De asta iubim fotbalul!

Bayern a trimis-o pe Manchester in lumea viselor

8 Aprilie 2010
778 Vizualizari | 0 Comentarii
• Dupa un meci superb, Bayern Munchen a reusit sa elimine pe Manchester United din sferturile Ligii Campionilor la fotbal • Condusi cu 3-0 in minutul 41 pe Old Trafford, bavarezii au revenit in meci punctand de doua ori, suficient pentru a obtine calificarea in semifinale

O noua partida de vis in sferturile Ligii Campionilor. Pe un Old Traford gemand de lume, Bayern Munchen a reusit sa se razbune pentru finala pierduta in fata lui Manchester United, in anul 1999, si i-a eliminat pe englezi inca din sferturi. Condusi cu 3-0 in minutul 41 pe Old Trafford, bavarezii au revenit in meci punctand de doua ori, suficient pentru a obtine calificarea in semifinale. Momentul decisiv al meciului s-a consumat in minutul 50, cand brazilianul Rafael de la United a fost eliminat dupa al doilea cartonas galben. Inceput de vis pentru Manchester United pe Teatrul Viselor, jucatorii lui Sir Alex Ferguson marcand de doua ori in primele sapte minute, anuland astfel avantajul minim luat de bavarezi la Munchen. Mai intai Gibson a deschis scorul in minutul 4 cu un sut din afara careului, faza care l-a prins pe portarul Butt pe picior gresit. Trei minute mai tarziu, Nani a punctat cu o executie spectaculoasa din sase metri, dupa ce Valencia a centrat ideal de pe dreapta. Cu o posesie a balonului de peste 60 de procente, Manchester United a continuat sa forteze si Nani si-a trecut in cont dubla cu patru minute inaintea pauzei. A fost momentul de varf pentru gazde care insa au primit rapid un gol, croatul Olic reusind sa-l surprinda pe Van der Sar in minutul 44, cu un sut din unghi. Bavarezii au reintrat in meci, fiind ajutati in partea secunda si de eliminarea lui Rafael, care a primit in minutul 50 al doilea cartonas galben. Profitand de superioritatea numerica creata, jucatorii lui Van Gaal au pus stapanire pe joc presand tot mai puternic in jumatatea lui United. Minutul 73 a adus golul secund al celor de la Bayern, extrema Arjen Robben reusind un voleu de zile mari la coltul lung, dupa un corner executat de pe stanga de Franck Ribery. Astfel, Bayern a pierdut pe Old Traford, dar a profitat de numarul mai mare de goluri inscrise in deplasare (scorul general a fost 4-4, dar in tur Bayern a invins cu 2-1) si s-a calificat in semifinale. Tot aseara, si francezii de la Olympique Lyon s-au calificat in semifinalele Ligii Campionilor in pofida infrangerii, scor 1-0, suferita pe terenul campioanei Frantei, Girondins Bordeaux. Unicul gol al meciului a fost marcat de Marouane Chamakh in ultimul minut al primei reprize. Gazdele de la Bordeaux au trecut pe langa golul calificarii in semifinale cu zece minute inaintea finalului, cand portarul lyonez Lloris a respins in extremis reluarea fundasului Sane. In tur, Olympique Lyon s-a impus cu 3-1. Marti, in primele doua sferturi de finala, Inter a invins la TSKA Moscova cu 1-0, iar FC Barcelona a spulberat pe Arsenal cu 4-1. Cele doua semifinale din Liga Campionilor, editia 2009-2010 sunt: Lyon – Bayern Munchen si FC Barcelona – Inter Milano.

Page time :0.1329 (s) | 24 queries | Mysql time :0.019923 (s)