Bayern, prima finalista a Ligii Campionilor

28 Aprilie 2010
825 Vizualizari | 0 Comentarii
Formatia germana FC Bayern Munchen a oferit o adevarata proba de forta, aseara, in returul semifinalei cu Olympique Lyon, calificandu-se in ultimul act al Ligii Campionilor, dupa un 3-0 categoric reusit pe Stade Gerland. Atacantul croat Ivica Olic a reusit un hat-trick in minutele 27, 67 si 78. Lyonezii au inceput in pressing, insa prima ocazie a apartinut oaspetilor, Muller reluand nestingherit din 10 metri, putin pe langa poarta lui Lloris, dupa ce Olic ii furase chiar de sub nas un balon lui Cris. In minutul 26, Olic a deschis scorul cu un sut sec din 10 metri dupa o faza creata de Robben. Lyon a replicat prin Bastos (min.28), latul sau din 6 metri trecand mult pe langa poarta. Jocul a curs in favoarea oaspetilor, care au inchis bine culoarele in defensiva si au intrat la pauza cu 1-0. Fricos din cale afara pana atunci, Puel a mutat si l-a introdus pe Gomis in locul lui Cissokho, o schimbare ultraofensiva care nu aduce insa nimic nou in angrenajul gazdelor. Lovitura decisiva pentru Lyon a venit in minutul 58, atunci cand arbitrul Busacca l-a eliminat pe fundasul brazilian Cris, dupa ce acesta a aplaudat ironic cartonasul galben primit in urma intrarii asupra lui Olic. Croatul a lovit inca o data in minutul 67, sutand pe langa Lloris dupa o pasa excelenta expediata de Altintop. Croatul si-a desavarsit opera, reusind hat-trickul in minutul 77, cu o lovitura superba de cap care l-a prins pe contre-pied pe Lloris. Scor general 4-0 si Bayern s-a calificat en-fanfare in finala Ligii Campionilor, de pe Santiago Bernabeu. In aceasta seara, se va disputa marele soc din semifinale, Barcelona – Inter. In tur, trupa lui Jose Mourinho a facut un meci fantastic in fata extraterestilor de la Barcelona si au invins cu scorul de 3-1. Va fi insa suficient acest rezultat pentru ca Interul si Jose Mourinho sa ajunga din nou in finala Ligii Campionilor? Raspunsul il vom afla in aceasta seara, cu incepere de la ora 21.45 (la TVR 1). Cristi Chivu face parte din lotul pe care Mourinho l-a deplasat pe Nou Camp, dar cel mai probabil va fi rezerva in aceasta seara.

Page time :0.1688 (s) | 22 queries | Mysql time :0.018685 (s)