Aproape de o victorie mare

7 Decembrie 2010
717 Vizualizari | 0 Comentarii
La doar doua zile distanta de esecul cu CSU Sibiu, baschetbalistii de la Politehnica Iasi au fost foarte aproape de o victorie mare, impotriva unei echipe de top, Municipal Oradea, intr-o partida restanta din Divizia A. Pana la urma insa, iesenii au platit tribute lipsei de experienta si au fost invinsi de Oradea, cu scorul de 91-83 (19-21, 20-31, 28-10, 26-19). Iesenii au inceput tare meci din Sala Polivalenta, au castigat primele doua sferturi, cu 21-19 si 31-20 si, cu un avans de 13 puncte pe tabela la pauza mare, se parea ca baietii lui Costel Moscalu vor reusi sa produca surpriza. A urmat, insa, un sfert de cosmar pentru Politehnica, in care Oradea a recuperat diferenta (28-10) si intrat in ultimul sfert cu un avans de 5 puncte (67-62). Obositi, baschetbalistii Politehnicii nu au mai avut forta sa recupereze aceasta diferenta si au pierdut, in final, cu scorul de 91-83. Pentru ieseni, cel mai bun marcator in meciul cu Oradea a fost Florin Moscalu (24 puncte), urmat in topul eficacitatii de jucatorii: Marinkovic – 17p., Dawson – 15p., Mc. Cullogh – 15p., Huludet – 4p., D. Anghel – 4p., Madalin Nicolae – 2p. De partea cealalta, cei mai buni marcatori ai oradenilor au fost: Mandic – 21p., Maric – 14p., Schachter – 13p., Lazar – 10p., Topchow – 10p. Dupa acest esec, Politehnica ramane in subsolul clasamentului, impartind ultimele trei locuri cu Brasovul si Miercurea Ciuc (toate echipele avand un singur succes in acest sezon).
Sambata, Poli va intalni, in deplasare, pe Universitatea Cluj, intr-un meci din penultima etapa a turului Diviziei A de baschet masculin.