Bafta cu carul pentru baschetul iesean

3 Mai 2004
857 Vizualizari | 0 Comentarii
•Echipa de baschet masculin Universitatea Petre Andrei a reusit sa invinga pe Poli Carbochim Cluj cu scorul de 74 la 62 •Profitand de infrangerile suferite de Romradiatoare Brasov si BCMUS Pitesti, formatia ieseana a prins ultimul loc care permite accesul in play-off-ul campionatului national

Peste o mie de spectatori au asistat sambata, la pranz, la o victorie de senzatie a echipei de baschet masculin Universitatea Petre Andrei, care a reusit sa acceada in play-off, ultima faza a competitiei interne. In meciul cu Poli Carbochim Cluj, elevii antrenorului Petre Magurean nu aveau alta solutie decat victoria daca voiau sa mai pastreze sanse in ocuparea locului opt, ultimul care asigura accesul in play-off. Constienti de importanta acestui joc, baschetbalistii ieseni au inceput partida in forta, conducand dupa primul sfert cu scorul de 17-13, la capatul a zece minute foarte echilibrate. De altfel, echilibrul avea sa se mentina si in al doilea sfert, cand oaspetii au redus din diferenta, reusind chiar inainte de pauza sa egaleze, scor 33-33. Simtind cum le scapa victoria printre degete, iesenii pornesc asaltul si reusesc dupa pauza sa preia din nou conducerea, la finalul sfertului trei scorul fiind 51 la 48. Ultimele zece minute au adus insa linistea in sufletele spectatorilor ieseni, UPA inving in cele din urma cu 74 la 62. Insa aceasta victorie nu era de ajuns pentru ca echipa ieseana sa poata prinde pozitia a opta in clasamentul final al sezonului regulat. Dupa victoria obtinuta de baschetbalistii de la UPA, era necesar ca echipele contracandidate la accederea in play-off, Romradiatoare Brasov si BCMUS Pitesti, sa piarda jocurile pe care le disputau pe teren propriu cu CSU Bere Trei Stejari si respectiv Elba Timisoara. Spre bucuria celor peste o mie de spectatori, contracandidatele iesenilor au fost invinse chiar in fata propriilor suporteri, rezultate care au facut ca UPA sa poata juca play-off-ul Diviziei Nationale. La finalul jocului cu Poli Carbochim Cluj, antrenorul Petre Magurean s-a declarat multumit de felul in care au jucat elevii sai si totodata mandru de performanta realizata. "Sunt foarte bucuros pentru ca am reusit sa ne calificam in play-off si le multumesc jucatorilor pentru felul in care au jucat astazi (n.r. - sambata). Chiar daca vom juca cu Dinamo Bucuresti in play-off, vom incerca sa ne jucam sansa noastra, indiferent de faptul ca dinamovistii nu au pierdut nici un meci in acesata prima parte a sezonului", a declarat Magurean. Punctele iesenilor in jocul de sambata au fost realizate de: Colesnicov (15), Lobanov (6), Anghel (6), F. Moscalu (4), Nanescu (22), Murgoci (16), Iglin (5).

Page time :0.1499 (s) | 22 queries | Mysql time :0.015057 (s)