Caracatita Puyol

8 Iulie 2010
876 Vizualizari | 0 Comentarii
• Spania – Germania 1-0 (0-0) si ibericii s-au calificat pentru prima data intr-o finala a Cupei Mondiale • Singurul gol al meciului a fost marcat de Puyol, cu o lovitura superba de cap, in minutul 74 • Olanda – Spania este marea finala a Campionatului Mondial, in timp ce nemtii vor intalni Uruguay in finala mica

Echipa nationala a Spaniei s-a calificat pentru prima data in finala Cupei Mondiale dupa ce a invins Germania cu 1-0. A fost un meci dominat clar de iberici, rezolvat de o lovitura de cap imperiala a capitanului Barcelonei, Carles Puyol. Fiecare echipa a cerut cate un penalty, insa arbitrul maghiar a fost inflexibil. Spania va juca finala mare cu Olanda, in timp ce nemtii se vor lupta pentru bronz alaturi de Uruguay. Trimiterea lui Fernando Torres pe banca nu a afectat jocul de posesie al spaniolilor, care au trecut la carma jocului inca din primele secunde, in timp ce nemtii au mizat pe un zid defensiv de fier. Spaniolii s-au aflat prima data in fata golului in minutul 7, cand Pedro a pasat perfect catre David Villa si doar o interventie excelenta a lui Neuer a blocat calea varfului Barcelonei spre gol. Jocul a continuat in aceeasi maniera, iar peste alte sapte minute ibericii au mai ratat o sansa buna de a marca. Iniesta a trimis un sut-centrare in fata portii, iar Puyol a pus capul din sase metri, mingea ducandu-se peste poarta. Vazand ca ocaziile spaniolilor se inmultesc, germanii au iesit la joc si au incercat sa pastreze cat mai mult timp posesia. Ozil a filtrat toate atacurile, insa nu a reusit sa ofere mingi periculoase catre Klose. Nemtii au cerut un penalty in finalul primei reprize dupa o interventie asupra aceluiasi Ozil, dar arbitrul Kassai a lasat jocul sa continue si la pauza s-a intrat la egalitate. Spaniolii au revenit mult mai determinati de la cabine si au atacat in valuri, in special in banda dreapta. Joachim Low a simtit imediat problemele si l-a scos pe Boateng, trimitandu-l in schimbul sau pe Jansen. Chiar si asa, ibericii au continuat sa domine, iar in minutul 59 au ratat o sansa uluitoare, dupa un sut bun al lui Pedro si o centrare periculoasa a lui Andres Iniesta. Sase minute mai tarziu, spaniolii au avut un penalty neacordat dupa o interventie din spate facuta de Podolski asupra lui Sergio Ramos, insa arbitrul a inchis ochii. Simtind ca le-a trecut glontul pe la ureche, nemtii au urcat in ofensiva, iar Kroos a ratat sansa sa intre in istorie, sutand din sapte metri pentru un reflex de senzatie a lui Iker Casillas. Tocati marunt, nemtii au cedat tocmai cum nu se asteptau, la o faza fixa. Cu 16 minute inainte de final, Xavi a batut perfect un corner, iar Puyol s-a inaltat imperial si a deschis scorul cu o lovitura de cap. Pe final de meci, nemtii s-au aruncat total in ofensiva, aruncand balon dupa balon in careul advers. Acest lucru a fost facut cu riscul lasarii multor spatii in defensiva, ceea ce i-ar fi putut costa. Pedro a scapat singur pe un contraatac doi contra unu, insa s-a incurcat in driblinguri si, in loc sa ii paseze lui Torres, a ratat sansa sa rezolve meciul cu zece minute inainte de final. In pofida ratarii uriase, ibericii au rezistat pe final de meci si merg pentru prima data in finala unei Cupe Mondiale, la doi ani dupa ce au castigat titlul european. De partea cealalta, Germania va juca doar finala mica, dupa un parcurs excelent pana in semifinale, in care a spulberat Anglia si Argentina.

Page time :0.2157 (s) | 24 queries | Mysql time :0.015915 (s)