Batalie pe viata si pe moarte pentru promovare

24 Mai 2010
634 Vizualizari | 0 Comentarii
Cu trei etape inainte de finalul sezonului, in cele doua serii ale esalonului secund se duc lupte pe viata si pe moarte pentru promovare. In Seria I, liderul Victoria Branesti a mai facut, ieri, un pas spre prima liga, dupa ce a invins, pe teren propriu, pe Dunarea Giurgiu, cu 3-2. Gazdele au deschis scorul in minutul 2, Olariu marcand cu latul din fata portii. Bucuria suporterilor din Branesti nu a durat decat un minut, Dunarea Giurgiu egaland prin Cojonel. Portarul oaspetilor Dragne a rezolvat ecuatia meciului in finalul primei reprize, provocand doua lovituri de la 11 metri transformate de Olariu in minutele 41 si 43. Dragne a platit pentru gafele sale fiind lasat la cabine, pentru partea secunda in poarta formatiei din Giurgiu intrand Neagu. Dunarea Giurgiu a micsorat diferenta in minutul 75 prin Banaru. In cealalta partida a seriei desfasurata ieri, FC Snagov a invinvs Steaua II, cu 3-2, prin golurile marcate de Ene (min.18 si 43) si Petrescu (min.55). Pentru Steaua II au marcat Batfoi (min.49) si Rusu (min.83). Victoria Branesti ramane liderul Seriei I si dupa aceasta runda, cu un total de 67 puncte, pe urmatoarele doua locuri clasandu-se Sportul Studentesc si Petrolul Ploiesti, fiecare cu 62 puncte. De altfel, Sportul Studentesc si Petrolul Ploiesti continua lupta umar la umar pentru promovare. In Seria a II-a, FCM Targu Mures a obtinut o victorie mare pe terenul Universitatii Cluj, scor 2-1, si intra serios in calculele pentru promovarea in prima liga. Clujenii au inceput in atac si au beneficiat de un penalty in minutul 22, dupa o cursa splendida a lui Acosta, insa Lemnaru a tras lamentabil, pe centru portii si a ratat. Peste doar zece minute, Targu Mures a deschis scorul contrar cursului jocului, prin Roman, a carui lovitura de cap l-a invins pe Matache. Lemnaru s-a razbunat pentru ratarea penaltiului in minutul 75, cand a egalat, dar oaspetii au reusit sa obtina o victorie vitala cu patru minute inainte de final, dupa golul lui Prodan. FCM Targu Mures ocupa in continuare locul 3, cu 60 de puncte, la egalitate cu Universitatea Cluj, care are insa un meci mai putin disputat. Pe primul loc se afla Dacia Mioveni, cu 62 de puncte, care a invins ieri pe Gaz Metan CFR Craiova, in timp ce UT Arad si FC Arges au terminat la egalitate, scor 1-1.

Victoria Branesti - Dunarea Giurgiu 3-2
Cetate Suceava - Dunarea Galati 0-3 (masa verde)
Farul Constanta - CSM Ramnicu Sarat 0-3 (masa verde)

Clasament: 1. Victoria Branesti - 67p, 2. Sportul Studentesc - 62p, 3. Petrolul Ploiesti - 62p, 4. FC Snagov - 57p, 5. Sageata Stejaru - 57p

U Cluj - FCM Targu Mures 1-2
Jiul Petrosani - CS Otopeni 0-3 (masa verde)

Clasament: 1. Dacia Mioveni - 62p (30 jocuri), 2. Universitatea Cluj - 60p (29j), 3. FCM Targu Mures - 60p (29j), 4. UT Arad - 55p (28j), 5. FC Arges - 50p (29j)

Page time :0.1899 (s) | 24 queries | Mysql time :0.020340 (s)