Ar fi fost prea de tot!

22 Martie 2010
1344 Vizualizari | 0 Comentarii
Cristian Br ne a ngropat speran ele Politehnicii
• Universitatea Craiova - Poli Iasi 2-1 (0-0), in etapa 23 a Ligii I de fotbal • Fara antrenorul Petre Grigoras si fara 6 jucatori, accidentati sau suspendati, fotbalistii ieseni au facut un meci prost la Severin, dar au fost la cateva minute de un egal nesperat • Nici arbitrul, nici Straton, nici norocul nu au salvat Poli de la un esec • Golurile au fost marcate in repriza a doua de Iliev si Prepelita, pentru olteni, si de Straton, pentru moldoveni • Branet l-a accidentat grav pe Costea in finalul primei reprize si a gafat incredibil la golul doi al Craiovei

Fara antrenorul Petre Grigoras pe banca si fara jumatate din echipa, fotbalistii Politehnicii Iasi au pierdut la Severin, 2-1 cu Universitatea Craiova, si au reintrat in zona fierbinte a clasamentului. Desi au jucat slab, iesenii puteau obtine un rezultat de egalitate daca Branet nu gresea inexplicabil in minutul 89, cand Prepelita a inscris golul victoriei pentru Craiova. Poli a inceput bine meciul de la Severin si timp de 25 de minute a tinut mingea departe de careul lui Branet, baietii lui Marian Dinu si Dan Motei trecandu-si in cont si 2 suturi periculoase prin Onicas si Cristi Constantin. In ultimul sfert de ora al primei reprize, oltenii lui Mark Wotte au trecut la carma jocului si au ratat cateva ocazii uriase de a deschide scorul. In minutul 29, Mihai Costea a tras aiurea din pozitie centrala, un minut mai tarziu tot el a sutat in diagonala din marginea careului, dar Branet a fost la post. Imediat au urmat alte doua ocazii mari pentru Craiova, Florin Costea scapa mingea de sub control singur cu Branet, iar Prepelita trage de la 25 de metri, putin pe langa poarta Politehnicii. In minutul 39, Gangioveanu a centrat de pe dreapta si Florin Costea nu a reusit sa inscrie nici macar din 6 metri. Un minut mai tarziu, Branet are o interventie intarziata la Costea, dar arbitrul Deaconu a lasat jocul sa continue, desi reluarile au dovedit clar ca se impunea penalty si eliminare pentru portarul iesean. De altfel, urland de durere, Florin Costea a fost schimbat imediat si risca sa rateze tot returul. In ultimul minut al primei reprize, Gangioveanu a scapat din nou singur spre poarta in lateral dreapta, a sutat in forta, dar Branet a fost din nou la post. Dupa pauza, furia olteana s-a mai potolit, iar iesenii l-au pierdut pe Straut, care a fost accidentat la un duel aerian si a fost transportat la spital. Chiar daca nu au mai atacat in valuri, gazdele au deschis scorul in minutul 63, cand Iliev a inscris cu o lovitura de cap, din plonjon, de la 5 metri, dupa un corner executat de Mihai Costea, de pe partea dreapta. Iesenii au replicat prin Miclea (sut de la 18 metri lateral stanga pe langa poarta) si Bujor, care ramas singur in lateral cu Lung, nu a reusit sa mai impinga mingea pe langa portarul Craiovei.

