Avem fata de "C"

15 Februarie 2001
1320 Vizualizari | 0 Comentarii
Victoriile din ultimele doua zile au demonstrat cu prisosinta

•Poli a dispus de divizionara C, CFR Pascani, cu 2 - 0 (1 - 0), intr-un meci amical

Ieri, de la ora 11.00, pe un teren destul de greu, FCM Poli a intalnit in dealul Copoului gruparea divizionara C, CFR Pascani, victoria revenind dupa un meci spectaculos elevilor lui Lita Dumitru, cu scorul de 2 - 0 (1 - 0). In lipsa tehnicianului sus-amintit, plecat in Capitala pentru a incerca sa sensibilizeze o serie de sponsori, "secunzii" Emil Vladut si Danut Munteanu au trimis in teren, la primul fluier al arbitrului Ciprian Paraschiv, jucatorii Mihalache - Maxinciuc, Urdaru, Raileanu, Acatrinei - Besleaga, Medeleanu, Cotan, Basascu - Dobrea si Etcu, adica o formula mult schimbata fata de cea cu care s-a abordat inceputul partidei cu CFR Citadin. In minutul 25, juniorul Damaschin i-a luat locul lui Etcu in linia de atac, iar dupa pauza au mai intrat la FCM Poli Soponariu in locul lui Damaschin, Maftei, de la juniori (Cotan), Matinca (Dobrea) si Moisa, adus de la Rocar Bucuresti (Basascu). Primul gol al intalnirii a fost marcat de Medeleanu in primul mitan, rezultatul final fiind stabilit de Moisa, imediat dupa reluare. Interesant este faptul ca iesenii, dupa infrangerea umilitoare suferita la Roman, au castigat in decurs de doar doua zile partide amicale cu divizionarele C CFR Citadin (4 - 0) si CFR Pascani (2 - 0), Poli marcand in aceste doua intalniri sase goluri fara sa primeasca nici unul. Se pare ca elevii lui Lita Dumitru, Danut Munteanu si Emil Vladut s-au acomodat deja cu rigorile celui de-al treilea esalon prin aceste "verificari", cele doua victorii demonstrand ca putem face fata la cel mai inalt nivel in Divizia C, mai putin in esalonul secund.