In dealul Copoului

CFR Cluj a facut eventul - FOTO, VIDEO

27 Mai 2010
1602 Vizualizari | 0 Comentarii
• CFR Cluj si-a adjudecat aseara, la Iasi, pentru a treia oara consecutiv, finala Cupei Romaniei la fotbal • Campioana a invins in finala pe FC Vaslui dupa executarea loviturilor de la 11 metri cu scorul de 5-4 • La finalul celor doua reprize de prelungiri, scorul era egal, 0-0 • Dupa victoria de aseara, CFR Cluj si-a adjudecat cel de-al doilea event din istorie, dupa cel obtinut in urma cu doua sezoane

FC Vaslui-CFR Cluj 4-5 (0-0, 0-0), dupa executarea loviturilor de la 11 metri, in finala Cupei Romaniei la fotbal. Victoria de aseara i-a adus campioanei cel de-al doilea event in ultimii trei ani, dar si cea de-a treia cupa a Romaniei obtinuta consecutiv. Nici ploaia torentiala, nici gheata care a cazut cu o ora inainte nu au pus piedica desfasurarii finalei Cupei Romaniei la fotbal, partida care a avut loc aseara pe stadionul Emil Alexandrescu din Iasi. Finala Cupei a adus fata in fata doua dintre cele mai in forma echipe ale campionatului, CFR Cluj si FC Vaslui, partida fiind un veritabil derby al finalului de sezon. Spectatorii, chiar daca au fost zgribuliti dupa scurta repriza de ploaie cu gheata, au venit in numar mare la stadion, tribunele arenei din dealul Copoului fiind aproape pline. Si pentru a multumi publicului care a infruntat vremea rea pentru a veni la acest joc, actorii din iarba au oferit un spectacol de calitate, insa, din pacate, sarac in goluri, spectacol care a fost decis in cele din urma dupa executarea loviturilor de la 11 metri. Prima repriza a inceput in nota de dominare a vasluienilor. Elevii lui Marius Lacatus au incercat poarta lui Nuno Claro inca din primele minute, insa imprecizia atacantilor vasluieni si-a spus cuvantul si scorul a ramas nemodificat. Primul care a incercat vigilenta clujenilor a fost Wesley. Vedeta Vasluiului si-a incercat norocul inca din primul minut, insa sutul sau a trecut putin peste poarta aparata de Nuno Claro. Jocul a continuat apoi intr-o usoara nota de echilibru, atat vasluienii cat si clujenii trecandu-si in cont ocazii la poarta adversa. Si totusi, cea mai mare ocazie a primei reprize a apartinut echipei campioane. In minutul 35, Kone centreaza perfect pentru Deac, insa sutul de gol a fost scos cu un reflex uluitor de catre Haisan in corner. La faza imediat urmatoare, acelasi Haisan a fost pus, din nou, in dificultate de atacantii campioanei, insa si de aceasta data a reusit sa evite un gol ca si facut. Finalul primei reprize a apartinut tot campioanei. Clujenii au mai incercat de cateva ori poarta lui Haisan, insa de fiecare data, portarul Vasluiului a scapat cu fata curata. Prima repriza s-a incheiat fara nici un gol pe tabela de marcaj, ambele echipe intrand la cabine oarecum multumite de jocul prestat pe terenul din dealul Copoului. Cea de-a doua repriza a debutat cu o ofensiva mai apriga a echipei antrenate de Marius Lacatus. Cel putin, prima jumatate a reprizei a apartinut vasluienilor, moldovenii napustindu-se de mai multe ori la poarta lui Nuno Claro, nu putine fiind ocaziile cand Burdujan &co puteau marca si schimba soarta partidei in favoarea lor. In continuare, vasluienii s-au aflat la carma partidei ratand ocazii dupa ocazii. Clujenii au avut serios de furca cu o echipa ambitioasa, cu o echipa care a aratat ca ar face orice pentru a castiga primul trofeu din istoria clubului. Poate manati de acest gand, jucatorii lui Lacatus si-au luat rolurile in serios si au asaltat categoric poarta clujenilor, ocaziile curgand una dupa alta. In frunte cu capitanul Wesley, care parca a vrut sa se delimiteze de scandalul in care a fost implicat fara voia sa inaintea partidei, Vaslui a trecut de mai multe ori pe langa golul care i-ar fi adus trofeul.