Gafa lui Branet

Intre aceste doua ocazii, Mihai Costea a mai incercat o data vigilenta lui Branet, cu o executie frumoasa din marginea careului, dar portarul iesean a parat din nou foarte bine. Cand nimeni nu se astepta, Ignatov a executat perfect o lovitura libera de la 40 de metri, iar Straton, nemarcat, a egalat în minutul 85, cu o superba lovitura de cap. Impinsi de la spate de 10 mii de spectatori, oltenii au replicat imediat, dar Alex Piturca a ratat incredibil din 6 metri, pentru ca in minutul 89, Branet sa iasa aiurea la o centrare venita de pe partea stanga a ofensivei craiovene, iar Prepelita a trimis mingea în poarta, tot cu o lovitura de cap. Ignatov a semnat ultima ocazie a Politehnicii in minutul 90+3, dar sutul sau de la 35 de metri a trecut peste poarta gazdelor. Astfel, Poli a pierdut in ultimele minute un meci pe care nu ar fi meritat sa-l castige, dar din care putea scoate un punct de aur, daca Branet nu gresea incredibil in minutul 89. Dupa meci, finantatorul echipei Universitatea Craiova, Adrian Mititelu, a anuntat ca sansele ca Florin Costea sa joace in acest sezon sunt minime. Mititelu l-a pus la zid pe Alexandru Deaconu, pe care l-a si blestemat. "Din primele impresii, Costea va rata tot returul. Avem cel mai bun doctor din tara si nu cred ca se insala. Pe Costea o sa-l ducem si pe Luna, doar ca sa se faca bine. Deaconu a judecat foarte intentionat faza asta, precum si altele. Universitatea Craiova nu trebuia sa castige azi, dar Dumnezeu va avea grija de Deaconu. Cine se ia de echipa asta, o sa i se intample numai rau!", a spus Adrian Mititelu la gsptv.

Antrenament la Timisoara

De partea cealalta, antrenorul secund al Politehnicii, Marian Dinu, cel care a condus echipa de pe banca la Severin, era nemultumit ca fotbalistii ieseni nu invata din greseli. "Am avut si ghinion, dar am facut si greseli foarte mari. Ocaziile Craiovei au venit din cauza gafelor facute de noi si asta ne doare cel mai tare: ca nu reusim sa invatam din greseli si sa nu le mai repetam. Sa iei gol in minutul 90 chiar ca este ghinion, dar pana la urma, victoria Craiovei este meritata. Nu avem prea mult timp sa ne lingem ranile. Trebuie sa ne ridicam si sa castigam urmatoarele doua jocuri, care devin foarte importante. Straut a suferit o comotie, a efectuat un RMN la Spitalul din Craiova, care nu a reliefat vreo afectiune, astfel ca el va avea doua zile de repaus, dupa care, daca se simte bine, va reveni pe teren. Si Constantin, dar si Cristi Branet au inca niste probleme medicale si speram sa-i recuperam pana la meciul cu Inter Curtea de Arges. Nu pot sa-i reprosez prea multe lui Cristi Branet, a aparat bine astazi, dar a facut o greseala care i se poate intampla oricui", a declarat Marian Dinu. Portarul Cristi Branet si-a recunoscut vina la golul primit de la Prepelita. "A fost o lipsa de comunicare la golul 2 al Craiovei. Am crezut ca Prepelita este nemarcat si am iesit. E vina mea. Imi pare rau pentru ce i s-a intamplat lui Florin Costea, nu a fost cu intentie intrarea mea", a declarat Branet. Fotbalistii ieseni au plecat imediat dupa meci la Timisoara, acolo unde au innoptat si vor face un antrenament astazi. Intoarcerea in Iasi este programata astazi, la ora 16.00, cu avionul, cu o cursa de linie Timisoara - Iasi. Antrenorul Petre Grigoras se simte foarte rau si este invoit pana marti, cand va reveni la antrenamentele Politehnicii. Fara victorie in ultimele 3 etape, Poli va intalni etapa viitoare, la sfarsitul acestei saptamani, pe Inter Curtea de Arges.

Universitatea Craiova - Poli Iasi 2-1 (0-0)
Au marcat: Iliev ('63), Prepelita ('89) / Straton ('85)
Stadion: Drobeta Turnu Severin
Vreme: frumosa
Spectatori: 10.000
Gazon: bun
Formatii: Universitatea Craiova: Lung - Barboianu, Gaman, Iliev, Balace - Gangioveanu (Barbu '69), Prepelita, Dilevski, Fl. Costea (Piturca '45+1) - Dina (Trica '79), M. Costea. Antrenor: Mark Wotte.
Politehnica Iasi: Branet - Straut (Straton '50), Cuciula (Ignatov '77), Mihajlov, Costache - Negru, Onicas, Barladeanu - Miclea, Diarrassouba, Cr. Constantin (11. Bujor '53). Antrenor: Marian Dinu.
Cartonase galbene: Piturca '55 / Barladeanu '75, Straton '85.