Brasovul a impins Politehnica in infern

4 Mai 2009
1170 Vizualizari | 1 Comentarii
Cristiano Bergodi si Montiel
• FC Brasov - Poli Iasi 2-0 (2-0), intr-un joc din runda cu numarul 28 a Ligii I de fotbal • Brasovenii au rezolvat meciul in prima repriza, intre minutele 13 si 18, cand Surdu a inscris de doua ori, stabilind rezultatul final al partidei • Dupa ce Gaz Metan Medias a invins Rapidul, Poli a coborat pe locul 15, pozitie retrogradabila la finalul sezonului • Cristiano Bergodi s-a simtit foarte rau dupa meci si nu a mai ajuns la conferinta de presa

FC Brasov - Poli Iasi 2-0 (2-0)
Marcator: Romeo Surdu (`13,`18)
Stadion: Silviu Ploiesteanu
Vreme: frumoasa
Spectatori: 4000
Gazon: bun
Formatii: FC Brasov: Stelea - Rui Duarte, Abrudan, Oros, Senin - Roman (Ionut Voicu `69), Ilyes, P. Adriano, Catalin Munteanu - Sburlea (Dedu `56), Surdu (Buga `80). Antrenor: Razvan Lucescu
Poli Iasi: Branet - Buta, Onut, Lucian Munteanu, Pecnik - Nuno Viveiros, Montiel, Bersnjak, Ignatov (Diarrassouba `46), Sfarlea (Petar Jovanovic `46) - Andrei Cristea. Antrenor: Cristiano Bergodi
Jucatorul meciului: Romeo Surdu
Cartonase galbene: P. Adriano `17, Dedu `64 / Sfarlea `2, Diarrassouba `75, Lucian Munteanu `85
Arbitri: Sebastian Coltescu - 7, Irina Mart - 7, Daniel Hulubei - 7
Observatori: Ioan Igna, Hacic Garabet

Nori negri deasupra Copoului. Trei infrangeri consecutive au fost suficiente pentru ca Poli Iasi sa ajunga din nou pe o pozitie retrogradabila. FC Brasov a invins, fara probleme, echipa ieseana, cu scorul de 2-0, intr-o partida contand pentru runda cu numarul 28 din Liga I. Brasovenii au rezolvat meciul in prima repriza, intre minutele 13 si 18, cand Surdu a inscris de doua ori, stabilind rezultatul final al partidei. Profitand de ezitarea lui Cristian Branet, in minutul 14, Romeo Surdu a reluat balonul cu capul, de la aproximativ sase metri, in urma unui corner executat de Mihai Roman de pe partea dreapta. Dupa numai cinci minute, gazdele au majorat diferenta prin reusita aceluiasi Surdu, care a inscris de la circa opt metri, in urma unei pase venite de la Sabrin Sburlea. Iesenii si-au revenit greu dupa cele doua lovituri primite chiar in debutul partidei. Exact ca si in partida cu Unirea Urziceni, din runda trecuta, iesenii au incasat foarte repede doua goluri, in doar 5 minute, si apoi nu au mai avut forta sa revina pe tabela de marcaj. Dupa pauza, jocul iesenilor s-a imbunatatit, jucatorii lui Cristiano Bergodi au tinut de minge, au atacat mai mult, dar s-au lasat descoperiti in defensiva, astfel ca brasovenii au mai ratat cateva ocazii mari. Branet a salvat de cateva ori din postura de singur cu jucatorii adversi. Fie ca a fost vorba de Roman, Surdu sau Ilyes, brasovenii au ratat cateva ocazii uriase, izbindu-se de paradele lui Branet. In minutul 73, Ilyes a expediat balonul in bara din stanga a portii aparate de Cristian Branet, dupa un sut de la aproximativ 13 metri. De partea cealalta, Poli a inscris un gol prin Andrei Cristea, in minutul 63, dar golul a fost anulat pe motiv de off-side de arbitrul Sebastian Coltescu, la semnalizarea asistentului vasluian, Daniel Hulubei. Tot Cristea a creat o faza superba in actul secund, a driblat tot ce i-a iesit in cale, a pasat in fata portii lui Lamine Diarrassouba, dar ivorianul, care a fost golgheterul campionatului egiptean, a trimis pe langa poarta.

Bergodi suparat pe jucatori

Astfel, Poli Iasi a pierdut fara drept de apel al treilea meci consecutiv, dupa ce a primit 7 goluri, fara sa inscrie macar unul. Dupa ce Gaz Metan Medias a invins Rapidul, Poli a coborat pe locul 15, pozitie retrogradabila la finalul sezonului, dar programul viitor avantajeaza trupa lui Cristiano Bergodi, care in ultimele 6 etape va intalni formatii accesibile ca Argesul, Otopeniul, Mediasul, Buzaul sau Pandurii Targu Jiu. Dupa meci, antrenorul Cristiano Bergodi s-a simtit foarte rau si nu a mai ajuns la conferinta de presa, fiind inlocuit de secundul Narcis Ciorcarlan. "Domnul Bergodi isi cere scuze pentru ca nu a putut veni la aceasta conferita, dar se simte rau. Despre meci, tot ce pot sa spun este ca ne-a invins o echipa mai buna decat noi, dar nu stiu daca a fost diferenta de valoare, cat una de evolutie. Am reusit sa invingem pe Dinamo, dar nu trebuie sa uitam ca meciul a fost la Iasi si am castigat in urma unei faze fixe si, chiar si asa, trebuie sa recunoastem ca am prins Dinamo intr-o pasa proasta. Mediasul vine tare din urma si e clar ca pe noi ne asteapta meciuri dificile in lupta pentru evitarea retrogradarii", a spus Ciocarlan, conform Mediafax. In schimb, Cristiano Bergodi a fost foarte suparat pe evolutia elevilor sai si ieri, la doar cateva ore dupa ce a ajuns in Iasi de la Brasov, a programat la stadion o sedinta de refacere si un antrenament. Ajunsi pe un loc retrogradabil direct, iesenii nu au prea mult timp sa-si linga ranile. Miercuri, 6 mai, Poli Iasi va primi vizita echipei FC Arges, intr-o partida contand pentru runda cu numarul 29. Partida se va disputa cu incepere de la ora 15.00, pe stadionul Emil Alexandrescu, din Copou. Pentru acest joc, Bergodi nu va putea conta cu siguranta pe Munteanu, cel care a incasat al noualea cartonas galben la Brasov. In schimb, au sanse sa revina pe teren accidentatii Bilba, Miclea si Ilie, dar si Cristian Bratu, ultimul suspendat pentru jocul de la Brasov. Jocul cu Argesul devine vital pentru Politehnica, echipa lui Bergodi fiind condamnata sa invinga o formatie aflata in deriva (care nu stie daca va mai evolua si sezonul viitor in prima liga).