Batjocoriti pe terenul liderului

30 Octombrie 2006
938 Vizualizari | 0 Comentarii
Ionut Popa
• Dinamo Bucuresti - Politehnica Iasi 5-0 (3-0), in etapa a XIII-a a Ligii I de fotbal • Echipa ieseana a avut o prestatie jenanta, pornind de la asezarea aiurea in teren si pana la faptul ca nu a izbutit sa traga nici macar un sut pe spatiul portii in cele 90 de minute de joc • In aceste conditii, Dinamo a spulberat o echipa de anonimi si a realizat scorul campionatului de pana acum • Paradoxal, singurul jucator al Politehnicii care si-a respectat cartea de vizita a fost portarul Traian Marc, care nu a avut nici o vina la cele 5 goluri primite de echipa sa • Etapa viitoare, la primul meci in nocturna la Iasi, vineri, de la ora 19.30, Politehnica va primi vizita echipei Gloria Bistrita

Fotbalistii Politehnicii Iasi s-au umplut de penibil in deplasarea de pe terenul liderului Dinamo Bucuresti, acolo unde au pierdut cu scorul de 5-0 un joc in care nu au expediat nici un sut pe spatiul portii. Penibil, jenant, rusinos sunt prea putine cuvinte pentru a caracteriza felul in care au evoluat jucatorii pregatiti de Ionut Popa. De la tactica de joc, care s-a dovedit a fi falimentara, si pana la prestatia celor mai experimentati fotbalisti din lot, Onut si Radu Ciobanu, iesenii s-au facut cu adevarat de ras, in capitala, in fata selectionerului Victor Piturca sau a presedintelui Ligii Profesioniste de Fotbal (LPF), Dumitru Dragomir. Trupa din Copou a evoluat curajos doar cinci minute in Soseaua Stefan cel Mare, perioada in care gazdele au trecut rareori de centrul terenului. Dupa minutul 5 insa, datele problemei s-au schimbat radical, odata cu prima reusita a lui Dinamo, semnata de mijlocasul Catalin Munteanu. Dupa acest gol, consemnat in minutul 6, a inceput spectacolul liderului, echipa pregatita de Mircea Rednic, spulberand o formatie care in urma cu cateva saptamani remiza cu Steaua sau cu Rapid. Eroii din meciurile cu Steaua si Rapid s-au transformat in simpli mielusei in disputa cu Dinamo. Practic, sambata seara, in Stefan cel Mare nu a existat decat o singura echipa.

Recital dinamovist

Dupa reusita lui Munteanu din minutul 6, sut din sapte metri, cainii au luat cu asalt poarta lui Marc si i-au exasperat pe fani in urmatoarele 30 de minute prin ratarile monumentale. Rand pe rand, Munteanu (`12), Danciulescu (`15), Niculescu (`16 si `25), Serban (`26) si din nou Niculescu (`28 - sut in plasa laterala cu poarta goala in fata l-au facut mare pe Traian Marc sau au ratat incredibil. Cand toata lumea, inclusiv antrenorul Ionut Popa, se astepta ca la rampa sa iasa cuplul de atacanti Niculescu - Danciulescu, legea au facut-o mijlocasii Margaritescu si Dennis Serban, care au inscris de doua ori in minutele 37 si 38, profitand de haosul defensivei conduse de Bogdan Onut, alaturi de Radu Ciobanu, cei mai slabi oameni ai meciului. Nici macar dupa pauza, oaspetii nu au avut vreo tresarire de orgoliu si au terminat jocul in genunchi, incasand nu mai putin de 5 goluri, Dinamo realizand astfel scorul campionatului in fata nefericitei echipei iesene. Pentru echipa lui Rednic au mai punctat Danciulescu (`68) si Ganea (`76), prin doua suturi din careu, imparabile, impresia lasata de gazde fiind ca s-au menajat, fie pentru urmatoarele confruntari, fie pentru a nu ridiculiza si mai mult o echipa ce a purtat pana sambata titulatura de revelatie a turului, la concurenta cu Otelul, dar care s-a facut de ras in fata intregii tari. Dincolo de prestatia absolut penibila a jucatorilor ieseni, poate doar Marc si Sfirlea nu ar merita aceasta eticheta, falimentara s-a dovedit a fi si tactica pusa la punct de antrenorul Ionut Popa.

