Atletism: Lorena Menghia a fost la un pas de finala

17 Iulie 2005
800 Vizualizari | 0 Comentarii
•Atleta ieseana Lorena Menghia a fost foarte aproape de calificarea in finala Campionatelor Mondiale de atletism, pentru juniori II

Atletismul iesean mai pregateste o campioana. Lorena Menghia, legitimata la Liceul cu Program Sportiv Iasi, a fost foarte aproape de o calificare in finala Campionatului Mondial de atletism, pentru juniori II. Competitia, care se desfasoara in Maroc, la Marrackech, a fost prima de mare anvergura pentru sportiva pregatita de Marius Ghilase. In pofida acestui lucru si chiar daca la startul probei de saritura in inaltime s-au prezentat la start 24 de sportive, tanara ieseanca a fost la un pas de o calificare in finala Mondialelor. Concursul a inceput cum nu se poate mai bine pentru atleta de la LPS, care a sarit fara probleme peste stacheta ridicata la 1,60 metri. La fel de usor a sarit si peste stacheta de la 1,70 metri, chiar din prima incercare si se parea ca nimic nu-i poate bara drumul catre ultimul act al concursului. Totusi, Lorena Menghia s-a oprit in calificari, nereusind sa treaca peste stacheta ridicata la 1,74 metri, desi in cariera a reusit sa sara chiar si 1,79 metri. Din aceasta cauza, sportiva de la LPS a trebuit sa se recunoasca invinsa, ratand prezenta in ultimul act al competitiei. Totusi, Lorena Menghia, sora fotomodelului Catrinel Menghia a reusit in Maroc, cea mai buna performanta personala in acest sezon. La sfarsitul concursului de calificari, Lorena s-a clasat pe locul 15, performanta merituorie pentru o sportiva aflata in ascensiune. In afara Lorenei Menghia, la Campionatul Mondial de la Marrackech mai este prezenta o sportiva din Iasi. Este vorba despre Andreea Ionescu, atleta care va concura in probele de 200 metri si stafeta feminina de 4X400 metri.

Page time :0.1429 (s) | 22 queries | Mysql time :0.019150 (s)