Suspans si descatusare

Insa finalul primelor 90 de minute a gasit cele doua echipe la egalitate perfecta, 0-0, astfel incat a fost nevoie de o noua runda de prelungiri. Cele doua reprize de timp suplimentar nu au schimbat cu nimic soarta partidei, astfel incat arbitrul Deaconu a fost nevoit sa duca partida pana la loviturile de departajare. Clujenii au intrat cu un usor avantaj moral la executarea penalty-urilor, pentru ca arbitrul Deaconu a decis ca loviturile sa se bata la poarta unde erau amplasati suporterii CFR-ului, spre evidenta nemultumire a vasluienilor. Poate acesta a fost momentul psihologic al jocului. CFR s-a dovedit a fi echipa mai tare pe picioare, loteria loviturilor de la 11 metri aducandu-i un nou trofeu in vitrina. Executia simpla, dar eficienta a capitanului Cadu a facut ca CFR Cluj sa-si adjudece un nou event, dar si sa obtina cel de-al treilea trofeu consecutiv in Cupa Romaniei. Ratarea lui Milisavljevic s-a dovedit a fi decisiva, aducandu-i CFR-ului din nou trofeul pentru cea mai buna echipa din Cupa Romaniei. Pentru clujeni urmeaza acum o noua batalie in grupele Ligii Campionilor, in timp ce pentru echipa antrenata de Marius Lacatus urmeaza un nou sezon in Europa League, competitie unde vasluienii spera sa ajunga macar in grupe.

Declaratii la cald

Imediat dupa finalul jocului, oficialii campioanei nu si-au putut ascunde emotiile. Iuliu Muresan, presedintele CFR Cluj, s-a aratat bucuros de performanta obtinuta de clujeni, sustinand si ca trofeele nu se vor limita doar la ceea ce s-a castigat ieri. Totusi, Muresan a criticat starea terenului din dealul Copoului, greu incercat dupa ploaia cu gheata cazuta inaintea partidei. "A fost foarte greu pentru ambele echipe. Am fost cel putin egalii Vasluiului si trebuia sa castigam. Stadionul trebuia ales si dupa criteriul terenului. Toata echipa merita felicitari, am facut un nou event. Fanii merita sa le dedicam si anul urmator titlu", a spus Muresan. De partea cealalta, finantatorul vasluienilor, Adrian Porumboiu, desi s-a declarat dezamagit de rezultat, a sustinut ca va incerca sa-l convinga pe tehnicianul Marius Lacatus sa ramana la carma echipei. "Eu nu am nici un motiv de nemultumire fata de jucatori. Cred ca Lacatus va ramane, desi nu am discutat cu el înca. Nu am nici un motiv sa-l dau afara, urmeaza sa ne întalnim zilele urmatoare si sa discutam, sper sa-l pot convinge sa ramana", a precizat Porumboiu.

FC Vaslui-CFR Cluj 4-5 dupa executarea loviturilor de la 11 metri
Au marcat: Zmeu, Raul Costin, Burdujan, Wesley / Muresan, Dica, Deac, Bud, Cadu
A ratat: Milisavlejic
Echipe: FC Vaslui: Haisan - Milanov ('88-Zmeu), Papp, Gladstone, Hugo Luz - Gheorghiu, Pavlovici, R. Costin, L. Sînmartean ('46-Milisavljevic) - Wesley - Burdujan.
CFR Cluj: Nuno Claro - Panin, Cadu, Piccolo, Edimar - Peralta ('84-Bottone), G. Muresan, Culio - Deac, De Zerbi ('90+2- Bud), Y. Kone ('116-N. Dica)
Arbitrii: Alexandru Deaconu (centru), Cristian Nica si Eduard Dumitrescu (arbitrii asistenti), rezerva- Sebastian Coltescu
Observatori: Ioan Igna si Paul Costas
Cartonase galbene: Papp ('31), Pavlovici ('45), Wesley ('61) / De Zerbi ('33), Peralta ('84)
Spectatori: aprox. 11.000