5 Septembrie 2003
827 Vizualizari | 0 Comentarii
Debut cu stangul pentru ieseni

•CSU "Bere Trei Stejari" a invins pe Politehnica cu 92-70

Primul meci al Politehnicii, in cadrul turneului Cupa Romaniei de la Sibiu, a fost si cel mai greu, elevii antrenorilor Petre Magurean si Radu Boisteanu intalnind chiar reprezentanta gazdelor, CSU "Bere Trei Stejari". Chiar daca gazdele nu mai sunt ceea ce au fost odata, cum spunea aseara principalul iesean, acestea s-au impus ieri fara probleme, cu 92-70. De remarcat ca iesenii s-au tinut bine o jumatate de meci, dar apoi arbitrii si oboseala deplasarii si-au spus cuvantul si jucatorii au cedat.
In primul sfert, Politehnica a fost chiar egala gazdelor, scor 21-21, iar la pauza avantajul lui CSU "Bere Trei Stejari" era inca minim, 50-44. Din acest moment insa, iesenii nu au mai contat, faptul ca acestia au jucat aproape tot timpul in doar cvintetul de baza fiind determinant in stabilirea scorului final, 70-92.
"Cu Lobanov, Iglin, Florin Moscalu, Nanescu si, mai ales, Costel Moscalu nu mai putin de 36 de minute in teren, nu puteam face mai mult", a declarat Petre Magurean, care s-a aratat insa increzator in perspectiva celorlalte doua partide din cadrul turneului de la Sibiu.
Jocul decisiv pentru obtinerea unui loc calificant este programat astazi, de la ora 17.00, cand Politehnica va intalni pe Poli Carbochim Cluj.