Arsenal, tine minte! Messi, nu Barcelona!

7 Aprilie 2010
997 Vizualizari | 0 Comentarii
• TSKA Moscova-Inter Milano 0-1 (0-1) si FC Barcelona-Arsenal Londra 4-1 (3-1) in primele doua partide din sferturile de finala ale Ligii Campionilor • La adapostul rezultatelor din tur, Inter si Barcelona si-au indeplinit obiectivul, urmand a se intalni intr-o dubla mansa soc in semifinalele competitiei • Astazi vor avea loc si celelalte doua partide din sferturile Ligii Campionilor: Manchester United-Bayern Munchen (in tur 1-2) si Bordeaux- Olympique Lyon (in tur 1-3)

TSKA Moscova-Inter Milano 0-1 (0-1) si FC Barcelona-Arsenal Londra 4-1 (3-1) in primele doua partide din sferturile de finala ale Ligii Campionilor. Patru echipe: Arsenal, Barcelona, Inter Milano si TSKA Moscova s-au batut pentru a prinde locurile care duc cu un pas mai aproape de visul oricarui fotbalist, finala celei mai prestigioase competitii europene intercluburi, insa doar doua au reusit aceasta performanta. Partida FC Barcelona-Arsenal Londra a tinut capul de afis al zilei de ieri. Dupa remiza din tur (scor 2-2), Barcelona pornea cu un usor avantaj, datorita terenului propriu. Catalanii au si inceput in forta partida, starul Lionel Messi avand cateva oportunitati clare de a marca. Insa cei care au spart gheata nu au fost catalanii, ci pustii lui Arsenal. Obligati sa inscrie pentru a spera la calificare, jucatorii echipei britanice au deschis scorul in minutul 18, prin Bendtner, care a finalizat un contraatac fulgerator, cu toata opozitia portarului Valdez. Totusi, Barcelona nu s-a pierdut cu firea. Catalanii au accelerat atat cat a trebuit, reusind sa egaleze imediat de la primirea golului. Lionel Messi a facut o noua faza de toata frumusetea, reusind sa inscrie cu un sut superb din afara careului de 16 metri, fara nici o sansa pentru portarul Almunia. Messi a fost peste tot aseara, starul Barcelonei reusind ulterior dubla. In minutul 37, Messi a creat o noua faza spectacol, pe care tot el a finalizat-o cu un sut peste Almunia, dupa un un-doi scurt prin careul advers. Messi, acelasi Messi a rezolvat calificarea Barcelonei inca din prima repriza, dupa ce a punctat a treia oara, in minutul 42. Scapat singur pe contraatac, Messi a finalizat faza cu un lob superb peste Almunia, incheind o prima repriza de vis pentru echipa catalana. Repriza secunda nu a mai fost la fel de spectaculoasa ca prima, totul rezumandu-se la incercarea lui Arsenal de a marca golurile care ar fi intors jocul. Si totusi, Barcelona a gestionat perfect partea secunda a jocului. Fara a se complica inutil, trupa catalana a jucat exact asa cum a trebuit: simplu. Si pentru ca spectacolul lui Messi sa fie unul la inaltime, barcelonezul a mai punctat o data in finalul jocului, dupa o noua faza de atac in stilul care l-a consacrat. Scorul final, 4-1 pentru Barcelona a reflectat intru totul realitatea din teren, acolo unde Messi si colegii lui au facut legea. Pentru Barcelona urmeaza acum semifinalele, trupa catalana fiind principala favorita la castigarea unui nou trofeu al Ligii Campionilor. In celalalt meci al zilei, Inter Milano a invins pe TSKA Moscova cu 1-0 (1-0). Inter a rezolvat calificarea destul de rapid, prin golul lui Snijder (minutul 6). Chiar daca a jucat in deplasare, echipa italiana a reusit sa castige partida fara prea mari emotii, calificandu-se in semifinalele Ligii. Cum in tur scorul a fost tot 1-0 pentru Inter, milanezii merg mai departe, urmand a intalni in semifinale pe FC Barcelona. Cristian Chivu a evoluat si el in partida de aseara, capitanul nationalei Romaniei evoluand in ultimele 30 minute. Astazi vor avea loc ultimele doua partide din sferturile Ligii, Manchester United-Bayern Munchen (in tur 1-2) si Bordeaux- Olympique Lyon (in tur 1-3).

Page time :0.1275 (s) | 22 queries | Mysql time :0.019517 (s)