Bilba de trei puncte

19 Martie 2007
2284 Vizualizari | 3 Comentarii
Ionut Bilba
• Politehnica Iasi a reusit surpriza etapei, castigand cu scorul de 1-0 pe terenul formatiei Poli Timisoara • Singurul gol al partidei a fost reusit de hulitul Bilba in minutul 84, la singura ocazie a iesenilor • Cu acest succes neasteptat, iesenii se mentin pe locul 9 in clasament, facand un pas urias pentru evitarea retrogradarii • Cum campionatul este intrerupt doua saptamani, fotbalistii Politehnicii au primit liber pana miercuri, urmand ca sambata, 31 martie, Poli sa primeasca vizita echipei Universitatea Craiova

Victorie de aur obtinuta de fotbalistii ieseni pe terenul galacticilor lui Marian Iancu, patronul Politehnicii Timisoara. La finalul unui meci dominat de la un capat la altul de gazde, atacantul Ionut Bilba, hulit de toata lumea, de la suporteri la oficialitati si de la mass-media la conducerea clubului, a inscris un gol echivalent cu 3 puncte si a adus un pic mai multa liniste in vestiarul gruparii din dealul Copoului. Astfel, in fata a peste 20 de mii spectatori fanatici, iesenii s-au razbunat pe Poli Timisoara, au castigat cu scorul de 1-0 si au razbunat eliminarea din sferturile de finala ale Cupei Romaniei, dar si ultimele infrangeri la scor, inregistrate in ultimele meciuri disputate pe terenul Dan Paltinisanu. Mai mult decat atat, elevii lui Ionut Popa au administrat prima infrangere Timisoarei pe arena din Banat, de cand echipa a fost preluata de omul de afaceri Marian Iancu. Meciul a inceput in nota de dominare a gazdelor, care nu si-au creat insa ocazii decat spre finalul primului act. Prima ocazie a timisorenilor a fost consemnata in minutul 12, cand McKain a reluat cu capul, putin pe langa poarta, o centrare venita de la Karamyan. Doua minute mai tarziu, Branet isi incepe recitalul retinand cu siguranta o reluare a lui Mansour, din interiorul careului de 16 metri. Spiritele s-au incins in minutul 35, dupa un duel aprig la mijlocul terenului intre Alexa si Mijin, dar arbitrul Andrei Ionita a rezolvat cu bine conflictul dintre cei doi jucatori, aratand cate un cartonas galben pentru fiecare parte. Cu sase minute inainte de finalul primei reprize, iesenii au avut prima ocazie mai de Doamne-ajuta, dupa ce Bilba a fost lansat in interiorul careului, lateral dreapta, dar a sutat slab, mingea fiind retinuta fara probleme de portarul Marius Popa. Sustinuti frenetic de spectatorii din tribune, jucatorii lui Iosif Rotariu au trecut in doua randuri pe langa deschiderea scorului, prin Mansour si Cristea, dar de fiecare data, Branet a intervenit pe cat de util pe atat de spectaculos.

Liberi pana miercuri

Timisorenii au dominat cu autoritate si repriza secunda, dar nu si-au creat decat o singura ocazie, ce-i drept uriasa, in minutul 80, cand Mansour a reluat peste poarta, liber la 10 metri de poarta iesenilor. Patru minute mai tarziu, contrar cursului jocului, trupa din Copou a dat lovitura, reducand la tacere fantasticul public spectator de pe malul Begai. Bilba a dejucat pasul la offside al fundasilor timisoreni, a scapat singur cu Popa, l-a driblat pe portarul gazdelor in stil de mare atacant si a inscris in poarta goala. Gazdele au resimtit din plin socul golului primit si pana la finalul partidei nu si-au mai creat decat o singura ocazie, in minutul 90, la o lovitura libera obtinuta de Bucur, la 20 metri de poarta lui Branet. A executat Olah, dar mingea a trecut mult pe langa poarta iesenilor, iar ultimul fluier al arbitrului Andrei Ionita i-a gasit pe timisoreni prabusiti pe teren, iar pe elevii lui Ionut Popa imbratisandu-se fericiti ca au obtinut un succes urias, pe un teren unde nu a reusit sa invinga in ultimii doi ani, nici Steaua, nici Dinamo sau Rapid. Cu acest succes neasteptat, iesenii se mentin pe locul 9 in clasament, facand un pas urias pentru evitarea retrogradarii si marindu-si la 9 puncte, diferenta fata de Ceahlaul Piatra Neamt, ocupanta primului loc retrogradabil. Dupa acest joc, cum campionatul este intrerupt doua saptamani, pentru meciurile nationalei cu Olanda si Luxemburg, fotbalistii Politehnicii au primit liber pana miercuri, urmand ca sambata 31 martie, Poli sa primeasca vizita echipei Universitatea Craiova. Intre timp, iesenii vor intalni la sfarsitul acestei saptamani, intr-un meci amical, formatia Ceahlaul Piatra Neamt.

