Ballack a scapat Germania de rusinea eliminarii

17 Iunie 2008
618 Vizualizari | 0 Comentarii
• Germania a invins Austria cu scorul de 1-0 si s-a calificat fara emotii in sferturile de finala ale Euro 2008, acolo unde nemtii vor intalni formatia Portugaliei • Singurul gol al meciului de ieri seara a fost inscris de Ballack, in debutul reprizei secunde • De partea cealalta, austriecii ies prematur din competitie, cu un singur punct si acela in urma unui penalty usor acordat • Cei doi antrenori au fost eliminati inca din prima repriza din cauza unei altercatii

Nemtii pot rasufla usurati. Germania s-a calificat in sferturile de finala ale Campionatului European gratie unui succes la limita, scor 1-0, cu Austria. Golul care duce Germania la Bassel, unde trupa lui Low va intalni Portugalia, a fost marcat de Michael Ballack. Peste 200 de mii de nemti au luat cu asalt Viena inca de la primele ore ale zilei pentru a-si sustine echipa pentru o calificare in sferturile de finala. Suporterii Manschaft au dominat autoritar ostilitatile in capitala Austriei. Gazdele inca mai sperau in calificarea in sferturile de finala si aveau nevoie de o victorie in fata Germaniei la cel putin aceeasi diferenta la care Polonia ar fi invins Croatia. Pentru a aduce prospetime in linia ofensiva, Josef Hickersberger l-a introdus pe neexperimentatul Erwin Hoffer inca din primul minut in teren. De partea cealalta, nemtii aveau nevoie chiar si de un egal pentru a merge in sferturi, dar Franz Beckenbauer declara inaintea partidei ca un nou insucces ar fi o adevarata rusine pentru intreg poporul german. Partida de pe Ernst Happel a inceput cu, probabil, cea mai mare ratare de la acest turneu final. Klose a trimis perfect in fata portii si l-a gasit perfect pe Mario Gomez, insa atacantul care l-a eclipsat pe Ciprian Marica la VfB Stuttgart nu a fost in stare sa introduca balonul in plasa dintr-un metru. Elevii lui Josef Hickersberger au prins din ce in ce mai mult curaj si au atacat tot mai des poarta aparata de Jens Lehmann, pe care l-au testat in minutul 21. Erwin Hoffer a trimis la coltul scurt din afara careului, mingea fiind scoasa in corner de fostul portar al lui Arsenal Londra. Replica nemtilor a fost asemanatoare si a venit doua minute mai tarziu, Podolski fiind cel care s-a lovit de o interventie buna a lui Macho, care, la randul sau, a trimis in corner. Nervii au fost intinsi in finalul primei reprize. Cei doi antrenori s-au luat la cearta pe marginea terenului si au fost eliminati de Mejuto Gonzalez. Joachim Low s-a dus langa cancelarul Germaniei, Angela Merkel, care l-a calmat cu greu. Capitanul Michael Ballack si-a salvat echipa in startul partii secunde, executand o lovitura libera de la 22 metri cu un sut bomba trimis in minutul 55, direct in vinclul portii lui Macho. Nemtii s-au instalat in aparare dupa marcarea golului, au inchis toate culoarele catre poarta veteranului Jens Lehmann si au incercat sa loveasca pe atac, ratand cea mai mare ocazie de gol in minutul 90+3, prin Neuville.
Germania s-a calificat astfel in sferturile de finala si in urmatoarea faza a competitiei va intalni Portugalia, pe 19 iunie, la Basel.

Germania - Austria 1-0 (0-0)
Marcator: Ballack (`49)
Stadion: Ernst Happel (Viena)
Spectatori: 50.000
Formatii: Germania: Lehmann - Friedrich, Mertesacker, Metzelder, Lahm - Fritz (Borowski `90+3), Frings, Ballack, Podolski (Neuville `83) - Gomez (Hitzlsperger `60), Klose. Selectioner: Joachim Low.
Austria: Macho - Garics, Stranzl, Hiden (Leitgeb `55), Pogatetz - Harnik (Kienast `67), Aufhauser (Saumel `63), Ivanschitz, Fuchs, Umit Korkmaz - Hoffer. Selectioner: Josef Hickersberger
Arbitri: Manuel Mejuto Gonzaez - Juan Carlos Yuste Jimenez si Jesus Calvo Guadamuro (toti Spania).