Tactica falimentara

Altadata expert in acest domeniu, sambata, tehnicianul Politehnicii a inceput partida cu 3 stoperi si o linie de mijloc inedita formata din 3 mijlocasi, Iurisniti, Sfirlea si Saric, care nu au jucat niciodata impreuna in aceasta formula. In plus, Popa a facut greseala de a juca cu doua varfuri, care nesustinute de linia de mijloc nu aveau cum sa puna in pericol poarta aparata de Gaev. In aceste conditii, in fata unei super-echipe, care este de departe principala favorita la cucerirea trofeului, iesenii s-au facut de ras de la primul si pana la ultimul jucator si in frunte cu antrenorul Ionut Popa, care de aceasta data nu a mai gasit solutia minune pentru a se intoarce neinvins la Iasi. Paradoxal, singurul jucator al Politehnicii care si-a respectat cartea de vizita a fost portarul Traian Marc, care nu a avut nici o vina la cele 5 goluri primite de echipa sa. Etapa viitoare, la primul meci in nocturna la Iasi, vineri, de la ora 19.30, Politehnica va primi vizita echipei Gloria Bistrita, intr-o partida care se anunta insa foarte grea, mai ales ca Bilba si Bordeanu au devenit incerti pentru aceasta partida, accidentarile lor recidivand sambata. "In Regulamentul de Ordine Interioara este stipulat foarte clar ca orice infrangere la o diferenta mai mare de trei goluri se penalizeaza, asa ca nu ne vom abate de la aceste prevederi. Asa cum ii premiem ii vom si amenda. Jucatorii trebuie sa inteleaga ca daca nu pun osul si daca nu muncesc nu au nici o sansa. Am avut o prestatie foarte slaba la Bucuresti si faptul ca am intalnit o super-echipa, care de multe ori ne-a ascuns mingea nu ne scuza cu nimic", a declarat presedintele Sorin Boca. Conducatorul Politehnicii a anuntat penalizari pentru echipa, antrenorul Ionut Popa a declarat ca este tentat sa paraseasca Copoul, dar impresia lasata de Poli in capitala (iesenii au mai pierdut o data rusinos in Bucuresti, scor 0-6 in fata Nationalului, tot cu Ionut Popa pe banca) nu va putea fi stearsa prea curand.

Declaratii la finalul meciului

Mircea Rednic, antrenor Dinamo Bucuresti: "Nu pot decat sa fiu multumit, jucatorii merita felicitarile mele. S-a vazut ca a dat roade concurenta. Probabil ca ei se asteptau sa marcheze atacantii nostri si de aceea si-au luat masuri jucand cu trei stoperi. Au uitat de piticii mei de la mijloc care au marcat primele trei goluri. Le-am zis baietilor sa sarbatoreasca cu bun-simt pentru ca e pacat sa nu confirmam si pe plan international. Imi doresc sa vina cat mai multi suporteri la meciul cu turcii".
Cristi Borcea, director executiv Dinamo: "Este cel mai bun joc de pana acum al lui Dinamo. Astazi (sambata - n.r.) ne-am reamintit refrenul Cine vine-n Groapa, fara cinci nu scapa. Am fost mobilizati de rezultatele lui Poli din meciurile cu Steaua si Rapid. Ma bucura acest succes si astept confirmarea de la meciul cu turcii de la Besiktas. A venit momentul sa aratam si in Europa ce forta avem".
Adrian Cristea, mijlocas Dinamo, fost jucator Politehnica Iasi: "Speram sa ne oprim abia la anul, la mare! Ne-am facut meciul usor si le-am multumit fostilor mei colegi ca au reusit sa incurce Steaua si Rapid. Actionarii sa umble acum la buzunare. E bine, cine stie, cand om pierde, or sa umble ei la buzunarele noastre".
Ionut Popa, antrenor Poli Iasi: "Am jucat penibil, nu am ce sa comentez. Am fost batjocoriti de Dinamo, jucatorii mei au facut figuratie. Cei care au intrat pe teren nu merita sa joace, ma refer la jucatorii care au inlocuit titularii. Poli Iasi a facut cel mai slab joc din acest campionat. Cei de la Steaua si Rapid trebuie sa inteleaga faptul ca Dinamo e deja campioana".

Dinamo Bucuresti - Politehnica Iasi 5-0 (3-0)
Marcatori: Catalin Munteanu (`6), Margaritescu (`37), Dennis Serban (`38), Danciulescu (`68), Ganea (`76).
Stadion: Dinamo