Box profesionist in Sala Polivalenta: "Ciocanul pneumatic" a cazut fulgerat

6 Martie 2003
2547 Vizualizari | 0 Comentarii
•Dupa 110 secunde, romanul-nigerian Franklin Egobi l-a facut KO pe americanul JC Hilliard, care s-a prezentat pe ring cu o masca de cap de mort pe figura •Meciul pentru titlul mondial dintre Virgil Kalakoda si Elvis Guerrero a fost o deziluzie •Vasile Dragomir si Constantin Onofrei au obtinut victorii meritate

In organizarea promotorului ploiestean Eduard Irimia, cu sprijinul oficialitatilor iesene si a oamenilor de afaceri din judetul nostru, in prezenta a peste 2.000 de spectatori, Sala Polivalenta a gazduit o gala de box profesionist denumita "Big Names Great Fights II". Transmisa in 120 de tari din Europa si Africa, prin Eurosport si Supersport, preluata si de TVR 2, manifestarea ieseana a programat un numar de opt partide, unele dintre ele incheindu-se inainte de limita. Coordonat de teribilul crainic dobrogean Dan Bubuioc (TV Neptun Constanta), spectacolul pugilistic din arena ieseana a avut de toate, inclusiv "circ" si decizii anapoda.

Cele patru meciuri din deschidere nu au fost pana la urma decat trei, deoarece ieseanul Dan Moisa (BC Catea) nu a avut cu cine lupta, galateanul Felix Paun avand probleme medicale, sau cel putin asa s-a anuntat.
In partida de debut, Florin Foia (BGS Bucuresti) l-a invins la puncte dupa 4 reprize pe Mihai Zahariuc (BC Lacatus Bucuresti), intr-o confruntare arbitrata de Vasile Maghiar. Debutant la profesionism la doar 20 de ani, Foia l-a nimicit cu crosee pe Zahariuc, toti cei trei judecatori de la mese acordandu-i victoria, cu acelasi rezultat de 40-36.
A doua partida i-a avut in ring pe ieseanul Mihai Gearba (BC Catea) si Florin Iulian (Griro Bucuresti), primul castigand prin KO tehnic in chiar prima runda, intr-un meci arbitrat de binecunoscutul Paul Dobrescu.
A treia confruntare l-a avut drept cap de afis pe talentatul francez Flynn Winterstein, condus in coltul ringului de catre un manager spilcuit si care avea probabil rude si printre Stanestii de la Ciurea, dar nu i-a fost deloc rusine sa recunoasca acest lucru. Adversarul sau a fost romanul Florin Pavel (Griro Bucuresti), cel care a pierdut prin KO in repriza a doua, dupa un croseu naprasnic incasat in plexul solar. Meciul a fost arbitrat de Gheorghe Chivar, din Bucuresti.

•Vasile Dragomir, de la agonie la extaz

La categoria semiusoara, unde s-a luptat sase reprize a cate trei minute fiecare, romanul Vasile Dragomir l-a intalnit pe bulgarul Assen Vassilev, un boxer foarte tehnic si experimentat. Dragomir a sosit in ring cu un tricou cu nr. 10 pe care scria Figo, dar acest lucru nu l-a ajutat cu nimic, deoarece bulgarul a dominat clar primele doua reprize, intr-un meci arbitrat de George Irimia, unchiul promotorului Edy Irimia. Mai mult chiar, in repriza secunda, Vassilev il trimite la podea pe Dragomir, care este numarat, dar apoi isi revine. Urmatoarele patru reprize au fost de mare lupta, iar Vasile Dragomir, incurajat permanent de publicul iesean, reface terenul pierdut in fata lui Vassilev. In repriza a sasea, Dragomir termina in forcing si chiar il trimite la podea pe Vassilev, in ultimele secunde. In uralele multimii, romanul castiga la puncte, cu 59-57, 60-55 si 58-57. Sa mai remarcam si faptul ca, la un moment dat, Dragomir i-a trimis cateva lovituri nepermise lui Vassilev (dupa cap), iar bulgarul l-a apucat de picior pe pugilistul roman si l-a aruncat in sus, plus ca i-a tras si un cap in figura si i-a spart arcada.

