News Flash:

Carmen Zamfir-Ghilase, vedeta atletismului iesean

20 Decembrie 2002
1303 Vizualizari | 0 Comentarii
•In anul in care a devenit doamna Ghilase, sportiva binecunoscutului club studentesc iesean a reusit cele mai bune performante din cariera

Pregatita de lectorul universitar Grigore Ursanu, una si aceeasi persoana cu directorul DJTS Iasi, atleta Carmen Zamfir-Ghilase a devenit in acest an cea mai buna sportiva a clubului Politehnica. Casatorita, nu cu mult timp in urma, cu profesorul si antrenorul Marius Ghilase, tanara profesoara de la LPS Iasi este o prezenta obisnuita in lotul Romaniei de atletism, cu performante notabile pe plan intern si international. Alergatoare la 100 metri garduri, Carmen Zamfir-Ghilase i-a devansat in 2002 pe saritorul in inaltime Stefan Vasilache si puscasul Mihai Axinte, clasati si ei pe podiumul elaborat de CS Politehnica Iasi. Clasamentul se prezinta astfel:
1. Carmen Zamfir-Ghilase (atletism, antrenor Grigore Ursanu): Patru locuri 1 la Campionatele Nationale, locul 2 la Jocurile Balcanice, locul 4 la Cupa Europei pe echipe, in Superliga.
2. Stefan Vasilache (atletism, antrenor Ion Butnaru si Cornel Popescu, cu dubla legitimare Poli-Steaua): Trei locuri 1 la Campionatele Nationale - inaltime, locul 1 la Jocurile Balcanice, locul 4 la Cupa Europei, in grupa B.
3. Mihai Axinte (tir - pusca, antrenor Rodica Apetroaie): locul 2 si doua locuri 3 la Campionatele Nationale, locul IV la Jocurile Balcanice.
4. Clement Hagima (atletism, antrenor Grigore Ursanu): Trei locuri 1 la Campionatele Nationale la 3000 m si 5000 m, locul 5 la Cupa Europei, in grupa B.
5. Dumitru Rusu (judo, antrenor Constantin Bordea): locul 1 la Cupa Romaniei, locul 3 la Campionatele Nationale, locul 3 la Jocurile Balcanice si Luana Bargan (atletism, antrenor Ion Butnaru si Marius Ghilase, cu dubla legitimare Poli-LPS): Doua locuri 1 in proba de prajina in cadrul Campionatelor Nationale in sala, locul 2 la Campionatele Internationale ale Romaniei, locul 3 la Campionatele Nationale in aer liber.
6. Camelia Ciobanu (sah, antrenori Catalin Navrotescu si Vladimir Danilov): locul 3 la Campionatele Europene de juniori pe echipe, locul 15 la Campionatele Mondial de juniori individual, locul 1 la Campionatele Nationale de seniori pe echipe, locul 2 la Campionatele nationale de juniori individual.
7. Simona Sacaleanu (tir - pistol, antrenor Ion Sacaleanu): locul 1 la Campionatele Nationale de juniori I, locul 2 la Campionatele Nationale de juniori II, locul 2 la Campionatele Nationale de seniori pe echipe si Alexandru Sauca (tir - pistol, antrenor Ion Sacaleanu): Doua locuri 1 la Campionatele Nationale de juniori II individual si juniori I pe echipe, doua locuri 2 la Campionatele Nationale de juniori II individual si pe echipe, doua locuri 3 la Campionatele Nationale de juniori I individual si pe echipe.
8. Bogdan Gheorghiu (tir - pusca, antrenor Rodica Apetroaie): locul 1 la Campionatele Nationale de juniori II, doua locuri 2 la Campionatele Nationale de juniori I pe echipe si juniori II pe echipe, doua locuri 3 la Campionatele Nationale de juniori III pe echipe si Sebastian Ungureanu (rugbi, antrenori Iulian Iftenie si Bogdan Budisteanu): locul 8 la Campionatele Nationale de seniori, locul 12 la Campionatele Mondiale de tineret din Africa de Sud.
9. Costel Moscalu (baschet, antrenori Petre Magurean si Radu Boisteanu): locul 10 in Divizia A si Stefan Miron (judo, antrenor Constantin Bordea): locul 3 la Jocurile Balcanice, locul 5 la Campionatele Nationale de seniori.
10. Eliza Condrea (badminton, antrenor Sorin Cosarca): locul 1 la Campionatele Nationale de juniori pe echipe, locul 1 la Cupa Romaniei - dublu fete, doua locuri 3 la Cupa Romaniei si Bogdan Pralea (handbal, antrenor Costel Schender): locul 2 cu echipa in Seria D a Diviziei A.

Un plus pentru echipa ieseana de rugby

Cele trei echipe ale clubului Politehnica au fost si ele departajate dupa comportarile avute in 2002, care au lasat totusi de dorit in unele etape competitionale. Ierarhia finala se prezinta astfel:
1. Poli Agro CSS Unirea Iasi (rugby, director tehnic Emanuel Mihai, antrenori Petre Florescu, Iulian Iftenie si Bogdan Budisteanu): locul 8 in Divizia A (prima liga), dupa o calificare in play-off.
2. Poli Omega Tehnoton / U "Petre Andrei" Iasi (baschet masculin, antrenori Petre Magurean si Radu Boisteanu: locul 10 in Divizia A (prima liga).
3. Politehnica Iasi (handbal, antrenor Costel Schender, ajutat de secunzii Florin Zamfir si Bogdan Pralea): locul 2 in Seria D a Diviziei A (liga a doua).
Dupa un an greu din punct de vedere financiar, sportivii clubului Politehnica Iasi (director: Leonida Antohi, director adjunct: Cornel Dan) au demonstrat totusi ca pot realiza performante notabile chiar si in aceste conditii, iar rezultatele stau marturie travaliului depus la antrenamentele specifice fiecarei ramuri si in concursuri.
Dan TEODORESCU
Distribuie:  
Incarc...

Realitatea.net

Din aceeasi categorie

Site-ul bzi.ro nu raspunde pentru opiniile postate in rubrica de comentarii, responsabilitatea formularii acestora revine integral autorului comentariului.

Mica publicitate

© 2017 - BZI.ro - Toate drepturile rezervate
Page time :0.1906 (s) | 24 queries | Mysql time :0.019132 (s)

loading...