Baschet masculin Divizia A: Politehnica Moldrom - Carbochim Cluj 71-73 (36-36)

11 Februarie 1999
1014 Vizualizari | 0 Comentarii
•Oaspetii au castigat in ultima secunda de joc cu un cos de la mijlocul terenului

Sala Polivalenta a gazduit, ieri, intalnirea dintre echipele Politehnica Moldrom si Carbochim Cluj, din cadrul Diviziei A la baschet masculin, play-off, grupa 1-8. Meciul se anunta a fi unul greu pentru ieseni, fapt confirmat pe parcursul celor 40 de minute de joc. In minutul 3, oaspetii au condus cu 6-0, prin punctele reusite de catre Sebesteyn (4) si Lapuste (2).

Primele puncte ale iesenilor au fost realizate de catre Ivo Petovic, printr-un cos de doua puncte (2-6). Doua minute mai tarziu, oaspetii detineau un avantaj de opt puncte (2-10), anulat insa imediat, de Sasa Sestopal, care a redus handicapul la sase puncte (4-10). In minutul 8, acelasi Sasa Sestopal inscrie spectaculos un cos de doua puncte, si in acel minut, Carbochim a avut o diferenta doar de un singur punct (15-16). Peste doua minute, echipa ieseana avea sa conduca pentru prima data pe tabela de marcaj (21-20), prin cosul reusit de catre Mirisevschi.

Cu toate ca baschetbalistii nostri au recuperat desori de sub propriul panou, nu au avut concentrarea necesara in faza de atac, unde au ratat cateva ocazii. In minutul 18, Scutelnic inscrie un cos de trei puncte si echipa ieseana conducea pentru a doua oara in acest joc, scorul fiind de 34-33. Din pacate pentru noi, Tenter il imita pe Scutelnic inscriind si el un cos de trei puncte (34-36) pentru ca apoi Mirisevschi sa stabileasca scorul final al primei reprize, inscriind un cos de doua puncte (36-36). In secunda 10 a reprizei a doua Costel Moscalu aduce Iasul in avantaj (38-36), Sebesteyn egaleaza (38-38), apoi Mitica Anghel (aruncare libera) si Sasa Sestopal (doua aruncari libere) aduc pe Poli Moldrom la un avantaj de trei puncte (41-38).

Din pacate pentru noi, greselile, in special in faza de atac, au permis oaspetilor sa puncteze ori de cate ori au avut ocazia, in minutul 7 acestia au condus cu 50-45. In minutul 9, Carbochim conducea cu 56-52, insa Ivo Petovic inscrie un cos de trei puncte (55-56), clujeanul Tenter il imita (55-58), iar un minut mai tarziu, Catalin Burlacu recupereaza din terenul nostru ii paseaza lui Petovic care inscrie (57-58), moment in care Dragan Petricevic cere timp de odihna.

In scurta perioada de pauza, organele de ordine au dus munca de lamurire cu un suporter care nu vroia sa restituie mingea in teren. Incidentul, daca se poate spune asa, a ramas din fericire fara urmari. In minutul 18, la scorul de 66-67 pentru Carbochim, Sasa Sestopal reusesete un cos de trei puncte (69-67 pentru Poli Moldrom), dupa care antrenorul oaspetilor Daniel Olpreteanu cere timp de odihna. Dupa reluare, in minutul 19.12, Tenter inscrie un cos de trei puncte (69-70), iar 12 secunde mai tarziu (19.24) Costel Moscalu beneficiaza de doua aruncari libere pe care le transforma scorul devenind 71-70 pentru baschetbalistii ieseni.

De aici incepe infernul. In minutul 19.57, deci cu trei secunde inainte de finalul jocului, se acorda minge de arbitru la jumatatea terenului. Arbitrul Bogdan Badila arunca balonul in sus, Catalin Burlacu se inalta, il prinde, moment in care este faultat, dar "fluierasul" se face ca ploua. Spectatorii se enerveaza peste masura, Tenter recupereaza si arunca de la mare distanta (moment in care tabela de marcaj arata timpul 20.00) spectatorii sunt uluiti, insa balonul nu a ezitat sa intre in cosul nostru (71-73). Clujenii lasa frau liber bucuriei, o bucurie la care a contribuit si arbitrul Badila. Baschetbalistii nostri sunt fara replica. Au totusi taria de a saluta publicul, un public care si aseara a fost de nota 10. Au jucat formatiile: Anghel, Mirisevschi, Moscalu, Popa, Sestopal, Petovic, Burlacu, Scutelnic si Murgoci (Poli Moldrom), respectiv Sebesteyn, Grunwald, Tenter, Saftescu, Lapuste, Popa, Silaghi si Marin (Carbochim). La joc au asitat si componentii echipei de rugby Politehnica NENA, in frunte cu Petre Vieru si intregul staff tehnic.