Bilba a bagat trei puncte in traista Stelei

26 Septembrie 2005
1285 Vizualizari | 0 Comentarii
•Politehnica Iasi - Steaua Bucuresti 0-1 (0-0), in etapa a VII-a a Diviziei A de fotbal •In urma unei partide dominate de gazde, formatia campioana s-a impus prin golul inscris din lovitura de la unsprezece metri de Bostina, in minutul 65 •Penaltiul a fost dictat corect de Augustus Constantin, in urma unui hent stupid facut de atacantul Politehnicii, Ionut Bilba •Desi au pierdut, iesenii au facut un joc bun in fata Stelei, care a fost insa departe de pretentiile unei campioane •Etapa viitoare, la sfarsitul acestei saptamani, Politehnica Iasi va juca in deplasare, la Rapid Bucuresti

Politehnica Iasi - Steaua Bucuresti 0-1 (0-0)
Marcator: Bostina ('65-pen.)
Stadion: Emil Alexandrescu
Vreme: frumoasa
Spectatori: 13.000
Gazon: bun
Formatii: Politehnica Iasi: Branet, Toma, Onut, Ilie, Ciobanu, Bordeanu, Miclea, Gavatorta, Rednic ('78 Ciubancan), Onofras ('69 Vrajitoarea), Bilba ('67 Pacurar). Antrenor: Ionut Popa.
Steaua Bucuresti: Hamutovski, Ogararu, Goian, Ghionea, Nesu, Nicolita ('83 Lovin), Paraschiv, Radoi, Bostina, Oprita ('66 Dumitru), Iacob ('90+3 Dinita). Antrenor: Oleg Protasov.
Jucatorul meciului: Adrian Ilie
Arbitri: Augustus Constantin - 5, Marcel Savaniu - 6, Dragos Iliescu - 5.
Cartonase galbene: Branet, Toma, Onut, Miclea/ Paraschiv, Bostina, Nesu.
Cartonas rosu: Bordeanu
Observatori: Victor Ciocan si Vasile Avram

Peste 13 mii de spectatori au urcat ieri dupa-amiaza Copoul, pentru a urmari la lucru campioana en-titre Steaua Bucuresti, in disputa impotriva fotbalistilor Politehnicii Iasi. Pentru jocul din etapa a VII-a a Diviziei A de fotbal, campioana Steaua a venit la Iasi cu gandul sa razbune esecul din sezonul trecut, cand militarii au pierdut cinci puncte in fata trupei pregatite de Ionut Popa. Desi inaintea partidei stelistii erau foarte optimisti cu privire la soarta celor trei puncte, in teren s-a dovedit inca o data ca Steaua are mari probleme in jocurile din deplasare. Intr-un meci care se indrepta spre o remiza echitabila, scor 0-0, norocul stelistilor s-a numit tocmai Ionut Bilba, nimeni altul decat atacantul Politehnicii Iasi. Blondul atacant, originar din Pascani, a comis un hent stupid in interiorul careului, dandu-i astfel posibilitatea arbitrului Augustus Constantin sa indice punctul cu var, in minutul 65. A executat perfect Gabriel Bostina si a trimis toate cele trei puncte in capitala. Pana atunci insa, la carma partidei a fost o singura echipa, Politehnica Iasi. Motivati de declaratiile razboinice ale antrenorului Ionut Popa, fotbalistii ieseni au inceput fara completeze disputa cu campionii si au avut mai multe ocazii de a deschide scorul. Astfel, in minutul 19, Onofras a sutat din marginea careului, dar Hamutovski a retinut cu siguranta. Doar un minut mai tarziu, dupa o combinatie a aceluiasi Onofras cu Bilba, ultimul a fost blocat in-extremis de portarul Stelei, care a trimis in corner. Dupa o interventie buna a lui Branet, care l-a blocat bine pe Bostina, la singura ocazie mai de Doamne-ajuta a stelistilor, Onofras a fost din nou aproape de gol, dar voleul sau din marginea careului a trecut putin pe langa poarta.

