dat o palma, pentru ca a jucat senzational si daca evolueaza la fel si de acum inainte ii fac contract pe sapte sezoane. Oricum trebuie sa intarim echipa in pauza competitionala si sper sa gasim resursele necesare tranferarii unor jucatori de valoare".

Page time :0.1560 (s) | 22 queries | Mysql time :0.019309 (s)