Cainii rosii zburda spre titlu

18 Mai 2009
824 Vizualizari | 0 Comentarii
Mircea Rednic Cristi Borcea
• Dinamo Bucuresti a invins pe FC Timisoara cu scorul de 3-1 (2-1) si, cu trei etape inainte de finalul sezonului, cainii rosii au doua puncte in fata Unirii Urziceni • Ialomitenii au invins cu 2-0 la Otelul Galati

Dinamo Bucuresti zburda spre titlu. Cainii rosii au facut un pas urias pentru castigarea campionatului, dupa ce au invins cu 3-1 pe FC Timisoara, una dintre principalele contracandidate la cucerirea trofeului. Desi a fost condusa cu 1-0 din minutul 10, prin golul lui Gigel Bucur, Dinamo a intors rezultatul prin dubla lui N`Doye si golul lui Marius Niculae, dinamovistii dominand autoritar partida in fata unei echipe de nerecunoscut a Timisoarei, care a jucat fotbal doar 10 minute. Dupa cateva faze bune de atac ale banatenilor, Gigel Bucur (10`) a ridiculizat apararea dinamovista, trecand usor de Moti si apoi de Tamas, pentru a ramane singur in careu cu Matache, pe care l-a executat scurt cu un sut cu stangul la coltul scurt, deschizand scorul. Dupa cateva minute de joc slab, apropierea pauzei a aprins si mai mult jocul dinamovistilor, care n-au acceptat ideea de intra la vestiare condusi pe tabela. Ploaia de centrari in careul Timisoarei i-a dat multe batai de cap lui Pantilimon, care a intervenit salvator in cateva situatii, insa n-a mai avut ce face la o torpila trimisa de N`Doye (40`), dupa o minge respinsa gresit de Nibombe din propriul careu. Egalarea dinamovistilor a provocat spectacolul din tribune, unde suporterii cainilor au desfasurat un spectacol impresionant de lumina si culoare, atmosfera creata dand aripi gazdelor, care au reusit sa mai inscrie inca o data. Latovlevic a tratat cu usurinta o centrare de pe stanga a dinamovistilor, acordand usor corner in loc sa lase mingea la Pantilimon, care putea retine. Bostina a batut bine lovitura de colt, portarul timisorean a iesit aiurea si Niculae a trimis cu capul in plasa pentru 2-1. Tot in urma unei greseli personale de neinteles a venit si al treilea gol al cainilor. Parks a pierdut usor o minge, Danciulescu a scapat in careu, unde a fost oprit prin fault de Badoi si Alexandru Tudor a acordat imediat penalty pentru Dinamo, scrie Onlinesport. N`Doye(49`) si-a asumat sarcina executarii loviturii de la 11 metri si a tras cu sete sus, la vinclu, fara sanse pentru Pantilimon, stabilind scorul final al partidei.

Urziceniul a castigat la Galati

Inaintea meciului dinamovistilor, de la ora 17.00, Unirea Urziceni a castigat la Galati si a fost pentru 150 de minute liderul la zi in ierarhia interna. Ialomitenii au invins cu 2-0 pe Otelul Galati, prin reusitele lui Dacian Varga, din minutul 66, si Onofras, din minutul 90. Cu doar doua puncte in spatele liderului Dinamo, Unirea s-a deplasat la Galati cu gandul ca o victorie o poate aduce in fruntea clasamentului, ceea ce ar pune o presiune enorma pe dinamovisti. Insa presiunea s-a dovedit a fi prezenta mai intai in randul ialomitenilor, elevii lui Dan Petrescu avand un inceput slab de meci in fata Otelului. In prima repriza cele doua formatii si-au impartit perioadele de dominare si putinele ocazii pe care le-au avut. Astfel, la pauza, cele doua formatii au intrat la cabine la egalitate, scor 0-0. Desi galatenii au inceput mai bine actul secund, pana la urma deschiderea scorului a venit din partea oaspetilor in minutul 66. Frunza a sutat formidabil din afara careului, Kolev a respins cu dificultate in lateral, mingea a ajuns la Dacian Varga care a sutat senzational cu stangul la vinclu, fara sanse pentru portarul galatenilor. Deschiderea scorului l-a determinat pe tehnicianul otelarilor sa mai opereze doua modificari in formatia sa, intarind atacul prin introducerea lui Gabi Paraschiv si Ramses Gado, scrie Onlinesport. Insa antrenorul gazdelor n-a mai pastrat modificari pentru finalul meciului, cand a suferit serios in defensiva dupa eliminarea lui Carja din minutul 78 pentru cumul de cartonase galbene. A urmat o serie incredibila de ratari ale Unirii, Onofras, Apostol si Paduretu avand ocazii rar intalnite intr-un joc de asemenea nivel, insa emotiile ialomitenilor au fost indepartate pana la urma de golul lui Onofras din ultimul minut de joc regulamentar, cand acesta a scapat de la limita offside-ului, a trecut in dribling si de Kolev, portarul iesind pana la 30 de metri pentru a bloca, si a inscris in poarta goala.

Page time :0.1622 (s) | 24 queries | Mysql time :0.019817 (s)