Bilant dezastruos la Campionatele Europene de Kaiac-canoe

29 Iunie 2009
966 Vizualizari | 0 Comentarii
Florin Mironcic
• Delegatia Romaniei nu a reusit sa ia vreo medalie la Campionatele Europene de Kaiac-canoe, reusind doar clasari in afara podiumului • Florin Mironcic, vedeta lotului Romaniei, a reusit doar locul 6 in cursa de 500 de metri

Prestatie dezamagitoare pentru sportivii romani la Campionatele Europene de Kaiac-canoe. Cel putin pana ieri dupa-amiaza, tricolorii nu au reusit sa obtina nici o medalie in competitia disputata in Germania. Vedeta lotului Romaniei, Florin Mironcic, s-a clasat, ieri, pe locul sase in cursa de 500 de metri. Mironcic a trecut linia de sosire dupa un minut, 53 de secunde si 179 de sutimi. Cursa a fost castigata de Dzianis Harazha, din Belarus, cu timpul de 1:50.298, care a fost urmat de sportivul lituanian Jevgenij Suklin, cu timpul de 1:50.466, si de germanul Sebastian Brendel, cu timpul de 1:50.611. Pana la urna, cea mai buna clasare pentru sportivii din Romania a fost obtinuta de echipajul format din Liviu Dumitrescu si Catalin Costache, care s-a clasat, sambata, pe locul al cincilea in proba de canoe dublu masculin. Canotorii romani, care au plecat pe culoarul al doilea, au fost cronometrati cu timpul de 3 minute 38 de secunde si 816 sutimi. Cursa a fost adjudecata de echipajul din Ungaria, format din Matyas Safran/Mihaly Safran, cu timpul de 3:34.942, urmat de perechea Erik Leue/Tomasz Wylenzek, din Germania, cu timpul de 3:36.470, si Victor Melantiev/Nikolai Lipkin, din Rusia, cu timpul de 3:36.900. Echipajul de kaiac dublu masculin, format din Ionut Anghel si Vasile Stefan, s-a clasat, sambata, pe locul al saselea pe distanta de 1000 de metri. Ionut Anghel si Vasile Stefan au trecut linia de sosire dupa 3 minute, 15 secunde si 183 de sutimi. Cursa a fost castigata de echipajul norvegian Larsen Eirik Veraas/Jacob Norenberg, cu timpul de 3:12.864. Un alt echipaj, cel de kaiac patru masculin, de la care se astepta o medalie, a terminat cursa de 1000 de metri pe locul 8. Echipajul format din Iustin Porcarasu, Ionut Mitrea, Dan Costea, Petrus Gavrila, s-a clasat abia pe locul opt in cursa de 1000 de metri din cadrul Campionatelor Europene de la Brandenburg am der Havel (Germania). Porcarasu, Mitrea, Costea si Gavrila au trecut linia de sosire dupa 3 minute si 53 de sutimi, cursa fiind castigata de echipajul din Belarus (Piatrushenka-Abalmasau-Litvinchuk-Makhneu), cu timpul de 2:54.589. In cursa similara de canoe, echipajul format din Iosif Chirila-Victor Mihalachi-Loredan Popa-Andrei Cuculici, s-a clasat pe locul sapte, fiind cronometrat cu timpul de 3 minute, 25 de secunde si 61 sutimi. Cursa a fost castigata de echipajul Germaniei (Wend-Luck-Verch-Rebstock), cu timpul de 3:20.283. In fine, echipajul de kaiac dublu feminin al Romaniei, format din Elena Rentea si Anisoara Catruna, s-a clasat pe ultimul loc in finala de 1000 de metri. Rentea si Catruna au fost cronometrate cu timpul de 3 minute, 51 de secunde si 231 sutimi, cursa fiind castigata de Josefin Nordlow si Sofia Paldanius (Suedia), cu timpul de 3:35.848.

Page time :0.1825 (s) | 24 queries | Mysql time :0.017244 (s)