Bujor scoate Poli din criza (GALERIE FOTO)

25 Noiembrie 2009
1097 Vizualizari | 0 Comentarii
Bujor scoate Poli din criza GALERIE FOTO
• Poli Iasi a invins cu 1-0 (1-0) Pandurii Targu Jiu, in ultimul meci al etapei a XIV-a a Ligii I de fotbal • Singurul gol al partidei a fost marcat de Bujor, in minutul 7 • Iesenii au facut un meci bun si au obtinut un succes meritat in fata unui adversar care nu a aratat nimic in Copou • Cu acest succes, baietii lui Petre Grigoras au urcat pe locul 11 in clasamentul Ligii I • Etapa viitoare, Poli va intalni in deplasare, luni, formatia FC Brasov

A iesit din nou soarele in dealul Copoului. Pe un frig patrunzator, dar in prezenta a peste 3 mii de iubitori ai fotbalului, Poli Iasi a reusit sa obtina prima victorie dupa o perioada de seceta crunta, cu 5 esecuri consecutive. Iesenii au invins cu 1-0 pe Pandurii Targu Jiu, prin golul marcat de Bujor, in minutul 7, si au obtinut trei puncte de aur in lupta pentru evitarea nisipurilor miscatoare. Cu acest succes, baietii lui Petre Grigoras au urcat pe locul 11 in clasamentul Ligii I, cu 17 puncte, la fel ca si ocupanta locului 10, Universitatea Craiova. Dupa o perioada de ghinioane cumplite, cu accidentari pe banda rulanta, carantina din cauza gripei porcine si esecuri in ultimele minute, baietii lui Petre Grigoras au dat dovada de caracter si au intrat foarte decisi pe teren in meciul cu Pandurii. Iesenii au inceput tare partida din Copou, in fata unui adversar care a facut un joc modest aseara. Asta nu diminueaza cu nimic din meritele fotbalistilor ieseni. In minutul 2, Ignatov a sutat putin pe langa poarta din marginea careului, pentru ca un minut mai tarziu, Bilba sa paseze la Miclea, care singur la 14 metri, a tras cu latul mult peste poarta. Cele doua ocazii din debutul meciului aveau sa anunte golul care a incins la maxim atmosfera din Copou. In minutul 7, Costache a centrat perfect de pe stanga la Bujor, care a inscris frumos cu capul din 6 metri. Acelasi Bujor putea realiza dubla, in minutul 10, la o faza identica, dar de aceasta data, lovitura lui de cap a trecut putin pe langa poarta. Gorjenii nu au reusit deloc sa iasa din terenul lor, fiind tinuti mereu la respect de o echipa ieseana foarte artagoasa si dornica sa obtina un prim succes dupa 5 esecuri consecutive.

Dominare categorica

Tot jucatorii lui Petre Grigoras au trecut pe langa golul 2 in minutul 27, atunci cand la o faza prelungita de atac a Politehnicii, Ignatov a tras pe langa poarta din 12 metri, lateral stanga. Ultima ocazie a primei reprize a apartinut tot gazdelor, in minutul 44, atunci cand Lucian Munteanu a executat putin pe langa poarta o lovitura libera de la 25 de metri. De la vestiare, gorjenii s-au intors mai decisi, au tinut mai mult de minge, dar nu au reusit sa-si creeze decat o singura ocazie de a egala. In minutul 75, Pacurar a primit o pasa pe 15 metri, pozitie centrala, dar desi avea toata poarta in fata, a tras pe langa poarta. Acesta a fost singurul moment in care Poli a avut cu adevarat emotii in meciul de aseara. In rest, tot baietii lui Grig au fost cel mai aproape de gol, dar Bujor sau Barladeanu (sut de la 10 metri respins de portar) nu au reusit sa majoreze diferenta de pe tabela. Echilibrul s-a rupt in minutul 84, cand Murgan a vazut direct cartonasul rosu pentru o lovitura aplicata lui Balde (arbitrul de rezerva Cristi Sava a fost cel care a intervenit, semnalizandu-i centralului Busi infractiunea comisa de jucatorul Pandurilor). Cu un om in plus pe teren, iesenii au luat din nou cu asalt jumatatea adversa, dar fara sa mai reuseasca sa inscrie. Cu acest succes, baietii lui Petre Grigoras au urcat pe locul 11 in clasamentul Ligii I, Etapa viitoare, Poli va intalni in deplasare, luni, formatia FC Brasov, intr-un meci contand pentru runda cu numarul 15 din prima divizie.

Reactii la cald

Dupa meci, antrenorul Petre Grigoras a declarat ca, daca nu castiga, il "umfla" pe unicul marcator al partidei, Vlad Bujor, pentru ca a ratat o buna ocazie de gol. "Nu as fi dorit nimanui sa fie in locul meu in ultimele saptamani. Mi-au lipsit la acest meci sapte jucatori, plus ca, inaintea acestui joc, nu ne-am putut pregati cateva zile din cauza problemelor cu gripa lui Buta. Nu a fost un meci usor si tocmai de aceea vreau sa ii felicit pe jucatori pentru victorie. A fost un succes meritat, pentru ca oaspetii nu au avut decat o ocazie de a marca. Ca sa ai victorii trebuie sa suferi. Acest succes este o «gura de oxigen» pentru urmatoarea saptamana. Bujor a marcat un gol foarte important astazi, dar nu am inteles ce a fost in capul lui cand a scapat singur cu portarul si a incercat acea «scarita». Daca nu am fi castigat astazi, il «umflam» dupa meci. Asa, i-am dat doar doua palme usoare dupa cap, sa le tina minte", a spus Grigoras. De partea cealalta, antrenorul Pandurilor, Liviu Ciobotariu, a declarat ca nu vorbeste despre arbitraj, pentru ca ar insemna ca incearca sa gaseasca scuze jucatorilor. "Vreau sa felicit in primul rand echipa Poli Iasi pentru daruirea de care a dat dovada astazi. Noi am inceput foarte slab si le-am dat posibilitatea gazdelor sa ne domine in prima repriza. In repriza a doua am echilibrat jocul si cred ca am fi putut pleca neinvinsi de la Iasi, daca Pacurar nu ar fi ratat ocazia avuta. Ne-am dorit foarte mult sa nu pierdem si cred ca asa se explica nervozitatea din finalul jocului. Aceasta nervozitate s-a datorat si faptului ca nu am egalat la ocazia lui Pacurar si, pe final, unii jucatori au sarit calul. Eu nu comentez arbitrajul, ma intereseaza doar echipa mea. Daca as vorbi despre arbitri, ar insemna ca incerc sa gasesc scuze jucatorilor mei", a spus Ciobotariu.

Poli Iasi - Pandurii Targu Jiu 1-0 (1-0)
A marcat: Bujor (`7)
Stadion: Emil Alexandrescu