Declaratii la finalul partidei

Marian Iancu, patron Politehnica Timisoara: "Atat au stiut jucatorii mei si staff-ul tehnic sa pregateasca acest meci. Cred ca si-au luat adversarii de sus si astfel am primit o lectie aspra din partea Iasului. Nu aveam nevoie de acest esec in aceste clipe cand ne razboim pentru a ne recupera ceea ce ne apartine, palmaresul, culorile si sigla. Vom avea o sedinta a Consiliului de Administratie in care vom analiza si contractele unor fotbalisti care castiga mult prea mult fata de cat evolueaza".
Iosif Rotariu, antrenor Politehnica Timisoara: "Nimeni nu s-a asteptat la acest rezultat. Azi am prins si o zi slaba, jucatori neinspirati, dar este un rezultat nemeritat, pentru ca Iasiul a tras un singur sut pe poarta tot meciul. Nu pot fi judecat decat pentru ceea ce am facut la Poli II, am preluat Poli Timisoara pentru un meci, nu este echipa facuta de mine si pe care o cunosc".
Ionut Popa, antrenor Poli Iasi: "Se intampla cateodata ca jucatorii unei echipe mai bune sa-i priveasca de sus pe cei de la o echipa de mijlocul clasamentului. Asa s-a intamplat si astazi (sambata - n.r.), cand timisorenii, care ne-au batut de fiecare data, ne-au luat de sus, nu au fost concentrati si astfel au pierdut. Vad ca lui Bilba ii merge bine de cand i-a luat politia permisul. A dat doua goluri cu Jiul, acum un gol cu Timisoara. Vreau sa vorbesc la Politia Rutiera sa-i tina permisul suspendat cel putin un an de zile. Si sta mai bine in dreapta. Chiar el mi-a spus ca parca ar fi un baron. Eu ma bucur ca a demonstrat si pe teren ca este baron. Nu cred ca am scapat definitiv de retrogradare. As fi linistit daca am fi clasati pe unul dintre locurile 1-4. Acum sunt de-abia pe locul al noualea. Ati vazut ca in Romania se retrogradeaza si dupa ce se termina campionatul, cum a patit Sportul. Trebuie sa asteptam sa vedem ce se intampla cu datoriile pe care le avem si daca vom primi licenta pentru sezonul viitor".

Politehnica Timisoara - Politehnica Iasi 0-1 (0-0)
Marcator: Ionut Bilba (`84)
Stadion: Dan Paltinisanu
Vreme: frumoasa
Spectatori: 20.000 (dintre care 70 de la Iasi)
Gazon: bun
Formatii: Politehnica Timisoara: Marius Popa - Matei, McKain, Canu, Emeghara - Abiodun (`79 Olah), Alexa, Plesan (`60 Caramarin), Karamyan - Cristea (`55 Bucur), Mansour. Antrenor: Iosif Rotariu.
Politehnica Iasi: Branet - Toma, Irinel Ionescu (`61 Tarlea), Bernard, Radu Ciobanu, Buta - Sfarlea, Mijin, Saric, Silvasan (`81 Tincu) - Bilba (`90 Palimaru). Antrenor: Ionut Popa
Jucatorul meciului: Ionut Bilba
Arbitri: Andrei Ionita - 6, Florin Stanescu - 7, Eduard Ungureanu - 7.