Arsenal de Romania a tremurat sub Pietricica

3 August 2009
515 Vizualizari | 0 Comentarii
• Steaua s-a impus greu la Piatra Neamt, invingand cu 2-0 pe Ceahlaul dupa un meci slab al ros-albastrilor • Kapetanos a deschis scorul in minutul 80, Toja majorand diferenta in prelungiri

Victoriile europene ale Stelei au turnat plumb in ghetele jucatorilor lui Cristiano Bergodi. Dupa ce au facut spectacol cu Motherwell, stelistii au tremurat serios la Piatra Neamt, in fata unei nou-promovate. Ceahlaul a aratat multa determinare in evolutie si un joc plin de ambitie, ros-albastrii transpirand serios din cauza emotiilor provocate de fazele create de Badescu pe dreapta sau de Vinicius si Gafita din careul lui Tatarusanu. Inca din minutul 6 nemtenii au aratat ca nu trebuie tratati cu superioritate. Badescu a centrat de pe dreapta, Tatarusanu a iesit complet aiurea pe centrare, permitandu-i lui Gafita sa reia cu capul spre poarta goala, insa Goian si-a salvat echipa cu o interventie de ultim moment prin care a respins pe spate cu piciorul de pe linia portii. La faza imediat urmatoare Vinicius l-a intins serios pe Tatarusanu, cu un sut din intoarcere, portarul stelist scotand mingea de langa bara din stanga sa. Replica Stelei a venit abia dupa 20 de minute, cand mingea centrata de Nicolita a fost trimisa cu capul de Stancu pe langa poarta din pozitie excelenta. Jocul slab calitativ prezentat de ambele formatii a continuat si in mitanul secund, ocaziile de gol lipsind cu desavarsire, Ceahlaul si Steaua aratand mai degraba un fotbal alambicat, fara orizont si lipsit de o idee clara de joc, incurajarile suporterilor din prima repriza, transformandu-se in huiduieli si fluieraturi, conform Onlinesport. Intrarea lui Kapetanos in minutul 64 in locul neproductivului Stancu, si-a aratat utilitatea, ca de multe ori in sezonul trecut, in minutul 80, cand atacantul grec a reusit sa inscrie descatusarii steliste cu o lovitura de cap din 7 metri, dupa o pasa de la Romeo Surdu. Au urmat alte doua ocazii mari ale Stelei, pentru ca soarta meciului sa fie decisa in prelungiri de golul lui Toja, care dupa o faza personala de mare spectacol a inscris cu un sut plasat cu dreptul la vinclu. Astfel, Steaua a debutat cu dreptul in noul sezon, dar Arsenal de Romania a fost la 10 minute de o remiza alba pe terenul nemtenilor. Etapa viitoare, Steaua va primi vizita formatiei CFR Cluj, cea mai in forma echipa din Liga I.

Page time :0.1824 (s) | 22 queries | Mysql time :0.017431 (s)