Granzii in sferturi

Batalie crunta in sferturile Cupei Romaniei

29 Octombrie 2010
755 Vizualizari | 0 Comentarii
• Rapid Bucuresti – Astra Ploiesti 2-0 (dupa prelungiri) si Rapidul se alatura granzilor Steaua, Dinamo, CFR Cluj sau Timisoara in sferturile de finala ale Cupei Romaniei • Tot ieri, Craiova a invins la Targu Jiu cu 2-0 si a ajuns in sferturi • Tragerea la sorti a sferturilor de finala ale Cupei Romaniei la fotbal va avea loc luni

Rapid si Universitatea Craiova sunt ultimele doua echipe care s-au calificat ieri in sferturile de finala ale Cupei Romaniei. Rapidul a avut nevoie de prelungiri pentru a castiga meciul din optimi cu Astra Ploiesti. Dupa ce au terminat la scor alb primele 90 de minute, intr-un meci slab, lipsit de ocazii sau de faze de poarta, rapidistii au decis calificarea in cele doua reprize de prelungiri, fiecare marcata de cate un gol inscris de Sorin Frunza. Jocul a fost unul lipsit de spectacol si chiar plictisitor in mare parte. Dominarea permanenta a giulestenilor a fost una sterila, de foarte putine ori reusind elevii lui Marius Sumudica sa ajunga amenintator in careul Astrei. Doar lobul spectaculos al lui Bozovic din minutul 17 si sutul lui Herea din minutul 40 au reprezentat singurele faze care pot fi considerate ocazii de gol ale primei reprize.
Repriza secunda a debutat cu o noua ocazie a giulestenilor, la doua minute de la reluare Sburlea primind o pasa excelenta de la Duarte din lateral dreapta. Insa mingea deviata cu capul de Sburlea din apropiere a trecut paralel cu poarta si a iesit in afara terenului. Jocul s-a echilibrat pe parcurs, ploiestenii reusind si ei sa tina mingea mai mult decat in prima repriza. Dar asta nu a facut ca ocaziie de gol sa-si faca aparitia, fazele de poarta fiind si ele o raritate. Cu trecerea timpului, in jocul ploiestenilor si-au facut aparitia si tragerile de timp. Cassio Vargas a avut ocazia sa duca Rapidul in sferturile Cupei Romaniei in ultimele secunde ale timpului regulamentar de joc. Insa, dupa ce a fost servit ideal de Herea, Vargas a trimis incredibil de slab cu capul si Miron a prins fara nici un efort, trimitand meciul in prelungiri. Doar trei minute au trecut de la startul primei reprize de prelungiri si Rapidul a gasit, in sfarsit, drumul spre gol, Sorin Frunza deschizand scorul cu un sut din lateral stanga, dupa ce Miron respinsese in prima faza un sut violent al lui Herea. Acelasi Frunza a stabilit scorul final in a doua repriza a prelungirilor, reusind dubla in urma unui contraatac initiat de Grigorie.

Craiova nu a avut emotii

Tot ieri, Universitatea Craiova a trecut fara probleme de Pandurii in drumul spre sferturile de finala, invingand cu 2-0 chiar la Targu Jiu. Golurile trupei lui Piturca au fost marcate de Wobay in prima repriza si Prepelita in repriza secunda, doar evolutia de exceptie a portarului Mingote facand ca diferenta de scor sa fie atat de mica. Dupa un start ezitant de meci de ambele parti, Piturca, Dina, Gargorov si Wobay au trecut pe rand pe langa deschiderea scorului, insa Mingote parea de neinvins. Asta doar pana in minutul 33, cand portarul Pandurilor a fost nevoit sa se recunoasca infrant, dupa ce Wobay a reusit sa introduca mingea in poarta, cu un sut la coltul lung. Barboianu centrase initial de pe dreapta, dar Cardoso a respins doar pana la Wobay. Elevii lui Victor Piturca au prins si mai mult curaj si n-au mai dat sanse gorjenilor sa iasa din propria jumatate. Cu aceeasi atitudine de luptatori au iesit craiovenii de la vestiare si pentru repriza secunda. Universitatea nu a facut pasul inapoi, ci, din contra, a presat si mai mult in preajma careului advers. Iar la nici zece minute de la reluare Mingote s-a vazut in situatia de a scoate pentru a doua oara mingea din propria poarta, dupa ce Prepelita a marcat din pasa lui Dorel Stoica. Seria de ocazii uriase ale oltenilor a continuat chiar daca aveau avantaj de doua goluri. Mihai Costea, intrat dupa pauza, Gargorov si Piturca au semnat alte ratari incredibile ale Craiovei, dar pana la urma scorul final a ramas 2-0 pentru craioveni. Astfel, dupa trei zile de meciuri echilibrate, in sferturile de finala ale Cupei Romaniei s-au calificat echipele: Rapid Bucuresti, Universitatea Craiova, Steaua Bucuresti, Dinamo Bucuresti, CFR Cluj, FC Timisoara, FC Brasov si Gloria Bistrita. Tragerea la sorti a sferturilor de finala ale Cupei Romaniei la fotbal va avea loc luni, la sediul Federatiei Romane de Fotbal.