Beckham a ingropat sperantele Angliei

14 Iunie 2004
782 Vizualizari | 0 Comentarii
•Anglia - Franta 2-1, la finalul primului derby de la Euro 2004 •Englezii au condus cu 1-0 pana in minutul 91, cand Zidane a intors incredibil soarta jocului •In minutul 73, David Beckham a ratat o lovitura de la unsprezece metri care ar fi putut transa disputa

Doar o zi au trebuit sa astepte zecile de mii de spectatori si sutele de milioane de telespectatori pentru a vedea o partida senzationala in cadrul turneului final al Campionatului European de Fotbal. Jocul dintre Anglia si Franta a fost primul derby din cadrul Europenelor, ambele formatii respectandu-si blazonul. Meciul a fost abordat prudent de cei doi tehnicieni, nici unul dintre ei neriscand sa piarda din primul meci. Prima faza mai importanta a partidei apartine francezilor, prin Vieira, care a centrat foarte bine pentru Trezeguet, atacantul lui Santini reluand putin peste poarta aparata de David James. Jucatorii pregatiti de Sven Goran Erikson au expediat primul sut la poarta lui Barthez in minutul 27, cand Scholes a trimis balonul la 5 metri peste buturile aparate de portarul francez. Unsprezece minute mai tarziu, David Beckham a executat o lovitura libera de pe dreapta, Lampard s-a inaltat de langa Silvestre si a inscris cu o superba lovitura de cap. Barthez a ramas nemiscat pe linia portii. Colegul lui Adrian Mutu de la Chelsea a inscris astfel primul gol Frantei, dupa 11 luni si doua saptamani. Ultima ocazie a primei reprize ii apartine lui Henry, care a reluat din foarfeca peste poarta lui James, dupa o pasa primita de la Makelele.

Momentul psihologic

Dupa pauza, francezii revin pe gazon mult mai motivati si hotarati sa egaleze scorul pe tabela de marcaj. Rand pe rand ii incearca pe James, Henry, Pires, Zidane, dar portarul din Albion se dovedeste foarte sigur pe el, parand de fiecare data incercarile selectionatei Frantei. In minutul 59 s-a produs cea mai comica faza a meciului. Pornit pe contraatac, Rooney a calcat de doua ori pe balon in aceeasi faza, in incercarea de a-l dribla pe Thuram, si a incheiat faza faultandu-l pe fundasul francez. In minutul 73 s-a produs momentul psihologic al meciului. Acelasi Rooney a scapat pe contraatac, dar a fost faultat in careu de Silvestre, care a si vazut cartonasul galben din partea arbitrului Merk. A executat insa slab si superficial Beckham si Barthez a ghicit coltul, respingand mingea senzational in corner. Franta a atacat in valuri in ultimele cinci minute, dar fara sa puna in pericol poarta lui James. In primul minut al prelungirilor, Zidane a transformat perfect o lovitura libera de la 20 de metri, in dreapta portarului englez, ramas fara reactie. Si, pentru ca finalul sa fie si mai palpitant, Gerrard a trimis o pasa neglijenta spre portar, Henry a interceptat in careu, dar a fost faultat clar de James, care a si vazut un cartonas galben, si arbitrul Merk a dictat din nou penalty, de aceasta data pentru Franta. Acelasi galactic executa impecabil lovitura de la unsprezece metri si selectionata lui Santini triumfa incredibil, la capatul unui joc cu un final senzational. Un final ce le-a adus aminte romanilor de victoria din anul 2000, obtinuta tot in fata nefericitilor jucatori din Albion. Aceasta a devenit insa istorie, in timp ce microbistii romani sunt obligati sa mai urmareasca un turneu final din fata televizorului.
Antrenorul francez Jacques Santini a trimis in teren urmatorul unsprezece: Barthez - Gallas,Thuram, Silvestre, Lizarazu - Pires, Vieira, Makelele, Zidane - Henry, Trezeguet. De partea cealalta, Sven Goran Erikson a preferat urmatoarea distributie: James - Gary Neville, King, Campbell, Ashley Cole- Beckham, Gerrard, Lampard, Scholes - Rooney, Owen. Meciul a fost arbitrat de o brigada germana, cu Markus Merk la centru, ajutat de asistentii: Christian Schrдer si Jan-Hendrik Salver.

Page time :0.1841 (s) | 22 queries | Mysql time :0.016884 (s)