Badea a adus prima victorie a Brasovului

27 Iulie 2010
601 Vizualizari | 0 Comentarii
FC Brasov s-a impus in prima etapa in deplasare, invingand cu 1-0 pe FCM Targu Mures, singurul gol al meciului fiind marcat de fostul varf al Politehnicii IasI, Valentin Badea, aflat la prima reusita la formatia de sub Tampa. Majernik a fost eliminat de la brasoveni pe final de meci, insa gazdele nu au reusit sa profite desi au avut numeroase ocazii. La primul meci de la revenirea in Liga I, dupa multi ani de absenta, FCM Tg. Mures a demonstrat ca nu este intamplatoare promovarea in primul esalon, echipa ardeleana aratand un fotbal de calitate cu multe ocazii de gol. De cealalta parte, FC Brasov cu lotul decimat de plecarile din aceasta vara, a dat o replica destul de slaba gazdelor, echipa de sub Tampa fiind dominata in mare parte in prima repriza. Vancea, in doua randuri, si Dan Roman au ratat insa din pozitie ideala, la fel ca si Cristescu de la Brasov, astfel ca la pauza scorul a fost egal, 0-0. Repriza secunda a adus o noua fata a brasovenilor, mult mai prezenti in joc si mai activi in careul advers. Presiunea elevilor lui Isaila s-a concretizat in minutul 68, cand Vali Badea, la doar cateva minute de la intrarea in teren, a inscris cu o lovitura de cap din careu, dupa o centrare a lui Chipciu, un alt jucator introdus de brasoveni in repriza a doua. Echilibrul numeric al meciului s-a rupt in minutul 76, cand Majernik a vazut prea usor direct cartonasul rosu pentru o lovitura in figura lui Dan Roman, jucatorul brasovenilor incercand sa respinga cu piciorul sus o minge. Cu un jucator in plus, trupa lui Adrian Falub a reluat dominarea in jumatatea adversa, dar muresenii au ratat din nou cateva ocazii foarte mari, astfel ca scorul final a ramas 1-0 pentru Brasov.

Page time :0.2231 (s) | 24 queries | Mysql time :0.012986 (s)