•Costica Onofrei invinge detasat

In transmisie directa pe Eurosport, falticeneanul Constantin Onofrei (campionul international al Germaniei in prezent) l-a intalnit pe bielorusul Roman Sukhoterin, un boxer tare ca stanca si un foarte bun incasator. Dupa opt reprize dominate clar de romanul nostru, incurajat permanent de iubitorii de box din Iasi, Onofrei invinge la puncte detasat, cu 80-73, 80-72 si 80-72, intr-un meci arbitrat de Paul Dobrescu.

Spectacolul galeriei

A urmat apoi marele show al galei, intre romanul de origine nigeriana Franklin Egobi si americanul JC Hilliard, ultimul sosind in ring cu o masca de cap de mort pe figura, precum in filmul de groaza "Scream 3" si dansand printre bodyguarzii de la BGS si FGM. La 43 de ani, Hilliard s-a dovedit un mare "showman", dar un boxer de duzina, deoarece a incasat un pumn in secunda 110 si a cazut fulgerat pe podeaua ringului, primind apoi ingrijiri medicale pentru a-si reveni. In acest fel, intr-o confruntare condusa pe ring de Gheorghe Chivar, Franklin Egobi castiga prin KO in repriza 1 si flutura apoi steagul Romaniei in uralele multimii. Hilliard coboara treptele ringului ca un om de 43 de ani, isi pune masca de cap de mort inapoi pe figura si pleaca spre vestiare. El si-a incheiat "rolul" la Iasi, iar dupa meciul cu Egobi s-a dovedit un om foarte prietenos, acordand o multime de autografe iubitorilor de box, cu preponderenta cele ale sexului frumos, care l-au inconjurat pe saracul "JC" in sectorul rezervat presei, de nu mai putea omul sa respire...

•Guerrero a fost mai bun, dar a pierdut

Pentru titlul mondial al categoriei 69.800 kg in versiunea WBN au luptat in meciul vedeta sud-africanul Vilgil Kalakoda si panamezul Elvis Guerrero, primul fiind anuntat ca bun prieten al lui Franklin Egobi. Dupa o disputa de durata a 12 reprize, dominata in cea mai mare parte de Guerrero, cel care a castigat la puncte a fost insa Kalakoda, care a incasat astfel si un "cec" de 50.000 dolari, invinsul sau primind doar 25.000 dolari. Kalakoda a castigat cu o decizie de 2-1 (114-117, 115-114, 118-114) si a fluturat apoi steagul Romaniei de ringul de box. Centura de campion a fost inmanata castigatorului de Gheorghe Plesu (TGH - Habitat Proiect) si Gheorghe Ionescu (Hotelul Europa), unii dintre cei mai importanti sponsori ai galei.
Cand toata lumea se pregatea sa plece spre casa, crainicul anunta un ultim meci "surpriza", intre ploiesteanul Gheorghe Ghiompirica (Raboxed, antrenat de tatal lui Edy Irimia) si bucuresteanul Gheorghe Oprea (BC Dobre), in cadrul categoriei 51 kg. Dupa 4 reprize disputate in... familie, a castigat Gheorghe (zis si Ghiompirica), intr-un meci arbitrat de Vasile Maghiar. Dupa mai bine de patru ore si jumatate de box profesionist, gala ieseana a luat sfarsit, iar cei prezenti in Sala Polivalenta nu au avut ce regreta. "In septembrie voi face o alta gala, poate chiar din nou la Iasi", a declarat, in exclusivitate pentru ZIUA de Iasi, promotorul ploiestean Eduard Irimia.

Page time :0.1779 (s) | 24 queries | Mysql time :0.018753 (s)