Baschet: Un nou esec pentru Poli Moldrom

7 Decembrie 1999
793 Vizualizari | 0 Comentarii
CSU Petrom Sibiu - Poli Moldrom 76-69 (35-35)

Simbata, o data cu disputarea partidelor etapei a 5-a a play-off-ului, a 19-a a campionatului, s-a reluat prima divizie a Campionatului National Masculin de Baschet. Pe malurile Cibinului, elevii antrenorilor Dan Pavelescu (principal) si Radu Boisteanu (secund) aveau o misiune extrem de dificila, din mai multe motive. Gazdele abordau intilnirea cu gindul revansei, dupa infringerea suferita in turneul de sala de la Sibiu si au inceput mai bine, conducind la un moment dat cu zece puncte diferenta, scor 20-10, minutul 11. Iesenii au revenit in joc si, incet-incet, au recuperat pe tabela, reusind sa o inchida la pauza, scor 35-35. Partea secunda a intilnirii a fost extrem de echilibrata, politehnistii dind serioase batai de cap campionilor de la CSU Petrom, antrenati de profesorul Mircea Vulc. Din nefericire, un meci ce parea la un moment dat transat de ieseni in favoarea lor, este luat in miini de arbitrii partidei, dictind citeva decizii eronate, suficiente insa pentru a influenta rezultatul final 76-69 pentru sibieni, cu toate ca iesenii au condus ostilitatile in marea majoritate a reprizei secunde, chiar si cu citeva minute inainte de ultimul fluier. Cu acest esec, moldromistii ajung la cota opt in dreptul infringerilor si totodata pe locul 7 al grupei 1-8, penultimul.
Punctele iesene au fost realizate de: C. Moscalu (21), Burlacu (11), Murgoci (15), Anghel (6), Scutelnic (13), Sestopal (3).

Rezultatele complete ale grupei valorice 1-8:
Soced Bucuresti - Dinamo Bucuresti 63-86 (31-45)
West Petrom Arad - Herlitz Mobex Tg. Mures 74-61 (34-30)
"U" Carbochim Cluj - CSU ISA Pitesti 69-71 (39-39)
CSU Petrom Sibiu - Poli Moldrom Iasi 76-69 (35-35).

Grupa 9-16
CSU Galtour Galati - "U" Elba Timisoara 71-60 (38-30)
Rapid Bucuresti - Romradiatoare Brasov 70-68 (33-25)
Sportul Studentesc - BC Petrom Steaua 56-67 (29-36)

In clasamentul grupei valorice 1-8 continua sa conduca CSU ISA Pitesti cu 37 de puncte, urmata de CSU Petrom Sibiu cu 34 de puncte si "U" Carbochim Cluj cu 32. Poli Moldrom ocupa, dupa 19 partide disputate, locul sapte cu urmatoarea linie de clasament:

7. Poli Moldrom 19 11 8 1289-1261 30p.
In grupa valorica 9-16, locul 1 este ocupat in continuare de BC Steaua Bucuresti cu 31 de puncte.

Page time :0.1861 (s) | 24 queries | Mysql time :0.019153 (s)