Brasovul a bagat Timisoara in sedinta

11 Noiembrie 2010
679 Vizualizari | 0 Comentarii
FC Brasov a obtinut biletele pentru semifinalele Cupei Romaniei dupa ce a invins pe teren propriu pe FC Timisoara, scor 1-0, golul victoriei fiind marcat de Cristescu in minutul 93. Brasovenii au mai avut un gol anulat incorect pe motiv de offside in repriza secunda. Pentru Timisoara este prima infrangere suferita in acest sezon. Daca in campionat partida dintre Brasov si FC Timisoara s-a terminat la egalitate, fara gol marcat, in sfertul de finala al Cupei Romaniei la fotbal cele doua echipe nu puteau termina la egalitate. Insa, in teren, Brasov si Timisoara n-au dat impresia ca sunt constiente de acest lucru, mai ales in prima repriza, una cu un joc anost, fara prea multe realizari. Brasovenii au iesit cu mai multa determinare de la vestiare, declansand asediul la poarta lui Pantilimon. La doar cateva secunde de la reluarea meciului, Ilyes a fost aproape de gol, insa lovitura sa de cap a fost retinuta de Pantilimon pe centrul portii. Dedu a trimis mingea in plasa in minutul 51, insa golul nu a fost validat de Alexandru Deaconu din cauza unei pozitii de offside. Aceeasi motivatie a avut si anularea golului inscris de Ilyes in minutul 58, insa de aceasta data semnalizarea de la margine a fost eronata. Atacurile echipei de sub Tampa la poarta adversa au continuat cu si mai mult tupeu. Ilyes, Hadnagy, Viveiros sau Chipciu au fost si ei aproape sa inscrie, insa Pantilimon (intrat in prima repriza in locul lui Taborda, accidentat) si-a salvat echipa de fiecare data. Cand ambele echipe se pregateau deja psihic de prelungiri, Cristescu s-a decis sa mai incerce o ultima tentativa, a combinat cu Hadnagy in careu, a primit din nou la 10 metri de poarta si a tras cu sete la coltul scurt, iar Pantilimon nu a putut respinge mingea care s-a lovit de bara inainte de a intra in poarta. Brasovul s-a calificat, astfel, in semifinale si este foarte aproape de finala, care se va disputa chiar sub Tampa.