Bayern, aproape de finala Ligii Campionilor

22 Aprilie 2010
663 Vizualizari | 0 Comentarii
Bayern Munchen a facut un prim pas spre calificarea in finala Ligii Campionilor dupa ce a transat meciul de pe teren propriu cu Olympique Lyon, scor 1-0. Singura reusita a meciului a purtat semnatura olandezului Arjen Robben. Meciul a fost unul foarte tensionat, Franck Ribery si Jeremy Toulalan fiind eliminati corect de arbitrul italian Roberto Rosetti. Sansa imensa pe care cele doua echipe o aveau in fata si-a pus amprenta pe desfasurarea partidei. Confruntarea de pe Fussball Arena a pus fata in fata doua echipe pragmatice, nedispuse sa isi asume vreun risc. Dupa un inceput timid, Bayern a luat controlul asupra partidei si a inceput sa macine incet-incet spre poarta lui Hugo Lloris. Jocul bavarezilor s-a bazat si de aceasta data pe inspiratia oamenilor din benzi, Robben si Ribery, care au incercat sa ofere cat mai multe baloane utile pentru Olici si Muller. Prima sansa a meciului i-a apartinut lui Bayern, in minutul 13. Dupa un corner executat excelent din banda dreapta, Lloris a iesit hazardat, insa Schweinsteiger nu a putut inscrie din patru metri, cu toata poarta in fata. Presiunea pusa de bavarezi s-a intensificat, dar Ivica Olici a trimis dezamagitor din sapte metri, dintr-o pozitie ideala, irosind o pasa excelenta a lui Robben. Totul mergea bine pentru Bayern, care dupa 35 de minute de joc avea o posesie de 60-40, insa o intrare fara creier a lui Ribery asupra lui Lisandro in minutul 37 le-a schimbat planurile bavarezilor, care au ramas in inferioritate numerica. Eliminarea lui Ribery l-a fortat pe Van Gaal sa opereze modificari in registrul tactic la pauza. Olici a ramas la cabine, locul sau fiind luat de Tymoschuk, insa chiar si in inferioritate, nemtii au continuat sa domine, Pranjic si Muller ratand doua sanse importante de gol. Egalitatea numerica a fost restabilita la doar zece minute de la reluare. Jeremy Toulalan a vazut doua cartonase galbene intr-un interval de doar trei minute, iar misiunea lui Bayern s-a usurat. Ramas fara Ribery, Arjen Robben a fost si de aceasta data vioara intai pentru Bayern. Mai intai, mijlocasul olandez a centrat perfect catre Gomez in minutul 68, insa varful german a reluat modest cu capul. Un minut mai tarziu, Robben a prins un nou sut de zile mari care l-a pacalit pe Hugo Lloris, desi distanta a fost de aproximativ 25 de metri. Tot Robben a avut sansa sa majoreze diferenta de pe tabela in minutul 85, cand sutul sau din 20 de metri a fost respins in lateral de Lloris, insa in cele din urma bavarezii s-au impus cu 1-0 si pornesc cu prima sansa la calificarea in finala Ligii Campionilor. In celalalt meci din semifinale, Inter Milano a invins Barcelona cu scorul de 3-1. Partidele retur se vor disputa peste o saptamana.

Page time :0.1905 (s) | 22 queries | Mysql time :0.018074 (s)