Arbitrii au dus titlul la Cluj

20 Aprilie 2010
961 Vizualizari | 2 Comentarii
• CFR Cluj a terminat la egalitate meciul din deplasare cu FC Timisoara, scor 1-1 • Banatenii au avut un penalty clar in minutul 2, neacordat de Augustus Constantin • Primul gol a apartinut clujenilor, fiind marcat de Ciprian Deac, pentru ca Alexa sa egaleze la ultima faza a meciului

Intr-o tensiune maxima, partida dintre Timisoara si CFR Cluj de pe stadionul Dan Paltinisanu a inceput cu o mare eroare de arbitraj, bineinteles in favoarea clujenilor. In minutul 2, banatenii au fost privati de un penalty clar, dupa ce Nuno Claro l-a faultat pe Mansour in careu. Meciul a fost la dispozitia gazdelor pe toata durata primei reprize, timisorenii presand continuu careul unui Nuno Claro aflat in zi de gratie. Mansour, de mai multe ori, Contra, Culio, Alexa sau Curtean au trecut de mai multe ori pe langa deschiderea scorului, insa clujenii au stat excelent in aparare si au scapat fara gol pana la pauza. Repriza secunda a debutat cu o mare ocazie a clujenilor, cand Ciprian Deac a castigat o minge in fata lui Contra in minutul 56, fiind apoi faultat de fostul jucator al formatiei spaniole Getafe. Muresan a tras in forta de la 40 de metri, mingea s-a lovit de zid si a sarit la neobositul Deac in dreapta careului. Acesta a sutat spre poarta pe langa Taborda, iesit in intampinare, mingea s-a lovit de bara din stanga si a intrat in plasa. Eforturile timisorenilor de a egala s-au dovedit zadarnice. Elevii lui Sabau si-au pierdut concentrarea, au lasat deoparte constructia si au aruncat in careul advers toate mingile. Cu cinci minute inainte de expirarea timpului regulamentar de joc, Nuno Claro a vazut doua cartonase galbene la interval de doar un minut pentru trageri de timp si a fost eliminat, in poarta intrand Cadu. Minutele ce au urmat, inclusiv prelungirile, au adus atacuri disperate ale gazdelor, care au reusit sa egaleze prin Alexa la ultima faza a meciului, capitanul banatenilor marcand cu capul in urma unei centrari din corner. Dupa meci, Marian Iancu a atacat vehement arbitrajul. "Arbitrii se tem sa fluiere impotriva CFR-ului. Domnilor arbitri, de ce va e frica? Chiar credeti ca se va baga vreodata Boc sau Basescu sa va ajute pe voi? CFR este o campioana rusinoasa, eu sunt mandru de jucatorii mei si de publicul meu", a acuzat Iancu.

Craiova a castigat la Vaslui

Tot ieri, Universitatea Craiova a reusit sa castige partida din deplasare cu FC Vaslui, invingand cu 1-0, golul oltenilor fiind marcat in repriza secunda de Piturca la singurul sut pe poarta al Craiovei. In prelungiri, Silviu Lung a fost eliminat pentru trageri de timp, in poarta intrand Mihai Dina. Amenintati de pozitia dificila din clasament, oltenii s-au dus la Vaslui cu gandul de a nu primi gol si de a scoate un rezultat pozitiv, chiar daca ar fi fost vorba despre o remiza alba. De aceea, elevii lui Mark Wotte s-au inchis excelent in aparare si nu le-au permis vasluienilor sa-si creeze prea multe faze la poarta lui Silviu Lung. Doar de doua ori s-au apropiat moldovenii periculos de poarta Craiovei in prima repriza, de fiecare data la finalizare fiind Lucian Sanmartean, cel mai bun jucator al meciului. Insa, tot de fiecare data Silviu Lung a aratat ca este in mare forma si a intervenit incredibil la suturile mijlocasului gazdelor. Jocul inchis a continuat si in repriza secunda. Vasluienii au presat continuu, fara sa poata penetra apararea Craiovei, in timp ce oltenii au stat la cutie si au asteptat greseala adversarilor pentru ca sa scape pe contraatac. O astfel de faza a adus si deschiderea scorului in minutul 71. Gladstone a gresit decisiv in aparare in fata lui Alex Piturca, acesta a preluat si a ramas singur cu Kuciak, invingandu-l pe portarul vasluienilor cu un sut plasat in stanga jos. Pana la urma, Craiova a castigat cu acest gol la Vaslui si a adunat 33 de puncte, in timp ce trupa lui Porumboiu se gandeste la finala Cupei Romaniei de la Iasi.