Capitanul Poloniei lipseste la meciul cu Austria

10 Iunie 2008
581 Vizualizari | 0 Comentarii
Vesti proaste pentru suporterii polonezi. Capitanul nationalei lui Pawel Golanski, Maciej Zurawski, va fi indisponibil pentru meciul cu Austria de joi si ar putea fi constrans sa renunte la participarea la turneul final al Euro 2008, a recunoscut ieri selectionerul Leo Beenhakker.

"Maciej Zurawski nu s-a putut antrena azi. Nu stim daca va putea rejuca, dar deja am exclus prezenta sa la meciul cu Austria", a explicat selectionerul olandez al Poloniei. Atacantul in varsta de 31 ani s-a accidentat la o coapsa la meciul pierdut de Polonia in fata Germaniei, scor 0-2, duminica, la Klagenfurt. Atacantul a fost inlocuit la pauza din motive tactice, dupa cum a anuntat Beenhakker. "Nu stiam ca s-a accidentat, am vazut ca alerga mai putin la finalul primei reprize, iar apoi am inteles motivul", a explicat selectionerul. Polonia s-a mai confruntat deja, inainte de inceperea turneului, si cu absentele lui Jakub Blaszczykowski si Tomasz Kuszczak.