Barcelona este noua regina a Europei

28 Mai 2009
651 Vizualizari | 0 Comentarii
Lionel Messi
• Echipa spaniola FC Barcelona a castigat ieri seara Liga Campionilor, dupa ce a invins in finala pe Manchester United cu scorul de 2-0 (1-0) • Pep Guardiola a reusit ca in primul an al sau ca antrenor sa castige o tripla magica: titlu, Cupa Spaniei si Liga Campionilor

Cea mai frumoasa competitie inter-cluburi a avut parte de o finala fabuloasa, asa cum merita. FC Barcelona si Manchester United au oferit o finala superba, la sfarsitul careia extraterestii lui Guardiola au castigat cu scorul de 2-0 si i-au rapus pe diavolii lui Sir Alex Ferguson. Un antrenor tanar, la primul sau an in acest post, i-a oferit o lectie de fotbal spectacol veteranului Ferguson, iar Messi si compania nu aveau cum sa nu castige trofeul. Samuel Eto`o a deschis scorul in minutul 10, Lionel Messi inchizand tabela cu 19 minute inainte de final. Ajunsa in marea finala de la Roma din postura de detinatoare a trofeului UEFA Champions League, Manchester United a inceput in forta disputa cu FC Barcelona, ratand ocazii importante in primele zece minute. In minutul 2, Cristiano Ronaldo a executat foarte bine o lovitura libera de la 30 de metri, Valdes a respins in fata, dar Park a ajuns cu o fractiune de secunda mai tarziu la intalnirea cu balonul. Acelasi Ronaldo a iesit la rampa cu un nou sut in minutul 9, executia sa in diagonala iesind de putin in afara cadrului portii catalane. Aceasta ocazie importanta i-a trezit pe catalani, care au reusit deschiderea scorului in minutul 10 prin Eto'o, care l-a ridiculizat pe Vidic si l-a invins pe Van der Sar cu un gol la coltul scurt. United a cazut total, iar pe teren a existat o singura echipa, care a reusit sa le ascunda mingea britanicilor. Jocul incantator al Barcelonei nu a lasat nici o sansa englezilor, astfel ca in minutul 70, unul dintre cei mai scunzi oameni de pe teren, Messi, a stabilit scorul final, inscriind pentru 2-0 dupa o lovitura superba de cap. La acest scor, Sir Alex Ferguson a inteles ca totul era pierdut si s-a resemnat pe banca tehnica, in timp ce tanarul Guardiola isi savura de pe margine tripla magica reusita la primul an ca tehnician al Barcelonei. Pentru catalani este a treia reusita in cea mai importanta competitie continentala, dupa reusitele din 1992 si 2006. Echipa antrenata de Josep Guardiola a reusit o tripla istorica in sezonul 2008/09, in vitrina echipei Blaugrana intrand titlul de campioana a Spaniei, Cupa Regelui Spaniei si trofeul Ligii Campionilor. De partea cealalta, Manchester United a esuat in tentativa de a deveni doar a doua echipa din istorie, dupa AC Milan in 1990, care triumfa doua sezoane la rand in Liga Campionilor sau Cupa Campionilor Europeni, dupa vechea denumire.

Page time :0.1906 (s) | 22 queries | Mysql time :0.021468 (s)