Cainii latra din nou la titlu

23 Octombrie 2010
672 Vizualizari | 0 Comentarii
• Gloria Bistrita – Dinamo Bucuresti 0-2 (0-1), intr-un meci din etapa 12 a Ligii I de fotbal • Dupa acest succes, dinamovistii spera din nou la titlu • Tot ieri, Timisoara – Universitatea Cluj 2-2 si Victoria Branesti – FC Brasov 1-1 • Otelul Galati va ramane lider in Liga I, indiferent de rezultatele din aceasta runda

Dinamo a reintrat in lupta pentru titlu, dupa ce a invins la Gloria Bistrita, cu scorul de 2-0. In fata unui adversar modest, dinamovistii au reusit chiar sa nu primeasca gol pentru prima data in acest sezon si spera din nou la titlul de campioana. Alb-rosii au urcat pe pozitia a patra in clasament, dupa reusitele lui Ionel Danciulescu si Andrei Cristea. Doar un sfert de ora a rezistat echipa din Bistrita fara gol primit. Dupa cateva ocazii, in minutul 15, Albut a iesit total aiurea din poarta la o centrare, mingea a ajuns la Adrian Cristea, sutul acestuia fiind scos de pe linia portii de Frasinescu, dar doar pana la Danciulescu, care a deschis scorul. Cu avantaj pe tabela, Dinamo a abordat mai relaxata continuarea partidei, controland cu multa lejeritate ostilitatile in teren. Catalin Munteanu, Liviu Ganea sau Torje au trecut pe putin de golul doi, in timp ce pentru bistriteni Bruno Moraes a ratat egalarea, cu un sut din doar sapte metri peste poarta lui Dolha. Repriza secunda a pastrat acelasi ritm alert de joc din prima parte a meciului. Bistritenii au fortat, au ratat o ocazie uriasa prin Junior Moraes, insa Andrei Cristea, abia intrat pe teren, a lovit pe final si a facut 2-0, dupa un contraatac in viteza al dinamovistilor. Acesta avea sa fie scorul final al meciului si Dinamo viseaza din nou la titlu. Tot ieri, FC Timisoara a terminat la egalitate, scor 2-2, partida de pe teren propriu cu U Cluj, un meci tensionat cu rasturnari de scor. Banatenii au deschis scorul prin Axente, clujenii au egalat prin Szilagy si au preluat conducerea prin reusita lui Machado, pentru ca golul marcat de Zicu in repriza secunda sa stabileasca scorul final. Trupa lui Cosmin Contra a inceput meciul cu acceleratia apasata si, dupa o prima ocazie de gol a clujenilor prin Izvoranu, Mircea Axente a deschis scorul pentru banateni, in urma unei lovituri de colt executata de Zicu, din partea dreapta. Ardelenii lui Marian Pana au avut nevoie de cateva minute pentru a-si reveni din soc, iar in minutul 12 au reusit sa restabileasca egalitatea pe tabela prin fostul capitan Zsolt Szilagy, care a profitat de o faza confuza in careul gazdelor si de o pasa de la Balde. Minutul 28 a adus rasturnarea scorului pe tabela. Clujenii au prins din ce in ce mai mult tupeu si, la o lovitura libera executata foarte repede, au pacalit intreaga aparare a banatenilor. Pasa inalta l-a depasit usor pe Cisovsky, mingea a ajuns la Machado care, ramas singur cu Pantilimon, a inscris fara probleme pentru 2-1.

Iancu tuna si fulgera

Trupa lui Contra a revenit cu o atitudine mai hotarata de la vestiare, iar in minutul 52 a produs prima ocazie a reprizei secunde, marcatorul primului gol al meciului trimitand in bara si cu ajutorul unei devieri. Ratarea incredibila a dat si mai mult curaj banatenilor, care au luat cu asalt careul oaspetilor. Iar in minutul 58 Axente a trimis iar mingea in plasa, insa pasa ii venise de la Ianis Zicu, acesta fiind initial in offside, astfel ca golul nu a fost validat. Pana la urma, Timisoara a restabilit egalitatea in minutul 68. Axente ratase incredibil din 4 metri cu un minut mai devreme, atacul urmator al timisorenilor avandu-l la finalizare pe Zicu, iar acesta nu a ratat tinta, invingandu-l pe Hutan cu un sut din apropiere la coltul lung. Jocul a prins un ritm tot mai bun in minutele ce au urmat, insa fazele dese de atac ale celor doua echipe au adus cu sine si multa nervozitate. Iar cum ocaziile timisorenilor s-au inmultit, a crescut si gradul de stres al ardelenilor, care, pana la urma, au cedat. Delgado a fost eliminat pentru lovirea unui adversar in minutul 87, finalul de meci fiind unul foarte tensionat. Insa goana disperata dupa golul victorios al timisorenilor s-a incheiat fara un rezultat pozitiv pentru formatia lui Cosmin Contra. S-a terminat 2-2 si patronul Marian Iancu a izbucnit si a cerut explicatii staff-ului sau. “Vreau sa vad rapoarte, sa vad cum au pregatit meciul, pentru ca am facut greseli inexplicabile. Am fost aproape de o umilinta. Nu ma incanta deloc acest egal. Nu vin alaturi de echipa pentru ca am director sportiv. Sa-mi dea explicatii”, a amenintat Marian Iancu. Tot ieri, Victoria Branesti a terminat la egalitate, scor 1-1, partida de pe teren propriu disputata la Buzau cu FC Brasov. Ambele goluri au fost marcate in repriza secunda, primul apartinand Branestiului, prin Vasile Olariu din penalty, pentru ca egalarea sa vina de la Cristescu in minutul 72. Brasovenii puteau chiar intoarce rezultatul de pe tabela in minutele de final, cand au avut ocazia sa dea lovitura decisiva in doua randuri. Insa Ilyes a trimis la o palma de poarta de la distanta, pentru ca Hadnagy sa fie blocat in ultimul moment de Stoicescu.