Baschet: Poli Moldrom a terminat pe locul V

19 Aprilie 1999
1284 Vizualizari | 0 Comentarii
•In repriza secunda Ivo Petovici a urmarit jocul de pe banca ieseana impreuna cu jucatorul sirb de la Herlitz, Zidovici

Simbata si duminica, Politehnica Moldrom a sustinut jocurile 3 si 4 impotriva echipei Herlitz Tirgu Mures, meciuri pentru finala locurilor V-VI. Simbata, elevii antrenorilor Dragan Petricevici si Radu Boisteanu au invins cu scorul de 95-74 (46-34).

Pentru Poli Moldrom au marcat: Sestopal (4), Scutelnic (25), Mirisevschi (29), Burlacu (9), Anghel (4), Murgoci (18), Popa (2) si Nanescu (2). Jocul de ieri a fost hotaritor pentru desemnarea echipei care urma sa ocupa la finalul campionatului locul V. Primele puncte ale intilnirii i-au apartinut lui Sasa Scutelnic (2-0), dupa care Sergiei Mirisevschi si Mitica Anghel au ridicat scorul la 6-0.

Primul punct al oaspetilor a fost realizat de catre Pintea, printr-o aruncare libera (6-1). Corui inscrie un cos de doua puncte (6-3), dupa care Murgoci puncteaza de doua ori din aruncari libere, scorul devenind in minutul 8, 8-3 pentru ieseni. Scutelnic mareste avantajul gazdelor (10-3), dupa care a urmat o faza spectaculoasa creeata de catre Sasa Scutelnic si Cristi Murgoci, ultimul inscriind un cos de doua puncte (12-3). Oaspetii au o tresarire de orgoliu si inscriu un cos si printr-o aruncare suplimentara, aceste reusite purtind semnatura lui Ilici (12-6).

In minutul 9.17, Politehnica Moldrom a condus la zece puncte diferenta (18-8), iar un minut mai tirziu iesenii aveau un avantaj de opt puncte (20-12). In minutul 11, Poli Moldrom a condus cu 25-15, dupa care a urmat o perioada buna a oaspetilor care au inscris sapte puncte consecutiv, scorul ajungind in minutul 13, 25-22 pentru Moldrom. In minutul 15, gazdele aveau un avantaj de 12 puncte (36-28), iar cu un minut inainte de finalul primei reprize scorul a fost 48-32.

Dupa primele 20 de minute de joc tabela de marcaj arata o diferenta clara de partea gazdelor, 51-32. In repriza secunda baschetbalistii nostri au fost pe toata perioada la cirma jocului, Catalin Burlacu, Seghei Mirisevschi sau Sasa Sestopal dind un adevarat recital sub panou. In minutul 19 iesenii au avut un avantaj de numai putin de 31 de puncte, 70-39. Cu cinci minute inainte de finalul jocului Poli Moldrom a condus cu scorul de 82-58, iar ultimul cos al intilnirii i-a apartinut tirg-mureseanului Corui, jocul incheindu-se cu scorul de 95-69 pentru echipa noastra, care prin aceste doua victorii s-a clasat la finalul campionatului pe locul V. Cu toate ca pentru aceasta pozitie ar fi nemultumitoare, totusi, tinind cont de greutatile prin care a trecut echipa in acest sezon, greutati care au afectat serios psihicul jucatorilor, locul V este unul bun.

In ultima intilnire au jucat formatiile: Zetu, Anghel, Popa, Nanescu, Scutelnic, Sestopal, Burlacu, Murgoci, Mirisevschi si Vrinceanu (Poli Moldrom); nagy, Zidovic, Pintea, Szaszgaspar, Matei, Ilici, Cristescu, Tokacs, Coriu si vaida (Herlitz). Cu 10 minute inainte de finalul meciului de ieri, Ivo Petovici l-a chemat pe banca tehnica ieseana pe jucatorul sirb Zidovici, de la Herlitz, cei doi stind pe aceeasi banca pina la finalul meciului.