Aseara, la Bacau, o victorie de patru miliarde lei

19 Mai 2005
1044 Vizualizari | 0 Comentarii
•FCM Bacau - Politehnica Iasi 0-1 (0-0), in etapa a XXVII-a Diviziei A de fotbal •Prin succesul de aseara, Poli a reusit salvarea de la retrogradare, cu trei etape inainte de finalul sezonului •Golul salvator a fost inscris de Miclea in minutul 70 •Indiferent de ce se intampla in ultimele trei etape, fotbalistii ieseni nu au cum sa mai retrogradeze in Divizia B •Etapa viitoare, Poli primeste vizita formatiei FC Brasov

Spectatori: 5.000 (400 de la Iasi)
Formatii: FCM Bacau: Bogdan, Codreanu (min. 60 Petcu), Bojescu, Croitoru (min. 78 Matei), Raducan, Ursaru (min. 55 Doltea), Tanasa, David, Gheorghiu, Ganea, Apostol. Antrenor: Cristian Popovici.
Poli Iasi: Arcanu, Tinel Petre, Onut, Bernard, Adrian Ilie, Mitruc, Gavatorta (min. 69 Stanciu), Miclea, Rednic, Bilba (min. 67 Palimaru), Pacurar (min. 85 Bogdanovici). Antrenor: Ionut Popa
Jucatorul meciului: Romulus Miclea
Arbitri: Sebastian Coltescu-7, Nicolae Marodin-7, Dan Rosu-7.
Cartonase galbene: Rednic, Stanciu
Observatori: Mircea Stoenescu si Dan Dragos Craciun

Patru miliarde lei este suma minima pe care o va incasa echipa de fotbal Politehnica Iasi pentru inca un sezon in prima Divizie a tarii. Emotiile zecilor de mii de iubitori ai fotbalului din judetul Iasi au luat sfarsit aseara, la Bacau. Poli Iasi a reusit salvarea de la retrogradare cu trei etape inainte de finalul sezonului. Jucatorii lui Ionut Popa au invins pe FCM Bacau cu 1-0, prin golul marcat de Miclea in minutul 70. Astfel, indiferent de rezultatele pe care le vor inregistra in ultimele trei etape ale acestei editii de campionat, fotbalistii ieseni nu mai pot parasi prima scena a fotbalului romanesc. Prima repriza a meciului de la Bacau a fost una saraca in faze de poarta, cele doua formatii parand multumite cu remiza inregistrata in debutul partidei. Desi cu o echipa decimata de indisponibilitati, Poli nu a avut mari probleme in primele 45 de minute, ratand chiar o ocazie uriasa in minutul 38, cand Bilba a scapat singur spre poarta, dar, in locul unei pase simple la Pacurar, aflat cu toata poarta in fata, a preferat un sut care a trecut pe langa buturile aparate de Bogdan. De altfel, aceasta a fost singura ocazie a iesenilor la capatul a 45 de minute in care nu au fortat deloc. De partea cealalta, bacauanii au avut la randul lor doua bune sanse de a deschide scorul, ratate de fiecare data cu seninatate de atacantul Catalin Ursaru si prin Gheorghiu, care, chiar in minutul 44, a sutat puternic din unghi, dar mingea a fost respinsa in corner de portarul Dorin Arcanu. In actul secund, lucrurile nu s-au schimbat foarte mult. Bacauanii au controlat jocul la mijlocul terenului, fara sa ameninte insa periculos buturile portii aparate de Dorin Arcanu. Pe contraatac, iesenii au dat lovitura in minutul 70, cand Miclea a finalizat o pasa cursiva de atac, purtata pe traseul Stanciu - Pacurar - Miclea. Astfel, golgeterul iesenilor a inscris poate cel mai important gol din aceasta editie de campionat. Pana la final, Poli nu a mai scapat victoria, astfel ca ultimele 3 etape nu vor constitui decat meciuri de clasament pentru gruparea din dealul Copoului. Microbistii ieseni vor putea sa vada pe viu cel putin inca un sezon granzii campionatului, Steaua, Dinamo sau Rapid.

Banner pentru Ionut Popa

Dintre cele aproape cinci mii de spectatori care au asistat aseara la meciul dintre FCM Bacau si Poli Iasi, aproape 500 au venit de la Iasi. Galeria lui Poli, situata la peluza dinspre tabela de marcaj, a dominat tot timpul fondul sonor al Stadionului Municipal. La inceputul partidei, suporterii ieseni au afisat doua bannere prin care isi declarau admiratia fata de antrenorul Ionut Popa. "Nea Popica-ti multumim, noi din suflet te iubim" si "Din Banat pana la Iasi, te rugam sa nu ne lasi". De altfel, la inceputul meciului, antrenorul gruparii din dealul Copoului a fost aplaudat la scena deschisa de suporterii veniti de la Iasi.

Declaratii la finalul meciului

Gheorghe Nichita, presedintele Consiliului de Administratie Politehnica Iasi: "Simt o bucurie enorma. Dupa atatia ani de zile in care am visat acest moment, acum ne putem elibera toate frustrarile. Toate umilintele indurate atatia ani de zile au devenit acum istorie. Intai de toate, ma bucur pentru ca am reusit sa scoatem trei puncte care ne asigura salvarea de la retrogradare. In al doilea rand, am reusit sa invingem Bacaul la el acasa si, nu in ultimul rand, ma bucur pentru ca oamenii care au venit tocmai de la Iasi au avut ocazia sa vada un stadion modern si o nocturna. Poate astfel, toti clevetitorii din Iasi care m-au acuzat ca vreau sa fac nocturna pe stadion sa inteleaga ca nu e o ambitie a mea personala si, nu in ultimul rand, sa nu uitam ca la Iasi este o traditie care spune ca daca Poli nu retrogradeaza in primul an atunci mai ramanem pe prima scena inca 10 sezoane".
Marius Stan, presedinte executiv Poli Iasi: "Sunt foarte bucuros ca am reusit sa ne salvam de la retrogradare cu trei etape inainte de finalul sezonului. Este o performanta importanta pentru o echipa nou-promovata si speram sa terminam sezonul pe un loc cat mai sus.
Ionut Popa, antrenor Politehnica Iasi: "Ma bucur ca am reusit sa rezolvam astazi ecuatia retrogradarii. Trebuie sa recunosc ca pentru prima data in cariera mea de antrenor am vazut niste spectatori care sa-si demonstreze dragostea fata de mine in asemenea mod. Le multumesc lor, jucatorilor si conducerii administrative si cred ca Iasul merita o echipa mai buna decat asta".

Page time :0.1678 (s) | 24 queries | Mysql time :0.020041 (s)