Nervi

Dupa pauza, in minutul 55 Goian a fost aproape de un autogol, cand a trimis periculos cu capul spre propriul portar, dar Hamutovski s-a intins si a retinut balonul. Patru minute mai tarziu, Bordeanu a sutat puternic din lovitura libera, direct in bratele portarului bielorus. In minutul 62, la un fault asupra lui Gavatorta, la mijlocul terenului s-a creat un meleu, in care au fost implicati toti jucatorii si chiar banca tehnica a iesenilor. La doar 2 minute distanta de la aceasta faza, Bilba a uitat ca nu este la volei si a jucat cu mingea in careu, facand astfel ca toate cele trei puncte sa plece spre capitala. Pana la finalul meciului, jucatorii lui Ionut Popa au fortat egalarea, dar nu au mai gasit drumul spre poarta militara. Cel mai aproape de egalare a fost acelasi Marius Onofras, campionul ratarilor, care in minutul 67 a primit o pasa de 50 metri de la Bordeanu, dar, ramas singur cu toata poarta stelista in fata, a sutat putin alaturi. De partea cealalta, militarii au mai avut un sut prin Paraschiv, putin pe langa poarta Politehnicii, iar Adrian Ilie, cel mai bun jucator de pe teren, a avut, in minutul 80, o interventie decisiva la un lob al atacantului oaspetilor, Victoras Iacob. Astfel, Steaua a cucerit nemeritat trei puncte, in urma unui joc departe de pretentiile echipei campioane si in fata unor jucatori ieseni care s-au daruit admirabil si care la final meritau mai mult decat aplauzele de consolare ale publicului spectator. Ca si in meciul cu Dinamo insa, fotbalistii lui Ionut Popa platesc pentru gafele uluitoare ale propriilor coechipieri. Etapa viitoare, la sfarsitul acestei saptamani, Poli are un nou examen de foc, de aceasta in deplasare, pe terenul formatiei Rapid Bucuresti.

Declaratii la finalul partidei

Mihai Stoica, presedinte executiv Steaua Bucuresti: "Steaua a fost superioara in repriza a doua si de aceea consider ca victoria este justa. Nu inteleg aversitatea publicului la adresa brigazii de arbitri, care a condus bine jocul. Cred ca vinovat de tensiunea din tribune este doar antrenorul Ionut Popa, care a facut niste declaratii belicoase inainte de startul jocului. Eu ma bucur ca am castigat si ca Steaua a revenit pe primul loc in clasament".

Ionut Popa, antrenor Politehnica Iasi: "Meritam sa castigam, dar din pacate nu am reusit sa scoatem nici macar un punct. Chiar si asa insa, am facut un joc bun si puteam sa obtinem toate cele trei puncte. Asa, am luat din nou o lovitura de la unsprezece metri, la fel ca in meciul cu Dinamo. Trebuie sa facem ceva sa punem la punct problemele din careu. Steaua a jucat ca o echipa de locul intai, dar daca Bilba nu facea greseala aceea in careu, cred ca puteam obtine un rezultat bun. A fost penalty la acea faza, dar Bilba mi-a spus ca a fost impins in careu inainte sa puna mana pe minge".

Oleg Protasov, antrenor Steaua Bucuresti: "Eu zic ca scorul final al acestei dispute este corect. Cele trei puncte sunt foarte importante pentru noi si ma bucur ca jucatorii mei au dat totul pe teren. Poli e o echipa buna, care a jucat pe propriul teren si in fata unui public fantastic. Cu atat mai mult victoria noastra este foarte importanta, mai ales ca ne da posibilitatea sa revenim pe primul loc in clasament. S-a jucat totusi un fotbal bun, fara duritati extreme din partea celor doua echipe".

Page time :0.1884 (s) | 24 queries | Mysql time :0.021450 (s)