Baschet masculin: "U" Petre Andrei a fost invinsa in ultimul sfert

8 Februarie 2004
910 Vizualizari | 0 Comentarii
•Universitatea Petre Andrei - Rompetrol Bucuresti 63-73, in a doua etapa a returului Diviziei A de baschet masculin •Echipa ieseana a fost invinsa in ultimul sfert al partidei, in care a reusit doar zece puncte •Antrenorul Petre Magurean a atacat maniera brigazii de arbitri

Programata in etapa a doua a returului Diviziei A, partida de baschet dintre Universitatea Petre Andrei si Rompetrol Bucuresti a fost una aprig disputata, cele doua echipe etaland un joc spectaculos, mai ales in primele trei sferturi. Din nefericire insa, scorul final inscris pe tabela electronica din Sala Sporturilor i-a dezamagit pe cei peste o mie de spectatori prezenti la meci. Rompetrol Bucuresti a castigat in cele din urma cu scorul de 73 la 63, nu neaparat pentru ca a fost mai buna, ci pentru ca a stiut sa gestioneze mai bine momentele de criza. Primul sfert a fost unul echilibrat, cu un plus totusi pentru echipa gazda, care a reusit sa termine de altfel in avantaj, scor 23-21. Sfertul doi s-a asemanat foarte mult cu primul, doar ca de aceasta data bucurestenii au fost mai prezenti in joc, reusind sa se desprinda la un moment dat pe tabela. Jucatorii pregatiti de Petre Magurean au avut insa o rabufnire de orgoliu pe actului secund, iar Colesnicov reuseste, cu doua aruncari succesive de trei puncte, sa le aduca pe gazde in avantaj, scor 38-37.

Doar zece puncte in ultimul sfert

Dupa pauza, echipa Rompetrol Bucuresti, clasata inaintea acestei partide pe locul patru in clasamentul primului esalon de baschet din Romania, pune mai mult stapanire pe joc si, in pofida unui inceput bun al iesenilor, reuseste sa egaleze si sa intre chiar in avantaj, inainte de ultimul sfert, scor 53-54. La inceputul ultimului sfert, gazdele, desi impulsionate de un public spectator care s-a comportat aproape ca in vremurile bune ale baschetului iesean, au o cadere inexplicabila, ratand consecutiv cateva atacuri. De altfel, pe durata ultimelor zece minute de joc, elevii antrenorului Magurean nu au reusit sa inscrie decat zece puncte, o cifra infima in sportul cu mingea la cos. Momentul psihologic al meciului avea sa se produca cu aproximativ sapte minute inainte de final, cand unul dintre cei mai buni ieseni, Lobanov, a comis ce-a de-a cincea greseala personala si a fost eliminat din joc. Dupa asta, pe teren a existat o singura echipa, Rompetrol Bucuresti, care a inscris punct dupa punct, asigurandu-si la final un confortabil avantaj de zece puncte, scor 73 la 63.
Dupa partida, antrenorul gazdelor, Petre Magurean, s-a multumit sa atace deciziile arbitrilor, considerati pe nedrept principalii responsabili de infrangerea echipei sale. "Am pierdut vreo zece puncte din cauza arbitrilor si nu am avut cum sa mai revenim. Daca aveam si noi parte de un asemenea arbitraj la Bucuresti, castigam sigur in deplasare", a declarat nervos Magurean. In partida de aseara, punctele iesenilor au purtat semnatura jucatorilor: Colesnicov 18 (5X3), Lobanov 12 (1X3), Anghel 9, Calinescu 4, F. Moscalu 2, Iglin 3 (1X3), C. Moscalu 1, Nanescu 14.

Page time :0.1352 (s) | 22 queries | Mysql time :0.022553 (s)