Astra a ingropat Pandurii Targu Jiu

2 Octombrie 2010
747 Vizualizari | 0 Comentarii
Fatai a inscris un gol in Astra Pandurii
Astra a castigat la Ploiesti partida cu Pandurii Targu Jiu, scor 2-0, dupa ce gazdele au marcat cate un gol in fiecare repriza. Patrascu a deschis scorul in startul meciului, pentru ca Fatai sa majoreze diferenta dupa jumatatea partii secunde. Ploiestenii au inceput in forta meciul si au reusit deschiderea scorului inca din minutul 7, cand Florin Patrascu a reluat cu capul, de la bara a doua, o centrare foarte buna a lui Claudiu Tudor din lovitura libera. Dupa doar trei minute, putea sa fie din nou egalitate intre cele doua echipe, insa voleul lui Bacila, dupa o lovitura libera executata cu efect, s-a lovit de transversala portii lui Catalin Grigore. La cateva faze distanta, Astra a mai trimis inca o data mingea in plasa, prin Osvaldo Miranda, insa golul nu a fost validat, fostul dinamovist fiind in offside. Gorjenii au inceput treptat sa aiba tot mai mult posesia si sa ameninte tot mai periculos poarta adversa, insa Orac, Bacila sau Adrian Iordache nu l-au putut invinge pe Catalin Grigore. In minutul 56, arbitrul a ratat un hent al lui Viera, in propriul careu, si nu a acordat un penalty meritat pentru Astra. Minutul 74 a adus al doilea gol al gazdelor, Kehinde Fatai marcand pentru 2-0, cu o lovitura imparabila de cap din fata portii, dupa o centrare din lateral stanga de la Seto Takayuki. Astra putea avea probleme in minutul 77, cand Matel l-a tinut clar de tricou pe Iordache si trebuia sa primeasca al doilea cartonas galben, insa Georgian Ionescu s-a aratat prea indulgent, in ciuda protestelor oaspetilor. Astfel, Astra acumuleaza 12 puncte si este pe locul IX, în timp ce gorjenii raman pe ultima pozitie, cu doar sase puncte în 10 etape. Acest esec ii va fi fatal antrenorului Pandurilor, Ionut Badea, care va fi schimbat, cel mai probabil cu fostul tehnician al Politehnicii Iasi, Petre Grigoras.

Page time :0.1603 (s) | 24 queries | Mysql time :0.021311 (s)