Baschetbalistele au fost executate la Govora

27 Octombrie 2005
776 Vizualizari | 0 Comentarii
•CET Govora - CS National Iasi 90-40, in etapa a V-a a Diviziei A de baschet feminin •Jucatoarele din Iasi nu au cunoscut inca gustul victoriei de cand au promovat in premiera pe prima scena a baschetului feminin romanesc •Etapa viitoare, CS National va intalni pe teren propriu formatia Rapid CFR Marfa

Formatia de baschet feminin CS National si-a amanat inca o data prima victorie de la promovarea in Divizia A. La Govora, jucatoarele pregatite de Maricel Luchian nu au contat intr-o disputa dominata de la un capat la altul de gazdele din Valcea. De altfel, in primul sfert jucatoarele iesene au reusit rara performanta de a inscrie doar 6 puncte, primind in schimb nu mai putin de 24 puncte. Galopul de sanatate al gazdelor a continuat si in sfertul al doilea, cand CET Govora a majorat substantial diferenta existenta pe tabela de marcaj, astfel ca inainte de odihna CS National avea de recuperat 33 de puncte, scor 49-16. Umilinta a continuat si dupa pauza, cand nu se mai pune deja problema invingatoarei. In cele din urma, la capatul a 40 de minute de trista amintire, iesencele au trebuit sa se recunoasca invinse, scor 90-40, amanand pentru inca o etapa obtinerea primului succes din istorie pe prima scena a baschetului feminin romanesc. Etapa viitoare, CS National va primi vizita formatiei Rapid CFR Marfa Bucuresti, intr-un joc infernal, astfel ca jucatoarele lui Luchian au mari sanse sa bifeze inca un joc fara vreun succes in Divizia A. De altfel, dintre toate echipele din primul esalon, doar CS National si CSU Oradea nu au cunoscut inca gustul victoriei. Mai mult decat atat, cel mai probabil dintre cele doua echipe va fi aleasa formatia care va parasi primul esalon, urmand sa retrogradeze in Divizia B. Aceasta daca nu cumva in viitor Federatia Romana de Baschet va decide ca din prima liga sa nu retrogradeze nici o echipa la finalul acestui sezon. In afara meciului de la Govora, in etapa a V-a a Diviziei A de baschet feminin s-au inregistrat rezultatele: Somesul Dej - Sportul Studentesc 45- 88; Rapid CFR Marfa Bucuresti - Livas Targoviste 33-68; CSU Oradea - Magic Sibiu 56-68; Olimpia Bucuresti - Universitatea Cluj 73-84. BC Icim Arad a stat in aceasta runda.

Page time :0.1919 (s) | 24 queries | Mysql time :0.018987 (s)