Calificare cu emotii pentru fotbalistii ieseni

26 Octombrie 2006
1121 Vizualizari | 1 Comentarii
Traian Alexandru Marc
• Politehnica Iasi - Universitatea Cluj 2-1 (0-1), in 16-imile de finala ale Cupei Romaniei la fotbal • La finalul unui meci modest, in care au evoluat foarte slab, jucatorii din dealul Copoului au obtinut calificarea in optimi, printr-un gol marcat de Bilba in minutul 88 • "A fost cel mai slab meci al Politehnicii de cand sunt eu la Iasi. La pauza imi venea sa-i bat pe jucatori", a declarat la finalul partidei antrenorul Ionut Popa • Fotbalistii ieseni au revenit acasa aseara, urmand ca maine dimineata sa faca deplasarea spre Bucuresti, acolo unde vor intalni sambata formatia Dinamo Bucuresti

Echipa de fotbal Politehnica Iasi a obtinut calificarea in optimile Cupei Romaniei, dupa ce a invins ieri, la Sfantu Gheorghe, formatia Universitatea Cluj. La finalul unui joc modest, in care iesenii au evoluat sub orice critica, de-au scos din sarite pana si pe antrenorul Ionut Popa, Poli s-a impus cu scorul de 2-1, prin gol marcat de atacantul Ionut Bilba, in minutul 88. Evolutia jucatorilor din dealul Copoului a fost insa sub asteptari, in frunte cu capitanul Bogdan Onut, ale caror interventii a starnit de cateva ori zambetul tribunei. Totusi, lucrurile puteau fi mult mai simple, daca Martin Cernoch nu rata cu poarta goala in minutul 4, dupa o centrare de pe partea dreapta. Primii care au deschis scorul au fost clujenii, care au inscris prin Goga, in minutul 34, dupa o lovitura libera si o deviere cu capul in plasa portii lui Traian Marc. De altfel, prima repriza a jocului disputat la Sfantu Gheorghe in fata a aproximativ o mie de spectatori (dintre care aproximativ 100 veniti de la Iasi) a apartinut echipei de sub Feleac, care a ratat mai multe ocazii de a inscrie in poarta Politehnicii. Mustruluita bine la pauza de antrenorul Ionut Popa, echipa ieseana a egalat repede, prin Iurisniti, in minutul 51, dupa o interceptie reusita de Buta, care a intrat in careu si a intors mingea la punctul cu var, de unde fostul mijlocas al Vasluiului anscris cu latul in poarta lui Szolomaher.

Paradele lui Marc

Dupa acest gol insa, iesenii au jucat la fel de modest si au fost salvati in final de reusita lui Bilba, care a inscris cu capul dupa o centrare perfecta a lui Sfirlea, dar si de interventii salutare ale lui Traian Marc, poate cel mai bun om al meciului de la Sfantu Gheorghe. Urmarit din tribuna de tatal sau, fostul tenismen Traian Marcu, portarul Politehnicii a avut doua interventii salvatoare in ultimele trei minute ale partidei, punand serios umarul la calificarea iesenilor in optimile de finala ale Cupei Romaniei. Antrenorul Ionut Popa a trimis in teren urmatorul unsprezece: Marc - Toma, Onut, Irinel Ionescu, Dianu - Buta (`90+1 Chimir), Mitrovic (`80 Claudiu Ionescu), Iurisniti, Sfirlea - Bilba, Cernoch (`71 Tincu). De remarcat debutul in tricoul Politehnicii al lui Chimir, un jucator in varsta de doar 19 ani de la Poli II Unirea. Jocul de la Sfantu Gheorghe a fost arbitrat bine de Ionica Serea, din Focsani, ajutat la cele doua tuse de arbitrii asistenti Corneliu Fecioru si Florin Stanescu, ambii din Bucuresti. La finalul meciului, antrenorul Ionut Popa era foarte suparat pe evolutia jucatorilor sai, fara sa uite sa aminteasca de indisponibilitatile din lot. "A fost cel mai slab meci al Politehnicii de cand sunt eu la Iasi. La pauza imi venea sa-i bat pe jucatori. Am evoluat foarte slab, sub orice critica. Sper ca la Dinamo sa nu mai repetam jocul slab, pentru ca in aceste conditii nu avem nici o sansa. Voi avea insa in continuare probleme, din cauza ca am o intreaga lista de indisponibilitati si asta ma impiedica sa alcatuiesc un 11 cat de cat competitiv", a declarat, la finalul partidei, antrenorul Ionut Popa. Fotbalistii ieseni au revenit acasa aseara, urmand ca maine dimineata sa faca deplasarea spre Bucuresti, acolo unde vor intalni sambata, formatia Dinamo Bucuresti, intr-un joc contand pentru etapa a XIII-a a Ligii I de fotbal.