CFR a tremurat serios pentru calificare

28 August 2009
615 Vizualizari | 0 Comentarii
CFR Cluj a obtinut o calificare dramatica in grupele Europa League. Desi a intalnit un adversar modest, echipa din Gruia si-a complicat existenta, dar a reusit sa invinga cu scorul de 2-1 (1-0) si sa ajunga, in premiera, in grupele celei de-a doua competitii europene. Dupa un 1-1 obtinut in deplasarea de la Sarajevo, CFR a avut un minim avantaj al golului marcat in deplasare, insa in fata unui adversar ca FK Sarajevo, elevii lui Conceicao trebuiau sa marcheze pentru a avea sanse de calificare. Inceputul de meci a apartinut mai degraba bosniacilor, care au incercat sa se apropie de poarta lui Nuno Claro, fara sa-si creeze insa ocazii importante. In minutul 40, la primul sut pe poarta al clujenilor, CFR a reusit sa deschida scorul. Dubarbier a castigat surprinzator un duel aerian cu un fundas advers, a trimis cu capul spre Kone, care, din 12 metri, l-a invins pe Alaim cu o scarita superba. Cu moralul ridicat de avantajul de pe tabela, clujenii au intrat cu alta atitudine in teren dupa pauza. Fazele de atac s-au inmultit, la fel si suturile la poarta. Totusi, minutul 65 a adus probabil cea mai mare ratare a zilei in Europa League. Conform Onlinesport, Hadzic a scapat singur pe contraatac, a ramas fata in fata cu Nuno Claro, a sutat prima data in portar, mingea a sarit din acesta in lateral de unde Hadzic a mai sutat o data, insa direct in bara cu poarta goala in fata. Cu 20 de minute inainte de final o lovitura de cap a lui Gabi Muresan din centrul careului, dupa un corner de pe stanga, a adus atat cel de-al doilea gol al clujenilor, cat si linistea pe banca de rezerve unde Tony Conceicao avea postul amenintat. Cand mai erau doar 9 minute pana la finalul timpului regulamentar, o lovitura libera de la mare distanta a bosniacilor a provocat o faza cel putin ciudata in fata portii lui Claro. Mingea a ajuns la Avdic care a ridicat mult piciorul in fata portarului din Gruia, Claro a ratat intalnirea cu mingea ferindu-se de intrarea adversarului, mingea l-a lovit in mana pe Avdic, dupa care a intrat in poarta. Trezindu-se brusc la realitate si vazand ca accederea in grupele Europa League nu era batuta in cuie, elevii lui Conceicao s-au napustit disperati spre poarta adversa. Pana la urma, scorul final a ramas 2-1, clujenii obtinand intr-un final incendiar calificarea in grupele fostei Cupa UEFA.

Page time :0.1872 (s) | 22 queries | Mysql time :0.013821 (s)