Calificare dramatica in optimile Cupei Romaniei

27 Septembrie 2007
1692 Vizualizari | 0 Comentarii
Romulus Miclea
• Fotbalistii Politehnicii Iasi au obtinut biletele pentru optimile Cupei Romaniei, dupa ce au invins, in deplasare, scor 3-2, divizionara secunda Muresul Deva • Iesenii au fost condusi de doua ori, dar au revenit de fiecare data printr-un gol al argentinianului Paruolo si o dubla a lui Romica Miclea • Jucatorii lui Popa au plecat cu autocarul spre Iasi imediat dupa meci si vor intalni duminica, in etapa a IX-a a Ligii I, formatia Pandurii Targu Jiu

Gura de oxigen pentru fotbalistii Politehnicii Iasi. Trupa din dealul Copoului a obtinut calificarea in optimile de finala ale Cupei Romaniei, la capatul unei partide pe cat de frumoase, pe atat de dramatice, disputata la Deva, impotriva formatiei de liga secunda, Muresul. Iesenii au fost condusi de doua ori, dar au revenit de fiecare data printr-un gol al argentinianului Paruolo si o dubla a lui Romica Miclea. Gazdele, care ocupa locul secund in Liga a II-a (pozitie care asigura promovarea in primul esalon la finalul sezonului) au inceput tare meciul cu Poli Iasi si au deschis scorul in minutul 7, prin golgeterul Lintaru, cu un sut din afara careului de 16 metri, usor stanga. Inaintea acestui gol insa, Martin Cernoch, revenit in primul unsprezece al lui Popa, a ratat o ocazie uriasa, dand pe langa minge dintr-o pozitie excelenta, singur cu portarul advers. Jucatorii din Copou au reusit egalarea, in minutul 31, prin fundasul stanga Paruolo, in urma unei lovituri de cap bine plasate, argentinianul fiind la primul gol inscris in tricoul Politehnicii intr-un joc oficial.

Dubla lui Miclea

Bucuria oaspetilor nu a tinut insa decat trei minute, pentru ca Vajda a readus Muresul Deva in avantaj, stabilind astfel scorul pauzei. Mustruluiti serios la cabine, jucatorii lui Popa au revenit mult mai decisi in repriza a doua si au transat soarta partidei in doar doua minute, printr-o dubla semnata Romica Miclea. Mai intai, in minutul 47, mijlocasul iesean a reluat simplu din interiorul careului, pentru ca, un minut mai tarziu, Miclea sa reuseasca dubla si sa stabileasca scorul final al partidei. Chiar daca cele doua formatii au mai ratat cateva ocazii bune de a marca, rezultatul final al meciului a ramas cel stabilit de Miclea. Astfel, Poli a obtinut calificarea in optimile de finala ale Cupei Romaniei, fotbalistii ieseni sperand macar in reeditarea performantelor din ultimii doi ani, cand trupa din Copou a ajuns pana in sferturile de finala ale acestei competitii. La finalul jocului de la Deva, antrenorul Popa a recunoscut ca a trecut prin mari emotii pana la fluierul de final al arbitrului Ovidiu Hategan, din Arad. "A fost un meci greu, un meci decisiv pentru a ramane in Cupa Romaniei. Echipa gazda ne-a primit foarte bine si a jucat cu multa ambitie in fata noastra. Dupa cum s-a vazut, ei au marcat doua goluri si ne-au facut sa traim cu emotii pana la final. M-au dezamagit mai multi jucatori, dar pana la urma, am marcat si noi trei goluri si asa mergem mai departe", a spus Popa. In fata a peste 3 mii de spectatori si la fluierul lui Ovidiu Hategan, tehnicianul iesean a inceput meciul cu Muresul Deva, in urmatoarea formula: Plesca - Toma, Bernard, Kalay, Munteanu - Miclea, Tincu, Milea, Paruolo - Bilba si Cernoch. Pe parcursul partidei au mai intrat jucatorii: Palimaru (in locul lui Cernoch), Bakovic (Tincu) si Leucuta (Miclea).

Emotii

La finalul meciului, presedintele Sorin Boca era multumit de rezultatul inscris pe tabela, recunoscand ca au fost momente in care Muresul Deva putea transa meciul. "A fost o partida frumoasa, disputata intr-o atmosfera placuta. Noi nu am jucat foarte bine, am si primit 2 goluri si, la scorul de 2-1, pe fondul ratarilor noastre, gazdele puteau transa disputa. Pana la urma este bine ca am marcat 3 goluri, am castigat si vom continua in Cupa Romaniei", a declarat Sorin Boca. Dupa jocul de la Deva, jucatorii lui Popa au plecat cu autocarul spre Iasi si vor intalni duminica, in etapa a IX-a a Ligii I, formatia Pandurii Targu Jiu. Meciul este cu atat mai important cu cat atmosfera din lotul Politehnicii nu este tocmai grozava dupa ce iesenii au luat un singur punct din 12 posibile in ultimele patru partide, iar in urmatoarele runde vor juca in deplasare la Unirea Urziceni si acasa cu Rapid Bucuresti. In jocurile disputate ieri, au fost consemnate rezultatele: FC Sacele - CFR Cluj 0-3; Concordia Chiajna - Otelul Galati 0-6; ACU Arad - Dacia Mioveni 0-2; Tricolorul Breaza - Gloria Buzau 0-1; FC Baia Mare - Unirea Urziceni 1-4; Sanatatea Cluj - UT Arad 1-0; Universitatea Cluj - FC Vaslui 3-0; FC Brasov - Gloria Bistrita 1-0.