Barcelona a castigat El Clasico

30 Noiembrie 2009
659 Vizualizari | 0 Comentarii
FC Barcelona a castigat cel mai asteptat meci al toamnei, invingand cu 1-0 pe marea rivala Real Madrid. Singurul gol al partidei de pe Cam Nou a fost marcat de suedezul Zlatan Ibrahimovic. Intrat pe teren in minutul 52, Zlatan a adus victoria Barcelonei in El Clasico, inscriind in minutul 55 in poarta lui Iker Casillas. Prima parte a partidei s-a jucat intr-un ritm excelent, ambele echipe avand insa doar cate o ocazie mare de gol. Astfel, in minutul 19, dupa o actiune creata de Marcelo si Kaka, sutul lui Ronaldo, din pozitie foarte buna, a fost respins de Valdes in corner. De partea cealalta, in minutul 36, Henry putea deschide scorul, dar sutul sau a fost retinut de Casillas. La 10 minute dupa pauza, nou intratul Ibrahimovic reusea sa deschida scorul pe Nou Camp, reluand din 10 metri centarea lui Dani Alves. In minutul 62, lucrurile deveneau totusi complicate pentru gazde, Busquets fiind eliminat pentru primirea celui de-al doilea cartonas galben. Totusi, pana la final, madrileni au dispus doar de o ocazie mare de gol, in minutul 80, prin Benzema, care a sutat peste poarta din 6 metri, astfel ca scorul a ramas cel stabilit de Ibrahimovic, 1-0. In minutul 89, si Real a ramas in 10 jucatori, Diarra fiind eliminat. Asadar, dupa aceasta victorie, Barcelona trece pe prima pozitie, detronandu-i chiar pe madrileni.

FC Barcelona - Real Madrid 1-0 (0-0)
A marcat: Ibrahimovic 55'
Barcelona (antr. J. Guardiola): Valdes - Alves, Pique, Puyol, Abidal - Busquets, Xavi, Keita (Y. Toure 66') - Messi, Iniesta, Henry (Ibrahimovic 51')
Real Madrid (antr. M. Pellegrini): Casillas - Sergio Ramos, Albiol, Pepe, Arbeloa (Raul 73') - Lassana Diarra, Xabi Alonso, Kaka, Marcelo - Cristiano Ronaldo (Benzema 66'), Higuain

Page time :0.1850 (s) | 22 queries | Mysql time :0.017939 (s)