Campionatele Nationale de atletism pentru juniorii II

14 Martie 2002
824 Vizualizari | 0 Comentarii
Noua medalii pentru sportivii de la LPS Iasi

•Saritoarea cu prajina Luana Bargan a cucerit o noua medalie de aur, la doar 16 ani

Atletii de la LPS Iasi au participat recent la finalele Campionatelor Nationale pentru juniorii II, intrecerile fiind programate in Capitala. Sportivii ieseni din Dealul Copoului au cucerit noua medalii la aceste finale nationale, dintre care doua de aur, trei de argint si patru de bronz. Cel mai bun rezultat l-a reusit Luana Bargan, cea care, cu o saritura de 3, 20 metri, a cucerit aurul la saritura cu prajina. Ea si-a egalat astfel recordul personal si devine campioana la juniori II, dupa ce a devenit campioana nationala la senioare si tineret, la doar 16 ani. Tanara campioana este pregatita in prezent de antrenorul Marius Ghilase. Cealalta medalie de aur a fost cucerita in proba de stafeta 4 - 1 tur, echipa de baieti a Liceului cu Program Sportiv din Iasi avand urmatoarea componenta: Mihai Negru, Marian Letia, Razvan Balaur si Daniel Danceanu.
O pretioasa medalie de argint a dobandit si saritoarea in inaltime Elena Mihai, care a avut o performanta de 1, 65 metri. Tot pe locul 2 s-a clasat si ieseanul Catalin Chisca, care a terminat proba de 60 metri garduri cu o performanta de 8, 12 secunde. In cursa de stafeta 4 - 2 ture, LPS Iasi s-a clasat pe locul secund, cu timpul de 3:14, 83 minute. Echipa noastra a fost alcatuita din Bogdan Ichim, Razvan Balaur, Daniel Danceanu si Marian Letia.
Trei medalii de bronz a cucerit Angela Morosanu, ea concurand la urmatoarele probe: 60 metri plat (pe care a incheiat-o cu timpul de 7, 88 secunde), 200 metri (25, 51 secunde) si stafeta 4 - 1 tur (alaturi de colegele Andreea Radu, Daniela Iacob si Cristina Ursu). Cea de-a patra medalie de bronz pentru LPS Iasi a fost dobandita de Ionut Dimitriu, care a alergat 1500 metri in timpul de 4:09, 29 minute. In primii opt s-au mai clasat Marian Letia, la 400 metri, cu timpul de 53, 33 secunde si Calin Chelea, la heptatlon, cu 3942 puncte. De mentionat ca antrenorii care i-au pregatit de sportivii ieseni sunt Dorin Ursachi, Laurentiu Andone, Marius Ghilase, Viorica Ursanu si Rodica Dudau, rezultatele fiind apreciate la superlativ si de directorul LPS, prof. Vasile Midvighi, un recunoscut specialist in atletism. O parte dintre tinerii sportivi ieseni sunt vizati a primi pe viitor burse olimpice din partea FR Atletism.